اعلام آمادگی اروپایی ها برای حضور در ایران با راه اندازی کانال مالی
شرکت‌های اروپایی برای حضور در ایران بعد از راه اندازی (SPV)کانال ویژه مالی اعلام آمادگی کردند.

محمدرضا بختیاری معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران دیروز با بیان این مطلب به ایلنا گفت: قبل از اجرایی شدن مکانیسم مالی اروپایی برخی شرکت‌ها تماس‌هایی با ایران برقرار کردند و برای حضور خود برنامه ریزی‌هایی انجام داده‌اند. من معتقدم با راه‌اندازی این مکانیزم شاهد پیشرفت محسوسی در تجارت خارجی ایران خواهیم بود.

وی در خصوص تاثیرگذاری تحریم‌ها و زمان راه‌اندازی مکانیسم مالی بین ایران و اروپا گفت: واقعیت این است که از زمان ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا ، تهدید ایران و خروج از برجام تا حدود زیادی در طرف‌های تجاری ما اثر گذار بوده، ما نمی‌توانیم منکر این اثرات باشیم البته در برخی از کشورها این تاثیرات بیشتر و در برخی دیگر کمتر بود.

معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی افزود: بعد از خروج آمریکا دنیا منتظر بود تا ببیند اعمال مرحله اول و دوم تحریم‌ها چه تاثیری بر کشور می گذارد اما چیزی که مشخص شد این بود که هیمنه تهدیدهای ترامپ به خصوص بعد از مرحله دوم تحریم‌ها عملا با مستثنی شدن هشت کشور که به خرید نفت ایران ادامه داده اند، فرو ریخت.

وی گفت: بعد از تهدیدهای ترامپ و اعمال تحریم‌های یک جانبه کشورهای دیگر فکر می‌کردند که با اعمال این تحریم‌ها اقتصاد ایران فلج می‌شود اما در واقعیت این اتفاق صورت نگرفت و حتی برای خود ما هم تا اندازه‌ای این ترس وجود داشت اما خودمان هم از عدم کارآیی این تحریم‌ها غافلگیر شدیم.

بختیاری ادامه داد: با معافیت‌هایی که آمریکا برای ۸ کشور قائل شد و حتی کشورهایی که در این لیست نبودند کم و بیش به روابط تجاری خود ادامه دادند و همه این‌ها باعث شد جای امیدواری بیشتری برای بهبود عملکردها و مدیریت‌ها وجود داشته باشد و با پیگیری مکانیسم اروپا یا همان اس پی وی روابط تجاری کشور با دنیا بهتر شود.

وی با اشاره به اینکه اجرای مکانیسم مالی اروپا قاعدتا شکست بزرگی علیه تحریم‌های آمریکا خواهد بود، در خصوص حضور شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی و همکاری آنها با ایران گفت: در صورت عملیاتی شدن spv شرکت‌های اروپایی که علاقه مندی زیادی برای همکاری با ایران دارند حضور فعال‌تری خواهند داشت.

معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: این شرکت‌ها ستون فقرات اقتصاد کشورهای اصلی اروپایی محسوب می‌شوند و حتی اطلاعاتی که به ما رسیده این است که قبل از اجرایی شدن مکانیسم مالی، این شرکت‌ها تماس‌هایی با ایران برقرار کردند و برای حضور خود برنامه ریزی‌هایی انجام داده‌اند. من معتقدم با راه‌اندازی این مکانیزم شاهد پیشرفت محسوسی در تجارت خارجی ایران خواهیم بود.

وی در خصوص زمان اجرایی شدن این مکانیسم گفت: قاعدتاً پس از پایان تعطیلات سال نو میلادی این مکانیزم اجرا خواهد شد اما جزئیات آن هنوز مشخص نیست.

نسخه مناسب چاپ