در جریان رزمایش تهاجمی پیامبر اعظم(ص) نیروی زمینی سپاه
فرمانده سپاه: توان دفاعی ایران بازدارنده است
 

فرمانده سپاه با اشاره به برگزاری رزمایش پیامبر اعظم ۱۲، گفت: امیدواریم دشمنان بیش از گذشته به توان پاسخ ما و پاسخ کوبنده به تعقیب بعد از آن پی برده باشند.

به گزارش فارس، سردار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در حاشیه برگزاری دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این رزمایش، پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را باید بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اگر بخواهند یکی بزنند حتما ١٠ تا خواهند خورد.

وی افزود: این توانمندی اینجا اثبات شد که جمهوری اسلامی و رزمندگان ما می توانند چنین کاری را انجام دهند. معتقدیم توانمندی ما موجب بازدارندگی می شود.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص) هم در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ اعلام کرد: قدرت نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه تهدید، سازماندهی شده است

سرلشکر غلامعلی رشید گفت: قدرت دفاعی ایران برای مقابله با هرگونه اقدامات تحریک‌کننده و مداخله آمیز در منطقه، در دفاع از اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و منافع ملی، همواره آماده و رو به افزایش است.

به گزارش ایسنا، وی در حاشیه برگزاری مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه اظهار نظرکرد: نیروهای مسلح ایران با استفاده از همه‌ ابزارهای قدرتی که در اختیار دارند، با اشراف اطلاعاتی و رصد تحرکات دشمن، نه فقط تهدیدات را دائماً رصد و ارزیابی می‌کنند، بلکه از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند.

فرمانده قرارگاه مرکزی

خاتم الانبیا‌(ص) با بیان این که تلاش می‌کنیم با همه‌ همسایگان خود روابط برادرانه و حسنه داشته باشیم، اظهار‌ داشت: ما امنیت همسایگان را امنیت خود می‌دانیم، اما از این صحنه و میدان رزمایش نیروی زمینی سپاه هشدار می‌دهیم، هر کشوری که زمینه‌های مداخلات قدرت‌های استکباری را در منطقه فراهم کند، در تقدم نخست، بیشترین هزینه را برای رفتارهای غیردوستانه و تحریک‌آمیز خود پرداخت خواهد کرد.

اجرای موفقیت‌آمیز رزمایش

در این حال، مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲نیروی زمینی سپاه با اجرای عملیات هجوم در سواحل، در منطقه عمومی خلیج فارس برگزار شد. این مرحله رزمایش با رمز مقدس “یا رسول الله(ص)” و اجرای عملیات هجوم در سواحل در منطقه عمومی خلیج فارس به انجام رسید.

سردار سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا(ص)، سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه، سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سردار دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه و جمعی از فرماندهان عالی رتبه نیروهای مسلح در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲حضور داشتند.

اجرای عملیات آبی خاکی، سرپل گیری در ساحل، هجوم به ساحل و دفاع از آن از اجزای اصلی مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲بود. در این مرحله از رزمایش یگان‌های واکنش سریع، تکاوری، واحدهای مکانیزه هوانیروز اعم از بالگردهای هجومی و واکنش سریع، واحدهای تکاوری‌، مکانیزه اعم از بالگردهای هجومی و پشتیبانی، پهپادهای رزمی و شناسایی، واحدهای تخریب مهندسی و سیستم‌های راداری وکنترل فرماندهی، موشک‌های میان برد دقیق زنو، ناو‌تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه گوشه‌ای از توان رزمی و عملیاتی خود را به نمایش خواهند گذاشت.

در این رزمایش، پس از اجرای کامل و موفقیت‌آمیز عملیات «تاخت» در مرحله نهایی رزمایش پیامبر‌اعظم ۱۲ که با انجام غافلگیری و تصرف مواضع دشمن فرضی، انهدام اماکن و تاسیسات راهبردی، تخریب، خرج گذاری، انفجارات و سپس ترک محل صورت گرفت، بخش دوم عملیات آغاز شد. در این بخش، غواصان زبده و آموزش‌دیده نیروی مخصوص، از عمق دریا عملیات بازپس‌گیری را دنبال کردند.

همزمان با این اقدام، نیروهای عمل کننده با آتش سنگین توپخانه پشتیبانی می شوند. این مرحله از عملیات در ادامه با پشتیبانی هوایی بالگردهای هوانیروز و پهپادهای رزمی این نیرو دنبال شد.

انتقال نفربرها با شناور و ورود آنها به ساحل از بخش‌های دیگر این عملیات در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲نیروی زمینی سپاه بود که با موفقیت به اجرا درآمد.

در ادامه برگزاری مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲، بالگردهای هوانیروز سپاه اقدام به بارریزی در مواضع و اهداف تصرف شده کردند.

در این عملیات بارریزی انفجاری، کالیبری و آمادی در مناطق از پیش تعیین شده اجرا شد.

پس از اجرای عملیات بارریزی ، خرج گذاری و انهدام اهداف با اجرای آتش ادواتی توسط یگان‌های تخریب و مکانیزه نیروی زمینی سپاه انجام گرفت.

در مرحله نهایی این رزمایش همچنین پس از اجرای عملیات غافلگیری تاکتیکی و تصرف مواضع دشمن فرضی که توسط نیروهای تخریب تیپ مخصوص صورت گرفت یگان‌های مهندسی و تخریب با پشتیبانی هوایی بالگردهای هوانیروز به اجرای عملیات پرداخته و اقدام به خرج گذاری در مواضع ساحلی دشمن فرضی کردند.

از سویی، فرمانده ارشد وزارت دفاع چگونگی تعقیب و شناسایی ناو هواپیمابر آمریکایی را تشریح کرد.

امیر دریادار امیر رستگاری درباره جزئیات خبر منتشر شده در خصوص نزدیک شدن شناورهای نیروی دریایی سپاه پاسداران به ناو هواپیمابر امریکایی گفت: اساساً وقتی هر شناوری وارد منطقه خلیج فارس می شود چون از تنگه هرمز و از مسیر آب های سرزمینی ما عبور می کند طبق عرف نظام دریایی، زمان ورود و حتی خروج شناورها از ملیت، مأموریت و مقصد آن سوال و شناسایی می شود.

وی افزود: این شناسایی از طریق نزدیک شدن شناورهای کشورمان به شناورهایی است که در حال ورود به خلیج فارس هستند و این طبق اصول دیپلماتیک و عرف بین الملل نظامی در آبراهای جهان انجام می‌شود و اصلاً چیز جدیدی نیست. امیر رستگاری تصریح کرد: فقط به علت تبلیغات ایران هراسی، سوالاتی که نیروهای دریایی سپاه در تنگه هرمز یا نیروهای دریایی ارتش در منطقه دریای عمان از شناورهای وارد شده می پرسند، از جانب طرف مقابل­ بزرگنمایی می شود؛ وگرنه اصلاً فرآیند این عملیات شناسایی، بخشی از عرف بین الملل نظامی است. وی افزود: در این چارچوب شناورهای ما به شناورهای وارد شده نزدیک می شوند و در قالب عملیات شناسایی تأییدیه می‌گیرند و دوباره به آنان اجازه عبور می‌دهند که این طبق عرف عبور از آب‌های بین‌المللی جهان است.‌امیر رستگاری گفت: از ۱۰ ماه پیش ناوهای هواپیمابر امریکایی در خلیج فارس حضور نداشتند و نخستین بار بود که پس از این مدت دوباره ناو هواپیمابری وارد خلیج فارس شد و طبیعی است که گشت های نیروی دریایی سپاه پاسداران به آن نزدیک شدند، سوال کردند و تأییدیه گرفتند و آنان نیز به طور صلح آمیز از مسیر عبور کردند و اکنون مسیر خودشان را طی می کنند. وی با رد ادعای برخی رسانه‌ها که یک فروند پهپاد، ناو هواپیمابر امریکایی را تعقیب کرده و حتی چند راکت به سمت آن شلیک شده تصریح کرد: سه جزیره قشم، هرمز و لارک دقیقاً در دهانه تنگه هرمز قرار دارند که منطقه رزمایش پیامبر اعظم است و از حدود ۸ روز پیش از آغاز رزمایش در سطح بین المللی اعلام شده که در این منطقه رزمایش برگزار می کنیم تا شناورهای خارجی از آن مطلع باشند. امیر رستگاری افزود: بر این اساس همه آگاهی دارند که آنجا منطقه رزمایش است و این که پهپاد و بالگرد در آن جا پرواز می کردند ربطی به ناو هواپیمابر امریکایی نداشته است.

نسخه مناسب چاپ