لایحه بودجه ۹۸ احتمالا فردا تقدیم مجلس می شود
 

در حال حاضر لایحه بودجه آماده شده و احتمال دارد سه‌شنبه به مجلس ارائه شود اما باید میان مجلس و رئیس جمهوری در مورد زمان قطعی آن هماهنگی صورت بگیرد.

مژگان‌ خانلو سخنگوی جدید ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در گفتگو با فارس درمورد وضع اجرای رهنمودها و توصیه‌های مقام معظم رهبری در لایحه دخل و خرج سال آ‌ینده، گفت: تمامی رهنمودها و توصیه‌هایی که مدنظر بود در نسخه نهایی لایحه پیش‌بینی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته شد نگاه لایحه بودجه سال ۹۸ دو سالانه است،‌بیان کرد:‌ منظور از این موضوع این نیست که ارقام پیش‌بینی شده در این سند دو ساله در نظر گرفته شده باشد بلکه طبق قانون، پیش‌بینی یکساله خواهد بود؛البته در بخش اصلاحات ساختاری بویژه درآمدها، هزینه‌ها، کوچک‌سازی و هدفمندی یارانه‌ها نیازمند برنامه‌ریزی دوساله هستیم که در نظر گرفته شد.

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه درمورد اینکه طبق تبصره ۱۹ بودجه سال ۹۷ قرار بود مشارکت عمومی- خصوصی برای واگذاری طرح‌های عمرانی صورت بگیرد چرا تاکنون عملکردی نداشته است، گفت: این تبصره نیازمند ظرفیت‌سازی و ایجاد بستر است. در حال حاضر آیین‌نامه و دستورالعمل‌آن تهیه و مجوزها اخذ شده است. همچنین بخش خصوصی نسبت به این طرح‌ها ناآگاهی داشته که نیاز به اطلاع‌رسانی شفاف داشت.

وی تاکید کرد: نقطه شروع واگذاری طرح‌ها، دستگاه‌های اجرایی هستند و اگر نخواهند امکان واگذاری وجود ندارد و هیچکس نمی‌تواند کاری انجام دهد؛ بنابراین به ایجاد انگیزه و زبان مشترک نیاز است.

خانلو در پاسخ به این سوال که مدیران دولتی علاقمند به واگذاری‌ها نیستند، تصریح کرد: قطعا تخصیص اعتبارات این طرح‌ها را محدود می‌کنیم و البته در لایحه و پیوست‌ها اسامی طرح‌هایی که باید در مشارکت عمومی- خصوصی واگذار شود، مشخص خواهد شد. همچنین ابزارهای تنبیهی را به کار می‌گیریم در حال حاضر وزرا همایش گذاشته و از طرح‌های قابل واگذاری رونمایی کردند روند کار رو به رشد است و امیدواریم سال آینده عملکرد بهتری در این زمینه وجود داشته باشد.

وی درمورد کاهشی یا افزایشی بودن بودجه سلامت در لایحه بودجه سال ۹۸ گفت: بودجه بخش سلامت در سال آینده کاهش نیافته است. همچنین طبق قانون برنامه ششم سهم ۱۰ درصدی از منابع هدفمندی دارد.

لازم به ذکر است که خانم مژگان‌ خانلو دیروز به سمت سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه منصوب شد.

نسخه مناسب چاپ