کوتاه از سراسر جهان
 

نماینده معروف پارلمان کویت: کشورهای تابع ریاض از التماس های عربستان به ایران خبر ندارند

فارس: «عبدالحمید دشتی» نماینده سابق شیعه پارلمان کویت و نماینده کویت در کمیته حقوق بشر سازمان ملل در ژنو در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «البناء» در خصوص روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایران گفت که با وجود سردی روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایران، همه آنها از جمله عربستان به طریقی تابع ایران هستند.دشتی که بخاطر مواضع ضد سعودی، در پارلمان کویت جنجال ساز شده بود، تصریح کرد: این امر از طریق برخی تماس‌ها، مکالمات و نامه نگاری‌های شخصیت‌هایی خاص عرب خلیج فارس با ایرانی‌ها انجام می‌شود. وی افزود: منظور ما عربستان و ابوظبی است وگرنه بقیه امارات تقریبا ذوب در ایران هستند و همچنین سلطنت عمان هم رابطه خوبی با ایران دارد؛ البته بحرین هر چه ریاض تصمیم بگیرد اجرا می‌کند اما این کشورهایی که توصیه‌های ریاض را اجرا می‌کنند از تماس‌های محرمانه و خواهش و التماس‌های عربستان از ایران در زمینه‌های مختلف خبر ندارند. دشتی تاکید کرد: همه ما مکر و حیله چند سال پیش عربستان را به یاد داریم وقتی که حجاج ایرانی را در منا هدف گرفت، اما ایران به گونه‌ای رفتار کرد که عربستان مجبور شد پیکرهای همه حجاجی را که شهید شده بودند تحویل بدهد بدون اینکه مقامات ایرانی هیچ گونه اظهارات تهدیدآمیزی به زبان بیاورند. دشتی اظهار داشت: ما خیلی اوقات می‌شنویم که محمد بن سلمان، ایران را تهدید یا مورد شماتت قرار می‌دهد اما مطمئنیم اگر بن سلمان دست به حماقت علیه ایران بزند یا حتی یک موشک شلیک کند این امر به فروپاشی آل سعود منجر می‌شود چون ایران ظرف چند ساعت می‌تواند کل خلیج فارس را به کنترل خود دربیاورد. وی تصریح کرد: همه دنیا تسلیم قدرت ایران هستند و آنهایی که با ایران سر دشمنی دارند زیان دیده‌اند.

تظاهرات مردم لبنان علیه وضعیت معیشتی و فساد

ایرنا: شماری از جوانان لبنانی در بیروت در میان تدابیر شدید امنیتی به وضعیت معیشتی، فساد و تشکیل نشدن دولت در این کشور اعتراض کردند.معترضان خواستار حضور بیشتر مردم این کشور در اعتراض های ضد وضعیت معیشتی، فساد و تاخیر در تشکیل دولت جدید شدند. پس از گذشت ماه ها از انتخابات لبنان، دولت سعد حریری هنوز تشکیل نشده است.

انتقاد پاپ از سیاست‌های غرب در قبال پناهجویان

تسنیم: رهبر کاتولیک‌های جهان، سیاستمداران غربی را که پناهجویان را مقصر مشکلات کشورهایشان می‌دانند، محکوم کرد. پاپ ۸۲ ساله این اظهارات را در پیامی به مناسبت روز جهانی صلح کلیسای کاتولیک مطرح کرد. در این پیام که به رهبران دولت‌ها و سازمان‌های جهانی فرستاده شده، آمده است: آن دسته از رهبرانی که هر مشکلی را به گردن پناهجویان می اندازند غیرقابل قبول هستند چون دنیای جهانی‌شده ما شدیدا به اصل برادری محتاج است.

دسترسی هکرها به مکاتبات محرمانه اروپایی‌ها درباره ایران روسیه و ترامپ

تسنیم: اسنادی که هکرها از مکاتبات میان دیپلمات‌های اتحادیه اروپا به دست آورده‌اند نشان می‌دهد کشورهای اروپایی نگرانی‌هایی درباره روسیه، ایران و ترامپ داشته‌اند. هکرها به شبکه‌های ارتباطات دیپلماتیک اتحادیه اروپا نفوذ و هزاران پیام رد و بدل شده را دانلود کرده‌اند. این پیام‌ها نشان می‌دهد کشورهای اروپایی نگرانی‌هایی درباره دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و جدال‌هایی بر سر تعامل با روسیه و چین و احتمال احیای برنامه هسته‌ای ایران داشته‌اند.

نسخه مناسب چاپ