دیلی میل: پلیس فرانسه برای مقابله با اعتراضات، استفاده از گازهای شیمیایی را در دستورکار قرار داد
سرویس خارجی: یک رسانه انگلیسی از آماده شدن پلیس فرانسه برای استفاده از گازهای شیمیایی برای مقابله با جلیقه زردها خبر داد.
دیلی میل با اعلام این خبر افزود: پلیس فرانسه برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب و خسارت به ساختمان های مهم پاریس در جریان اعتراضات جلیقه زردها قصد استفاده از گازهای شیمیایی را دارد. قرار است تجهیزات مربوط به این تسلیحات در اطراف ساختمان های مهم فرانسه مستقر شوند. به گفته افسران ارشد پلیس فرانسه، این تجهیزات وسایلی هستند که می توانند تنها در ظرف ۱۰ثانیه منطقه ای به وسعت شش زمین فوتبال را پر از گازهای شیمیایی کنند.
بر اساس گفته های این افراد، در اعتراضات روز شنبه هفته جاری (پنجمین شنبه سیاه) در ۱۴خودروی زرهی حاضر در خیابان های پاریس، این تجهیزات وجود داشت. به نوشته دیلی میل، توسل به گازهای شیمیایی آخرین راهکار پلیس فرانسه برای دور نگه داشتن معترضان از ساختمان های کلیدی پاریس است. اعتراضات مردم فرانسه موسوم به جنبش جلیقه زردها وارد ششمین هفته خود شده و روز شنبه هفته جاری معترضان پنجمین شنبه سیاه را در این کشور رقم زدند. در همین رابطه «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه اظهار داشت که دولت اشتباهاتی مرتکب شده و به قدر کافی به مردم فرانسه گوش نکرده و کوتاهی کرده است. وی افزود بحث هایی درباره برگزاری همه پرسی به منظور کمک به سیاستگذاری در دولت در جریان است. نخست وزیر فرانسه با اشاره به جنبش جلیقه زردها در این کشور اظهار داشت: اقدامات دولت در جهت آرام کردن این جنبش مردمی هزینه غیرمترقبه ای را برای دولت در پی داشته است.
*آلمان
شهر مونیخ آلمان در همبستگی با جلیقه زردهای فرانسوی شاهد اعتراضات مشابه بود.در آلمان نیز اعتراضات جلیقه زردها در همبستگی با معترضان فرانسوی برگزار شد. ائتلافی از طرف حزب چپ آلمان برای برگزاری چنین تظاهراتی فراخوان داده بود. به گفته پلیس آلمان در مونیخ حدود صد نفر در همبستگی با معترضان جلیقه زرد در فرانسه به خیابان ها آمدند. برگزار کنندگان این تظاهرات از حدود ۲۰۰ شرکت کننده از سراسر بایرن و همچنین اولین تظاهرات همبستگی بزرگ با جلیقه زردهای فرانسوی سخن گفتند.
*مجارستان
هزاران نفر از مردم مجارستان برای نشان دادن مخالفت خود با سیاستهای دولت، در مقابل مقر تلویزیون دولتی این کشور در بوداپست تجمع کردند. برخی خبرنگاران غربی حاضر در صحنه می‌گویند که تلویزیون مجارستان بدون توجه به چنین تظاهرات گسترده ای، در حال پخش گزارش درباره مسائل مهاجرتی در مرز مکزیک-آمریکا وهمچنین مشکلات مهاجرتی در آلمان بود. تعدادی از نمایندگان معترضان وارد استودیوی عمومی این تلویزیون شده و اقدام به بحث ومشاجره با نیروهای امنیتی کردند. تقاضای آنها این است که خواسته هایشان به صورت مستقیم از تلویزیون توسط خود آنها خوانده و پخش شود.
*یونان
خبرگزاری آتن از انفجار بمب مقابل دفتر تلویزیون اسکای تی وی یونان در شهر آتن خبر داد.این انفجار تلفات نداشت اما خساراتی را به ساختمان این شبکه وارد کرد. «الکسیس سیپراس» نخست وزیر یونان این انفجار را اقدامی بزدلانه و علیه دموکراسی خواند که عامل یا عاملان آن به اهداف خود نخواهند رسید.

نسخه مناسب چاپ