برگزاری اجلاسیه شهدا و ایثارگران روحانی استان اصفهان
 

اصفهان ـ خبرنگار اطلاعات: دهمین اجلاسیه شهدا و ایثارگران روحانی استان اصفهان با پیام زعیم حوزه علمیه اصفهان در حسینیه همدانیان واقع در مجموعه فرهنگی تخت فولاد اصفهان برگزار شد. آیت‌الله العظمی مظاهری در این پیام با بیان اینکه‌قلم و بیان ما خاکیان، کوتاه‌تر از آن است که بتواند در توصیف مجاهدان راه خدا و افلاکیان از جان گذشته، سخنی بگوید گفتند: شهیدانی که با درک صحیح از زمانه و وظیفه خود، رشته همه تعلقات و تمنیات دنیوی و ظاهری را گسستند و با حضور در میدان (جهاد فی ‌سبیل‌‌الله)، حلقه (جهاد علمی) و (جهاد تبلیغی) را کامل کردند و تمامی سرمایه این جهانی خود را برای زنده نگاه داشتن و حفظ ارزش‌های الهی و معنوی، فدا کردند و رسالت بزرگ خویش در حراست و صیانت از دین و آرمان‌های دینی را در عمل، به اثبات رسانیدند.

ایشان با اشاره به اینکه شهدای روحانیت در طول تاریخ پر افتخار حوزه‌های علمیه تشیع، همانند گوهرهای درخشانی هستند که تمام صفحات این تاریخ شکوهمند را روشن ساخته‌اند و اسوه حسنه دیگران بوده‌اند افزودند: از شهید اول و شهید ثانی (قدس‌سر هما) گرفته تا شهدای روحانی معاصر که در صحنه‌های گوناگون قبل و بعد از انقلاب اسلامی، خون‌های پاک و مطهرشان، مایه حفظ و استمرار و بقاء و تعمیق دین و معارف دینی گشته است و درس (عمل در کنار علم) و (بصیرت) و (شناخت وظیفه) را به همه ما آموخته‌اند و از این ‌رو مسئولیت سنگین ما در قبال این مجاهدت‌های بی ‌پایان، اولا شناخت و فهم درست این پیام‌های مهمی است که آن شهیدان و مجاهدان راه حق برای همه ما باقی نهاده‌اند و ثانیا عمل و التزام به آن پیام‌های حیات‌بخش و ثالثا نشر و ترویج و تعلیم آن پیام‌های ماندگار به خصوص به نسل جوان است. زعیم حوزه علمیه اصفهان گفتند: اگر ثمره اجلاسیه کنونی شهدای عزیز روحانیت استان اصفهان، توجه و تدبر در این نکات اساسی باشد، به فضل الهی، به هدف خود، دست خواهد یافت.

* دشمن درصدد تخریب روحانیت است

عضو مجلس خبرگان رهبری نیز با تأکید اینکه روحانیت در رزم، جذب، تبلیغ و پشتیبانی از مردم همیشه پیشتاز بوده‌اند گفت: دشمنان در صدد تخریب روحانیت است و تلاش می‌کنند بین مردم و روحانیت جدایی ایجاد کنند. آیت‌الله عباس کعبی افزود: دشمنان برای اینکه نفوذ اجتماعی روحانیت را در لایه‌های عمیق جامعه را کمرنگ کنند، علیه آنها شبکه سازی می‌کنند تا نقش‌های تاریخی روحانیت کم رنگ شود.

او با اشاره به اینکه علمای دین و روحانیون راستین، وارثان انبیاء هستند، معرفی اسلام ناب محمدی(ص) بر پایه آموزه‌های اهل بیت(ع)، ایستادگی در مقابل بدعتگزاران و منحرفان، بیداری گری مردم، احیا گری برای حیات بخشی جامعه، انسجام بخشی و حفظ وحدت جامعه، مبارزه با استبداد و استکبار و خدمت‌رسانی به فقرا و محرومان را مهمترین نقش روحانیت در جامعه برشمرد و گفت: دنیا طلبی، عافیت طلبی،

راحت طلبی، تجمل گرایی و همچنین بی تفاوتی نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی از نقاط ضعف روحانیت است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل، دشمنان ایران هستند و وظیفه روحانیت، دشمن شناسی و مقابله با آنها است، سازش با آمریکا را عقب نشینی از آرمان‌های شهدا دانست و افزود: به جای کدخدا باید خدا را ببینیم.

آیت‌الله کعبی گفت: اخلاص در ارتباط با خدا، اطاعت از رهبری و صداقت با مردم عناصر پیشرفت و عدالت و حرکت رو به جلو روحانیت راستین و آگاه در مسیر شهداست. مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه صاحب الزمان(عج) اصفهان نیز با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس هزار و ۱۱۲ روحانی و طلبه از استان اصفهان به جبهه‌ها اعزام شدند گفت:۵۹۰ نفر آنها شهید و ۲۱۵ نفر نیز جانباز شدند و ۲۲ نفر هم از آزادگان هستند. حجت‌الاسلام والمسلمین رحمت الله صادقی افزود: استان اصفهان با تقدیم ۵۹۰ شهید روحانی و طلبه، رتبه نخست را در بین استان‌های کشور دارد.

استان‌های مازندران با تقدیم۳۸۰ شهید، خراسان رضوی و تهران هر کدام با تقدیم ۳۵۴ شهید پس از استان اصفهان به ترتیب بیشترین شهید روحانی و طلبه را در کشور دارند. شهرستان‌های اصفهان با ۱۴۶ شهید، نجف آباد با ۱۰۳ شهید، کاشان با ۵۹ شهید و شهرستان آران و بیدگل با تقدیم ۳۱ شهید پس از شهرستان اصفهان بیشترین شهید روحانی و طلبه را در استان اصفهان

دارند.

شهید حجت الاسلام و المسلمین سید نورالله طباطبایی نژاد که در انفجار دفتر حزب جمهوری در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ به شهادت رسید، به عنوان شهید روحانی شاخص دهمین اجلاسیه شهید و ایثارگر طلبه و روحانی استان اصفهان معرفی شد.

در این اجلاسیه علاوه بر تجلیل از خانواده شهیدان قنبری و حسینی از شهدای روحانی مدافع حرم، از۴۰ ایثار روحانی و طلبه سال‌های دفاع مقدس اصفهان به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تجلیل شد.

نسخه مناسب چاپ