کاهش ۷۰ درصدی زندانیان مهریه در هرمزگان
بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: از زمان ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضائیه مبنی بر تعدیل محکومیت زندانیان مهریه، ۷۰ درصد از این زندانیان در استان هرمزگان آزاد شده اند.

هفتمین جلسه «شورای قضایی» و چهارمین نشست «کمیته کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان هرمزگان» به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری رئیس کل دادگستری استان و با حضور رؤسا و مدیران کل سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در محل زندان مرکزی بندرعباس برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، در این نشست اظهار داشت: در پی صدور بخشنامه رئیس قوه قضائیه مبنی بر لزوم رسیدگی به مشکلات زندانیان مهریه و تعدیل و تقسیط محکومیت افراد ناتوان در پرداخت این دیون مالی، تا پایان آذرماه امسال، ۶۳ زندانی مهریه از مجموع ۹۰ نفر، از زندان‌های استان هرمزگان آزاد شده‌اند.

وی با تقدیر از اهتمام اعضای کمیته کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان هرمزگان و همکاری اداره‌کل زندان‌ها در فراهم کردن زمینه اجرای این بخشنامه افزود: در نتیجه این اتفاق خجسته، ۷۰ درصد از زندانیان مهریه استان هرمزگان، آزاد شدند و به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان در ادامه بر تلاش و جدیت هرچه بیشتر مسئولین قضایی و مدیران سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در راستای بهره‌گیری از تأسیسات نوین قضایی و مجازات‌های جایگزین حبس به منظور کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تأکید کرد و یادآور شد: این تغییر نگرش با توجه به بخشنامه رئیس قوه قضائیه در خصوص پرونده‌های مهریه ایجاد شد که می‌توان همین شاخص را در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها به سایر تصمیمات قضایی در جرائم غیر عمد و مالی نیز تسری داد تا استفاده از این ظرفیت‌های قانونی به یک دیدگاه ثابت و پایدار تبدیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری با اشاره به اهمیت توجه به موضوع امنیت اجتماعی در کنترل جمعیت کیفری زندان‌ها اظهار کرد: منظور از کاهش جمعیت کیفری به هیچ عنوان رهایی مجرمان حرفه‌ای و بر هم زنندگان نظم و امنیت جامعه نیست، بلکه هدف از اعمال آن، برخورداری زندانیان مستحق از ارفاق‌های قانونی و همچنین کاهش جمعیت ورودی به زندان‌ها از طریق پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات است.

وی همچنین با تأکید بر لزوم توجه به ساماندهی و کنترل جمعیت زندانیان زیر هجده سال خاطرنشان کرد: ضرورت دارد کاهش جمعیت کیفری کانون اصلاح و تربیت به صورت ویژه در دستورکار کمیته کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان هرمزگان قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین لزوم پیگیری و تعیین تکلیف وضع قضایی زندانیان نیازمند را یادآور شد و نقش فعالیت‌های مددکاری را در رفع مشکلات آنها بسیار حائز اهمیت اعلام کرد.

نسخه مناسب چاپ