سرکوب تظاهرات اعتراضی در اسپانیا با ۶۰ زخمی
 

سرویس خارجی: درگیری میان پلیس اسپانیا و معترضان کاتالونیایی در اعتراض به برگزاری نشست مقام‌های اسپانیا در بارسلون با مقام‌های این منطقه خودمختار، بیش از ۶۰زخمی برجا گذاشت.

جلسه هفتگی کابینه اسپانیا به طور معمول در مادرید برگزار می‌شد اما دولت سوسیالیست پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا این بار تصمیم گرفت جلسه را در بارسلون، مرکز کاتالونیا برگزار کند تا تنش میان دولت مرکزی و این منطقه کاهش یابد اما به گفته حامیان جدایی طلبی، این اقدام از سوی دولت مادرید تحریک آمیز بوده است. برگزاری این جلسه باعث خشم کاتالونیایی‌ها شد و آنها با پلیس که برای متفرق کردنشان از گاز اشک آور استفاده کرده بود، درگیر شدند که در جریان این درگیری، ۶۲تن از جمله ۳۵  افسر پلیس زخمی و ۱۳تن از معترضان هم دستگیر شدند.

یکی از معترضان در این راهپیمایی گفت:‌ این یک اقدام تحریک آمیز است، آنها ما را تحریک می‌کنند.۴۰هزار تن از معترضان در یک راهپیمایی صلح آمیز اقدام به راهپیمایی کرده و پیام قاطعشان این بود: بیایید رژیم اسپانیا را سرنگون کنیم. اما در کنار این راهپیمایی صلح آمیز، برخی از معترضان اقدام به پرتاب سنگ به سوی افسران پلیس کرده و به دنبال از میان برداشتن موانع بودند که چند صد متر با محل برگزاری نشست فاصله داشت. این درحالی بود که سانچز و یوآخیم تورا، رهبر دولت منطقه‌ای کاتالونیا تعهد خود را درباره مذاکره‌ای موثر به منظور حل مناقشه موجود اعلام کردند.

*فرانسه

ششمین شنبه ناآرام با شعار «ماکرون استعفا بده» دیروز توسط معترضان فرانسوی رقم خورد. معترضان به سیاست‌های دولت فرانسه برای ششمین هفته متوالی به خیابان‌ها آمدند.

دولت فرانسه با ۴۱۰۰ نیروی امنیتی در ششمین شنبه ناآرام در تمامی خیابان های شهرهای مختلف فرانسه مستقر شده بود.

بنابر اعلام نشریه فرانسوی «ژورنال‌دو‌دیمانش»، شمار افرادی که در تظاهرات دیروز شرکت کرده بودند در مقایسه با هفته‌های گذشته کمتر بود با این حال پلیس و وزارت کشور فرانسه اعلام کردند که به منظور کنترل اوضاع، در حالت آماده‌باش باقی می‌مانند؛ از جمله اینکه نیروهای پلیس در پاریس حضور قدرتمندی از خود ارائه کردند به طوری که شمار نیروها در این شهر، شامل ۱۲۵۰ پلیس و تعداد ۱۲ خودرو زرهی بود.

از سویی همزمان با برگزاری ششمین شنبه سیاه، شمار کشته‌شدگان در اعتراضات یکماهه فرانسه به ۱۰نفر رسید.یک راننده ۳۶ساله شب گذشته در شهر «پرپیگنان» واقع در جنوب فرانسه پس از تصادف در مسیری که از سوی معترضان به اوضاع اقتصادی کشورشان و سیاست‌های دولت ماکرون موسوم به جلیقه زردها بسته شده بود، جان خود را از دست داد.

*مجارستان

هزاران مجارستانی در جریان اعتراضات ضد دولتی به خیابان‌های بوداپست آمدند. این معترضان، از تغییرات قانون کار، افزایش فساد و محدودیت آزادی آکادمیک تحت دولت ناسیونالیست ویکتور اوربان ناراضی هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اعتراضات که از هفته گذشته آغاز شده، فرصتی برای اپوزیسیون تکه‌تکه مجارستان فراهم کرده است تا در کنار یکدیگر برای به چالش ‌کشیدن ویکتور اوربان که از سال ۲۰۱۰با اختیارات روز افزون این کشور را اداره می‌کند، فعالیت کنند. اعضای جنبشی مجارستانی با نام طنزآمیز “حزب سگ دو دمه” جمعه شب در پایتخت مجارستان با برگزاری تجمعی سخنرانی کرده و شعار سردادند و نمادهایی ضد اوربان حمل کردند.

معترضان با تجمع مقابل پارلمان به سمت دفاتر ریاست جمهوری حرکت کرده و با سردادن شعارهایی علیه تغییرات قانون کار و سایر قوانینی ک

ه طبق آن یک سیستم دادگاهی جدید زیر نظر دولت تشکیل می‌شود، اعتراض کردند.

نسخه مناسب چاپ