کوتاه فرهنگی
برگزاری دومین نمایشگاه گروهی نقاشی وعکاسی در نگارخانه آشیانه مهر

نگارخانه آشیانه مهر (انجمن احیای ارزش ها) به دنبال ارتقاء سلامت اجتماعی و رفع تبعیض از دو گروه معلولان جسمی و مبتلایان به ایدز است.در این راستا هنرمندان به اسامی:منوچهر معتبر، ناصر اویسی، محمد بزرگی، رضا بانگیز، بهرام دبیری،سعید شهلا پور، نصراله کسراییان، محمد هادی فدوی و جمعی دیگر از هنرمندان؛ آثار نقاشی، عکاسی ومجسمه سازی خود را در گالری آشیانه مهر به نمایش خواهند گذاشت تا عواید حاصل از فروش آثارشان صرف کودکان توانیاب ، ایتام و ایدز شود. افتتاحیه نمایشگاه جمعه ۷ دی ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ برگزار خواهد شد.

علاقه مندان به آثار هنری می توانند از ساعت ۱۰ الی۱۷ و روزهای پنجشنبه وتعطیل از ساعت ۱۵ الی ۱۸ به میدان انقلاب خیابان کارگر شمالی بعد از خیابان فرصت کوچه جعفرزادگان پلاک ۲ مراجعه نمایند.

نکوداشت جلال شباهنگی برگزار می‌شود

کامل‌ترین مجموعه آثار جلال شباهنگی در موسسه صبای فرهنگستان هنر به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، آیین نکوداشت جلال شباهنگی، نقاش، گرافیست، مجسمه‌ساز و عضو پیوسته فرهنگستان هنر، دهم دی‌ ماه سال جاری در این فرهنگستان برگزار می‌شود.

مسعود ناصری، دبیر هنری نمایشگاه مروری بر آثار استاد جلال شباهنگی، درباره این برنامه اظهار کرد: «روایتی از زندگی استادانه» عنوان سلسله برنامه‌هایی است که فرهنگستان هنر با محوریت مروری بر آثار و احوال هنرمندان و روایتی از زندگی هنری آنها برگزار می‌کند که نخستین روایت به «مروری بر زندگی و آثار استاد جلال شباهنگی» اختصاص دارد.

ناصری درباره ویژگی نمایشگاه آثار شباهنگی تصریح کرد: این نمایشگاه متنوع‌ترین نمایشگاهی است که از آثار استاد شباهنگی برگزار می‌شود و شامل مجموعه نقاشی‌ها و آثار حجمی است که وی از ابتدای فعالیت هنری خود تاکنون خلق کرده است.

دبیر هنری نمایشگاه مروری بر آثار جلال شباهنگی درباره آثار حجمی شباهنگی یادآور شد: مجموعه آثار حجمی استاد شباهنگی نیز، شامل آثار منحصر به فرد شیشه‌ای است که وی در جزیره مورانو ایتالیا ساخته است.

روایت زندگی استادانه جلال شباهنگی روز دوشنبه، ۱۰ دی‌ ماه برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در این مراسم به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲ مراجعه کنند.

سخنرانی فرید العطاس در افتتاحیه همایش ملی اخلاق علم و آموزش عالی

همایش «اخلاقِ علم و آموزش عالی» چهارشنبه پنجم دی ماه از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود.

در مراسم افتتاحیه این همایش سید فرید العطاس، استاد جامعه شناسی دانشگاه سنگاپور سخنرانی می‌کند.

در این همایش معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مرکز نشر دانشگاهی، موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، انجمن ایرانی اخلاق در علوم وفناوری و انجمن آموزش عالی ایران انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمن انسان‌شناسی ایران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات همکاری دارند.

نمایشگاه«سمای قلم» در موزه فلسطین

به گزارش هنرآنلاین، با آثاری از ۵۸ هنرمند در حوزه نقاشی، عکاسی، مجسمه و دیجیتال‌آرت نمایشگاه سمای قلم در موزه هنرهای معاصر فلسطین برپا می‌شود.

آیین گشایش نمایشگاه دوشنبه ۳ دی ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان هنرهای تجسمی برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت بازدید از نمایشگاه سمای قلم تا ۱۰دی ماه فرصت خواهند داشت همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت ۱۰ تا ۱۸ به موزه هنرهای معاصر فلسطین واقع در خیابان ولیعصر(عج)، خیابان بزرگمهر، خیابان برادران شهید مظفر، پلاک ۷۴ مراجعه کنند.

نقد «انبساط» در خانه هنرمندان ایران

جلسه نقد و بررسی نمایشگاه “انبساط” با حضور مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کیوریتورهای نمایشگاه و منتقدان برگزار می‌شود.

به گزارش هنرآنلاین، جلسه نقد و بررسی نمایشگاه سالانه‌ انجمن هنرمندان سفالگر با عنوان “انبساط” با حضور هادی مظفری؛ مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کیوریتورهای نمایشگاه، فواد نجم‌الدین و زروان روح‌بخشان، دوشنبه سوم دی‌ماه ساعت ۱۷ تا ۲۰ در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

در ابتدای جلسه، هادی مظفری درباره اهمیت و جایگاه فعالیت‌های هنرمندان سفالگر و سیاست‌های اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد در این حوزه سخنرانی خواهد کرد. بهزاد اژدری کیوریتور نمایشگاه”تکثر”، رجحانه حسینی کیوریتور نمایشگاه “تحول‌انگاره”، مجید ضیایی کیوریتور نمایشگاه “نگران” و امید قجریان کیوریتور نمایشگاه “ناکجایی” در این جلسه حضور خواهند داشت و درباره جریان‌های معاصر سرامیک در ایران و رویکردهای‌ خود با یکدیگر و منتقدان حاضر در جلسه به گفت‌وگو می‌نشینند.

نشست یکی از مستندهای برگزیده سینما حقیقت

ششمین برنامه از سلسله نشست‌های «عصرانه مستند» به فیلم «زمان» به کارگردانی ماریا ماوتی اختصاص یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی خانه مهر رضا، مستند «زمان» با حضور ماریا ماوتی کارگردان و مهدی مطهر تهیه کننده این مستند، سه شنبه ۴ دی ماه در خانه مهر رضا نمایش داده می شود و مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

این مستند هفته گذشته در دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» موفق به دریافت تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم مستند نیمه‌بلند شد.

این فیلم برشی از زندگی مردی است که هفت سال پیش به همراه خانواده‌اش به ترکیه پناهنده شده و برحسب اتفاقاتی غیرمنتظره، مسیرش از همسر و بچه‌هایش جدا می‌شود.

در خلاصه موضوع این مستند ۴۶ دقیقه‌ای آمده است: «چی باعث شد قید کشورتو بزنی؟ – بخاطر آینده‌ بچه‌هام، آینده‌ اونها رو روشن کردم – خب الان بچه‌هات کجان؟»

مراسم نقد و بررسی و نمایش فیلم مستند «زمان » سه‌شنبه ۴ دی ماه ساعت ۱۷:۳۰ در خانه مهر رضا به نشانی خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از بیمارستان دی، نرسیده به پل همت، نبش کوچه نیلو، پلاک یک برگزار می‌شود و ورود برای عموم رایگان و آزاد است.

نسخه مناسب چاپ