اعلام وفاداری ارتش سودان به «عمرالبشیر» همزمان با تشدید اعتراضات ضد دولتی
سرویس خارجی: همزمان با تشدید اعتراضات ضد دولتی مردم سودان و کشیده شدن دامنه ناآرامی ها به سراسر این کشور از جمله استان های جنوبی، ارتش سودان حمایت خود را از «عمرالبشیر»، رئیس جمهوری اعلام و بر تشدید واکنش ها و سرکوب سخت مخالفان و معترضان تاکید کرد.
ارتش سودان در همین رابطه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با تمامی نیروهای مسلح، از جمله پلیس، یگان های پشتیبانی سریع، واحدهای امنیت ملی به همراه دستگاه های اطلاعاتی سودان از دولت «عمرالبشیر» حمایت و با تظاهرات مخالفان و اعتراضات به شدت برخورد خواهد کرد. ارتش سودان در عین حال بر تمایل خود به حفظ امنیت و ایمنی شهروندان نیز تاکید کرد.
در همین حال و همزمان با تهدیدات ارتش علیه مخالفان و حمایت این ارگان مهم نظامی از «عمرالبشیر»، معترضان سودانی دامنه ناآرامی ها و اعتراضات ضد دولتی خود را به استان های جنوبی این کشور از جمله «کردفان شمالی» و«کردفان جنوبی » کشاندند و در شهرهای مهم این مناطق از جمله «ام روابه» و «الترتر» به خیابان ها ریختند و با آتش زدن لاستیک های فرسوده خودروها و بستن خیابان ها، علیه دولت «عمرالبشیر» شعار دادند.
از طرفی، کمیته مرکزی پزشکان سودان نیز به منظور همبستگی با معترضان، با صدور بیانیه ای، اعتصاب سراسری خود را آغاز کرد. این کمیته در بیانیه خود همچنین خواستار پیوستن اتحادیه‌ها به تجمع گسترده مردمی همراه با یک نافرمانی مدنی شد که شرایط را برای رفتن نظام حاکم (دولت عمرالبشیر) در این کشور مهیا کند.
کمیته مرکزی پزشکان سودان همچنین استفاده نیروهای امنیتی از سلاح و شلیک گلوله به سمت معترضان را به شدت محکوم کرد.از سوی دیگر، سفارت عربستان در «خارطوم» نیز به شهروندان سعودی مقیم در سودان نسبت به حضور در مناطق تجمع معترضان سودانی هشدار داد.
دولت سودان نیز ساعاتی پس از درخواست سفارت کویت در «خارطوم» مبنی بر عدم سفر اتباع کویتی به سودان با توجه به ادامه اعتراضات سودانی‌ها، سفیر کویت را در اعتراض به این اقدام فراخواند.
*مصر
همزمان با نزدیک شدن به عید میلاد حضرت مسیح (ع) و آغاز سال جدید میلادی، نیروهای امنیتی مصر در میادین و اطراف کلیساها به حالت آماده‌باش درآمدند.منابع خبری گفتند: نیروهای امنیتی مصر با خودروهای نظامی در اطراف کلیسای «کیلوباترا» و میدان «روکسی» برای حمایت از مسیحیان در برابر اقدامات تروریستی مستقر شدند.مصر در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) شاهد دست کم سه انفجار علیه مسیحیان یا کلیساهای این کشور بود که دهها کشته و زخمی از مسیحیان این کشور بر جا گذاشت.

نسخه مناسب چاپ