قاچاق روزانه ۵/۱۱ میلیون لیتر سوخت از ایران
روزانه ۵ر۱۱ میلیون لیتر سوخت از ایران قاچاق می شود که از این رقم ۸۵ درصد آن نفت گاز و بقیه نفت سفید، نفت کوره و بنزین است.

حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما ضمن اعلام این مطلب با اشاره به اینکه آنچه که نقش مهمی در قاچاق سوخت ایفا می کند، نفت گاز است، ادامه داد: قیمت هر لیتر سوخت بر اساس فوب خلیج فارس ۵۰ تا ۶۰ سنت است که بر اساس نرخ دلار می توان ارزش این مقدار قاچاق سوخت را مشخص کرد.

وی با بیان اینکه کشفیات قاچاق سوخت در ۶ ماهه سال ۹۷ نسبت به ۶ ماهه سال ۹۶ حدود ۶۲ درصد رشد داشت، اضافه کرد: بر اساس قیمت فوب خلیج فارس حدود ۵ر۵ میلیون دلار در روز قاچاق سوخت انجام می شود.

مدیرکل نظارت بر سامانه های الکترونیکی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اظهار اینکه ۱۸۰ هزار کارت سوخت مهاجر در استان کردستان سوزانده شد، افزود: تفاوت فاحش قیمت سوخت داخل و کشورهای همسایه از علل مهم قاچاق سوخت است .

وی با بیان اینکه سامانه بارنامه برخط سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و سامانه رسید حواله و سامانه حواله های بارگیری شرکت نفت راه اندازی شده است، اقدامات ستاد را موجب کنترل و کاهش قاچاق سوخت دانست و افزود: ۵ر۳۳ میلیارد لیتر در سال نفت گاز تولید می کنیم که از این میزان ۳۱ میلیارد لیتر را توزیع می کند و بقیه صادر می شود.

دهقانی نیا با اشاره به اینکه بیشتر حجم قاچاق سوخت مربوط به استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان در حوزه خشکی و دریاست، گفت: برخی اوقات زیرساخت های جلوگیری از قاچاق سوخت نیاز به هزینه هایی دارد که انجام نمی شود.

نسخه مناسب چاپ