تکرار تراژدی مرگ در مراکز آموزشی
۹ کشته در واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان در تهران
 

سرویس حوادث: یک هفته پس از تراژدی غمبار مرگ چهار دانش‌آموز در حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان براثر سهل انگاری مدیران مربوطه، در یک حادثه دیگر در تهران واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه علوم وتحقیقات دانشگاه آزاداسلامی در محوطه این دانشگاه سبب مرگ ۹ نفر شد که به نظرمی‌رسد آنها هم قربانی بی احتیاطی دیگری در یک مرکز آموزشی شده‌اند.‏

دکتر پیمان صابریان رئیس اورژانس تهران در این باره گفت: ساعت ۱۲و۲۲ دقیقه دیروز واژگونی یک اتوبوس حامل دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران در بلوار سیمون بولیوار به سازمان اورژانس اعلام شد که در پی آن یک بالگرد اورژانس،۱۵ آمبولانس، اتوبوس، موتورلانس به محل حادثه اعزام شدند. وی افزود: در این حادثه ۹ نفر جان خود را از دست دادند و ۲۹ نفر هم مجروح شدند که پس از اقدامات اولیه توسط تکنسین‌های اورژانس، مجروحان به بیمارستان‌های شریعتی،امام (ره)،عرفان ورسول اکرم(ص) منتقل شدند. ‏

همچنین سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره این حادثه گفت: آتش‌نشانان چهار ایستگاه در کمتر از سه دقیقه به محل حادثه اعزام شدند. ‏ وی افزود: بر اثر این حادثه شماری ازسرنشینان اتوبوس داخل کابین این خودرو گیرافتاده و مجروح شده بودند، که به بیرون منتقل وتحویل مأموران اورژانس شدند.

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس تهران هم در این باره گفت: ۲۲ مصدوم به بیمارستان‌هایی از جمله بیمارستان‌های رسول اکرم(ص)، امام خمینی(ره)، شریعتی و عرفان منتقل شدند که حال چهار نفر از آنها وخیم گزارش شده است. میانگین سنی مصدومان ۱۹ تا ۲۴ سال است و در میان مصدومان دو نفر حدود ۵۰ تا ۵۷ سال هستند که مشخص نیست کدامیک راننده است.

دستور دادستان کل کشور ‏

دادستان کل کشور به دادستان تهران دستورداد موضوع وقوع حادثه مرگبار در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی را پیگیری کند.

در بخشی از دستور دادستان کل خطاب به جعفری دولت آبادی آمده است: نظر به خبر سقوط اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات و کشته و زخمی شدن شماری از آنان، مقتضی است بازپرس مربوطه در محل حاضر و ضمن بررسی صحنه، موضوع را رسیدگی و نتیجه آن را گزارش کند.همچنین مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: برای تسریع در روند بررسی حادثه واژگونی اتوبوس این واحد دانشگاهی تا اطلاع ثانونی تعطیل است. ‏

اتوبوس به دانشگاه تعلق داشت

معاون اجتماعی پلیس راهور تهران بزرگ گفت: اتوبوس واژگون شده مربوط به خود دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات بود.

سرهنگ جبارزاده که برای بررسی علت حادثه در محل حاضر شده بود، دراین باره به خبرنگار ما گفت: دونفراز مصدومان حادثه بین ۵۰ تا ۵۷ سال سن دارند و بقیه هم بین۱۹ تا ۲۴ساله هستند. وی افزود: اتوبوس درحال حرکت درداخل دانشگاه درمسیر بلوار دانشگاه به یکباره منحرف شده و پس از طی ۹۰ متر،وارد فضای سبز دانشگاه شده است و در ادامه به ستون بتونی و داربست فلزی برخورد کرده و متوقف شده است. جبارزاده با بیان این که معاینه فنی خودرو، میزان سرعت و ترمزهای آن تحت بررسی است،تاکید کرد: اظهارات مختلفی درباره اینکه ترمز اتوبوس نگرفته و راننده آن هم درحال رانندگی سکته کرده است داریم که همگی در دست بررسی است.‏

همچنین زهرا نژاد بهرام عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران از وضع ایمنی سرویس مدارس و دانشجویان ابراز نگرانی کرد وگفت: شورای شهر با ابراز نگرانی از ناایمنی خودروهای انتقال دانشجویان و دانش آموزان خواهان رسیدگی جدی مسئولان ذی صلاح است.روابط عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران هم اعلام کرد که اتوبوس واژگون شده در دانشگاه علوم تحقیقات تحت نظارت شهرداری نبوده است.

ادامه بررسی‌ها برای تعیین علت حادثه

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان این که علت حادثه در دست بررسی است و بزودی اعلام می‌شود، افزود: به دلیل این‌که بخش‌هایی از معابر دانشگاه در ارتفاعات با شیب تند قرار دارد، این اتوبوس از قسمت‌های شمالی به سمت جنوب در حرکت بوده است که در انتهای مسیر در بخشی از راه از مسیر خارج و وارد فضای سبز محوطه دانشگاه شد، حدود ۹۰متر در فضای سبز قل ‌خورد و به دلیل اینکه در شیب تند قرار گرفته بود و پس از آن با پایه بتنی که تأسیسات آب از آن عبور می‌کرده برخورد کرد. بخش عمده‌ای از اتوبوس از بین رفت و فقط انتهای اتوبوس باقی ماند..

سردار محمدرضا مهماندار گفت: به نظر می‌رسد یکی از دلایل شدت حادثه و افزایش شمار کشته شدگان برخورد شدید با پایه بتنی بوده است البته همکاران مشغول بررسی علت حادثه هستند و در حوزه انتظامی هم همکاری‌های قضایی در حال انجام است.‏

اسامی جانباختگان و مصدومان حادثه

اورژانس کشور اسامی مصدومان و جانباختگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات را اعلام کرد.‏

بر این اساس اسامی ۳ نفر از قربانیان، سجاد پوراحسان، علی حسین زاده، احسان صفایی و بقیه مجهول الهویه اعلام شده است.همچنین مجروحان حادثه به اسامی علیرضا ولی محمدی، مینا نعمتی، محمد ابراهیمی‌فر، میرمهنا یوزباشی، ملیکا سادات افتخارعزیزی، شکوه نعمتی، فاطمه عبداللهی، ثنا عابدی، فاطمه رحیمی، کیارش اسدی کمال، سامان قضاوتی، مهدی مغنیان، هدیه جلیلی، کورش ثابت، کامیاب اهری، خدیجه وکیلی، محمد امین عابدینی، سید آرین حقیقت، علی هروانی، بهاره کوچه باغیان، علی عرب نژاد، ملیکا فراهانی، محمدمهدی قدیمی به بیمارستان‌های حضرت رسول (ص)،امام خمینی (ره) و عرفان منتقل شدند.‏

ورود شورای شهر به حادثه

رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران از ورود شورای شهر به حادثه واژگونی سرویس دانشجویان دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات خبر داد.

شهربانو امانی با اشاره به بازدیدش از محل واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات گفت: متأسفانه هنوز فرهنگ ایمنی در کشورمان نهادینه نشده است و بر همین اساس مدام شاهد آن هستیم که اتفافات ناگواری همچون این حادثه رخ می‌دهد.‏وی با بیان این‌که مرگ فرزندان به ویژه دانشجویان، نخبگان و… و همچنین آسیبی که در این حادثه‌ها به خانواده‌ها می‌رسد، جبران ناپذیر است، تاکید کرد: متأسفانه در این حادثه دو دانشجوی دختر و ۵دانشجوی پسر به همراه راننده اتوبوس جان خود را از دست دادند و این در حالی بود که این افراد هفته آینده امتحان داشتند و حقش نبود که چنین اتفاقی برایشان رخ دهد.امانی با اشاره به شیب تند مسیر دانشگاه گفت: پلیس باید بررسی کند اما برای من جای سؤال است که چرا مسیر ایمن نبود؟ چرا گارد ریل نداشت؟ چرا سرعت گیر وجود نداشت؟

اتوبوس، ترمز بریده بود

شماری از دانشجویان مجروح حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات با اشاره به بریده‌شدن ترمز اتوبوس لحظاتی قبل از وقوع حادثه واژگونی، از بی‌توجهی مسئولان نسبت به رفع عیوب فنی اتوبوس‌های دانشگاه ابراز گلایه کردند و خواستار رسیدگی به این حادثه مرگبار و محاکمه مقصران شدند.

محمد یکی از دانشجویان که بر اثر این حادثه مجروح و در بیمارستان بستری است در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: دقایقی قبل از وقوع حادثه به همراه دیگر دانشجویان از بلوک ابن سینای دانشگاه سوار اتوبوس شدیم، در میان راه یکی از دانشجویان متوجه بریده‌شدن ترمز اتوبوس شد و این موضوع را از راننده سؤال کرد که پس از تائید موضوع توسط راننده، همگی به انتهای اتوبوس پناه بردیم ولی شدت برخورد اتوبوس به دیواره بتنی به حدی بود که اتوبوس مچاله شد و همگی مجروح شدیم.

همچنین کامیاب دانشجوی مهندسی شیمی که از ناحیه پا و سر به شدت مجروح شده است، خواستار شناسایی مقصران وقوع حادثه شد و افزود: دانشجویان این دانشگاه اجازه ندارند با خودرو شخصی وارد محوطه شوند و مجبورند از این اتوبوس‌ها که به شدت معیوب هستند، استفاده کنند. وی همچنین با اشاره به نقص ترمز اتوبوس‌های دانشگاه در روزهای گذشته، تاکید کرد: عیب در سیستم ترمز اتوبوس‌های دانشگاه کاملاً مشهود بود و حتی چند روز پیش همین موضوع اتفاق افتاد ولی حادثه ختم به خیر شد ولی متاسفانه شاهد پیگیری موضوع برای رفع عیب اتوبوس‌ها و ایمنی مسیرها در داخل دانشگاه نبودیم. مجروح دیگر حادثه بر شناسایی مقصران حادثه تاکید‌کرد و گفت: دانشجویان حاضر در اتوبوس حادثه‌دیده پس از این‌که متوجه بریده‌شدن ترمز شدند، همگی به انتهای اتوبوس دویدند ولی سراشیبی و ایمن‌نبودن جاده، سبب برخورد هولناک اتوبوس با دیواره بتنی شد.

فرسودگی ناوگان حمل و نقل‏

همچنین شماری ازدانشجویان این واحد دانشگاهی به برخی مشکلات سیستم حمل و نقل عمومی این دانشگاه و فرسودگی آن اشاره کردند.

یکی از دانشجویان گفت: دانشگاه علوم تحقیقات در سراشیبی قرار دارد و دانشکده‌ها به طور پلکانی در مسیر هستند؛ از آنجا که مسیر طولانی است، دانشجویان ناگزیرند از اتوبوس‌های دانشگاه استفاده کنند. پیش از این قرار بود که دانشجویان با حمل و نقل کابلی جابه‌جا شوند، اما با تغییر مدیریت دانشگاه، پروژه‌ تله‌کابین دانشگاه متوقف شد.‏

پیام تسلیت رئیس‌جمهوری

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در پیام‌های جداگانه، حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و جان‌باختن شماری از دانشجویان و هم میهنان را تسلیت گفتند.‏ همچنین حجت الاسلام‌والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در پیامی با تسلیت مرگ دانشجویان، پیگیری دقیق حادثه را خواستار شد.‏بنا به این گزارش، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، دیشب از بازداشت چند نفر در رابطه با پرونده این حادثه خبر داد.

نسخه مناسب چاپ