امیر کویت: خواستار تقویت روابط و مناسبات با ایران هستیم
 

سرویس خارجی: امیر کویت بر علاقه مندی کشورش به توسعه روابط و گسترش مناسبات و همکاری های سودمند با ایران تاکید کرد.

«محمد ایرانی»، سفیر جدید کشورمان در مراسمی رسمی در کاخ «البیان»، استوارنامه خود را به شیخ «صباح الاحمد الجابر الصباح»، امیر کویت تقدیم کرد.در این مراسم شیخ «الصباح الاحمد» ضمن تبریک آغاز رسمی ماموریت سفیر کشورمان در کویت گفت: ایران را به عنوان همسایه خود در منطقه می دانیم و به توسعه روابط و گسترش همکاری های سودمند با تهران علاقه مند هستیم.

سفیر کشورمان در کویت نیز پس از تقدیم استوارنامه خود ضمن ابلاغ سلام ریاست جمهوری اسلامی ایران به شیخ صباح الاحمد، روابط دو کشور را دوستانه و برادرانه توصیف کرد.«محمد ایرانی» یادآورشد: ثبات و امنیت منطقه از اهمیت فوق العاده ای برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و تحقق این امر بدون همکاری کشورهای منطقه امکان پذیر نیست.سفیر کشورمان تاکید کرد: تهران ایمان دارد که امنیت و ثبات کشور ارتباط تنگاتنگی با ثبات منطقه به خصوص امنیت کشورهای همسایه دارد.در همین حال، هفته نامه انگلیسی زبان «عرب ویکلی » در تحلیلی به ائتلاف قطر با ایران و ترکیه و اهداف مشترک آنها در منطقه اشاره کرد و نوشت: «دوحه»، ائتلافی را با «تهران» و«آنکارا» در منطقه علیه عربستان ایجاد کرده است.

در چنین شرایطی، مجلس مشورتی عربستان (پارلمان) قطعنامه اخیر مجلس سنای آمریکا علیه ریاض و ولیعهد این کشور را محکوم کرد. روزنامه «عکاظ» سعودی در گزارشی نوشت، ریاض پنج پیام شدیداللحن به مجلس «سنا» در ایالات متحده ارسال کرد .بر اساس این گزارش، عدم مداخله در امور داخلی عربستان ،عدم هرگونه تعرض به مقامات ارشد و رهبری سعودی ها،عدم آسیب زدن به حاکمیت و جایگاه ریاض در منطقه و عدم تاثیر گذاشتن به نقش رهبری (!) منطقه‌ای و بین‌المللی عربستان، از جمله پیام های ریاض به واشنگتن است.

از طرفی، بحرین نیز همانند گذشته و در راستای همبستگی با عربستان ، قطعنامه‌های مجلس سنای آمریکا علیه ولیعهد سعودی و نیز در زمینه پایان حمایت از جنگ یمن را محکوم کرد. کنگره آمریکا اما بار دیگر در اقدامی ضد سعودی، خواستار نظارت و نقش بیشتر خود در توافق های هسته ای واشنگتن با عربستان شد.

به گفته منابع خبری، طرح دولت آمریکا برای فروش فناوری هسته ای به عربستان ، در حال تبدیل شدن به میدان نبرد بعدی بین کاخ سفید و کنگره در زمینه سیاست واشنگتن در قبال ریاض در پی قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد و میانه روی عربستانی شده است. به گزارش «وال استریت ژورنال»، اعضای کنگره آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه تاکید می کنند که توافق برای فروش فناوری صلح آمیز هسته ای به عربستان باید براساس کنترل های شدید استوار باشد.

در خبر دیگری، «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق در ادامه سفر خود به عربستان سعودی با شاه،‌ وزیر خارجه و رئیس مجلس شورای این کشور به گفتگو پرداخت و درباره روابط دو جانبه و تحولات منطقه‌ای و عربی بحث و تبادل‌نظر شد.

برخی منابع گزارش دادند: الحلبوسی بر عزم عراق برای گسترش روابط با کشورهای عربی و منطقه‌ای و نیز اهمیت عربستان سعودی در پرونده بازسازی عراق تأکید کرده است.به گفته این منابع، «ملک سلمان » نیز در دیدار با وی ابزار امیدواری کرد که عراق پس از پیروزی بر تروریسم ، به نقش بارزش در منطقه بازگردد و در ادامه بر حمایت ریاض از بغداد تأکید کرد.

نسخه مناسب چاپ