پنتاگون: خروج نیروهای آمریکایی،فرآیند صلح افغانستان را به خطر می اندازد
سرویس خارجی: مقامات وزارت دفاع آمریکا در گزارش سالانه به کنگره اعلام کردند:طرح کاهش و خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از افغانستان فرآیند صلح در این کشور را به خطر خواهد انداخت.
ارزیابی سالانه پنتاگون از جنگ افغانستان نشان می‌دهد که طی یکسال گذشته فشار بر طالبان افزایش یافته و چنانچه نیروهای آمریکایی از این کشور خارج شوند روند صلح با طالبان به رهبری زلمای خلیل زاد به خطر خواهد افتاد.بر اساس این گزارش، استراتژی جدید ترامپ فشار فزاینده‌ای بر طالبان طی سال گذشته وارد کرده است و اعزام سه هزار نیروی جدید به افغانستان باعث ثبات در این کشور و کاهش پیشروی طالبان شده و موفقیت این روند و ادامه فشار به طالبان نیازمند حضور ۱۴ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان است. در این حال،منابع خبری اعلام کردند: طالبان افغانستان با اعلام شرایط جدید برای مذاکره با دولت کابل، خواستار لغو قرارداد امنیتی این کشوربا آمریکا شد.از سویی،«شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان در سفری کوتاه به کابل با «اشرف غنی»رئیس جمهوری افغانستان دیدار و در مورد روند صلح این کشور و مسائل منطقه ای با وی به گفتگو پرداخت. غنی نیز در این دیدار از پاکستان به خاطر ایفای نقش در روند صلح افغانستان قدردانی کرد.
در تحولی دیگر،نیروهای امنیتی افغانستان در جریان عملیاتی علیه طالبان در ولایت قندهار ۱۰ نفر از اعضای این گروه را کشتند.وزارت دفاع افغانستان نیز از کشته شدن یک فرمانده ارشد طالبان براثرحملات هوایی نیروهای دولتی به مواضع این گروه در ولایت پکتیکا، خبر داد.همچنین منابع خبری اعلام کردند: بر اثر حملات هوایی نیروهای ناتوبه شهر «پشت رود»ولایت فراه«ملا بختیار» فرمانده طالبان به همراه پنج نفر از افرادش کشته شد. از سویی،بر اثر وقوع چندین انفجار انتحاری در نزدیکی وزارت فواید عامه افغانستان در منطقه «مکروریان کهنه» کابل چهار تن زخمی شدند.

نسخه مناسب چاپ