آغاز به کار بهره بردار هندی در بندر شهید بهشتی چابهار
پس از سه سال رایزنی و برنامه ریزی، بالاخره هندی ها از دیروز فعالیت رسمی خود را به عنوان بهره بردار در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز کردند.

“دیپاک میتال” مدیرکل یکی از ادارات وزارت امور خارجه هند دیروز از افتتاح دفتر اپراتوری شرکت هندی IPGLدر بندر شهیدبهشتی چابهار خبر داد و افزود: نشست سه‌جانبه ایران، هند و افغانستان که پریروز در تهران برپا شد، یک واقعه بسیار خوب، تاریخی و به یادماندنی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، وی تاکید کرد: آنچه در کمیته پیگیری اجرایی سازی موافقتنامه چابهار انجام می‌شود، ایجاد طرح و برنامه است تا سه کشور ایران، هند و افغانستان، نقش مناسبی در حمل و نقل و لجستیک منطقه داشته باشند.

مدیرکل یکی از ادارات وزارت امور خارجه هند با اشاره به افتتاح دفتر شرکت اپراتوری IPGLدر بندر چابهار ابراز امیدواری کرد: این شرکت اپراتوری به زودی برنامه عملیاتی‌اش را در ایران شروع کند.

وی بندر چابهار را دروازه ملل و نقطه ارتباطی بسیار خوب بین ایران، جنوب اوراسیا، هندوستان، افغانستان و البته کشورهای آسیای مرکزی عنوان کرد و افزود: نشست کمیته پیگیری اجرایی‌سازی توافقنامه بین‌المللی چابهار به بررسی بیشتر پروتکل‌ها در این زمینه می‌پردازد و تعیین می‌کند سه کشور اصلی در این توافقنامه چگونه نقش موثرتری در توسعه تجاری و بازرگانی دریایی داشته باشند.

موافقتنامه ترانزیتی سه‌جانبه بین کشورهای ایران، هند و چابهار با هدف تسریع، تسهیل و ارتقای ترانزیت چابهار و اتصال کشور هند و افغانستان به کشورهای آسیای میانه از طریق بندر چابهار، توسعه صادرات سه کشور و ایجاد کریدور بین‌المللی بین کشورهای مذکور در خرداد سال ۱۳۹۵ به امضای روسای جمهوری ایران و افغانستان و نخست وزیر هند رسید.

نسخه مناسب چاپ