۴۵ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی منقول ثبت شد
۴۵ اثر از ۵ استان‌ زنجان، آذربایجان غربی، لرستان، یزد و سیستان و بلوچستان در کمیته آثار ملی منقول در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

به‌ گزارش ایرنا از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: این تعداد در حالی در فهرست آثارملی منقول به ثبت رسید که ۷۰ پرونده مورد بحث و بررسی کارشناسان و صاحبنظران اموال فرهنگی تاریخی و میراث‌فرهنگی قرار گرفت.

به گفته نظری در این نشست آثاری از کاوش های باستان شناسی گورستان جزلان تپه طارم استان زنجان متعلق به عصر آهن، ۱۲ اثراز موزه مردم شناسی استان سیستان و بلوچستان حاصل یافته های کاوش های باستانشناسی صورت گرفته در سال های ۷۶ تا ۸۹ در گورستان شهر سوخته با قدمت هزاره سوم قبل از میلاد، شامل پیکره هایی از جنس سنگ مرمر، جام های منقوش سفالی، پیاله وجام های مرمری، مهره صابونی و سرمه دان در فهرست آثار ملی منقول کشور به ثبت رسید.

وی گفت: آثاری از یافته های کاوش های باستان شناسی در محوطه های چم قوله، برزقوله، چغابل در شهرستان های کوهدشت و رومشگان و سرخ دم لکی در کنار حوضه آبریز سد سیمره لرستان متعلق به دوره های کالکولیتیک میانی، عصر آهن، ساسانی و اشکانی شامل ظروف تدفین منقوش دار، پایه ستون، سنجاق طلایی و گچبری در نشست این کمیته ثبت شد.

مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی افزود: در این کمیته همچنین آثاری حاصل از کاوش های باستان شناسی محوطه باستانی حسنلو متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد موجود در موزه های حسنلو، ارومیه و نقده از جمله آثار به ثبت رسیده در این نشست به شمار می رود.

نظری گفت: در این نشست همچنین ۱۵ اثر از گورستان توران پشت استان یزد با سنگ قبرهایی ازجنس سنگ های رسوبی و آهک متعلق به قرن پنجم تا ۱۱ هجری قمری با خط کوفی و نسخ، طرح های گیاهی و هندسی، کتیبه کاشی مسجد چهل محراب از مساجد تاریخی شهر یزد، کتیبه سنگی آب انبار کلار میبد با تاریخ ۱۰۷۰ ه . ق، دو زیلو با نقوش گیاهی و هندسی شامل زیلوی حصار رکناباد شهرستان میبد و زیلوی شیخ احمد بلیمان، سنگ حنای حمام از جنس مرمر متعلق به دوره قاجار، سنگ کتیبه کلیسا با تاریخ ۱۹۲۸ میلادی و دو عقد نامه از دیگر موضوعات مورد تایید کمیته ثبت آثار منقول محسوب می شود.

نسخه مناسب چاپ