پالایش نفت آبادان و شیمیدر تهران، تعیین‌کننده‌ترین بازی هفته هفتم لیگ برتر بسکتبال
 

هفته هفتم لیگ برتر بسکتبال امروز برگزار می‌شود. از معدود دفعاتی است که چهار بازی در چهار شهر تقسیم می‌شود تا به این ترتیب تماشاچیان بیشتری بتوانند بازی تیم محبوبشان را از نزدیک ببینند.

نکته قابل تأمل این است که از این هفته به بعد، تقریباً چهره مدعیان اصلی قهرمانی، مشخص می‌شود چون به پایان نیم‌فصل نزدیک می‌شویم و قاعدتاً همه تیمهایی که در جمع چهار تیم بالای جدول تا این مرحله رسیده‌اند قابلیت‌های مساوی و یا حتی نزدیک هم ندارند و توان چهارمی و پنجمی جدول، چندان بالاتر از سایر تیمهای رده‌های بعدی نیست در حالیکه همین تیمهای چسبیده به بالای جدول، از نظر نیرو و امکانات، تفاوتی فاحش با بالای جدولی‌‌ها دارند. آنچنان تفاوتی که هرگز به آنان اجازه نخواهد داد به فینالیست‌شدن و حتی قرار گرفتن در جمع سه تیم پایانی امیدوار باشند تا چه رسد به اینکه بتواند رقابتی نزدیک با آنها داشته و مثلاً در دیدارهای رودرو، شانسی برای خود قائل باشند.

نزدیک‌بودن برخی از تیمهای میانه جدولی به بالای جدولی‌ها تا پایان هفته ششم نزدیک‌ بودنی ناخواسته بوده چرا که تا این مرحله، رودرروی تیمهای متمول و پرمهرة بالای جدولی قرار نگرفته بودند اما از آنجا که نیم‌فصل لیگ برتر بسکتبال ۹ هفته دارد و اگر این تقابل در هفته‌های اولیه اتفاق نیفتاده بالاخره با نزدیک‌شدن به هفته‌های پایانی این رویارویی رخ می‌دهد، پس ناخواسته بودن این نزدیکی کاملاً مشخص می‌شود.

شهرداری گرگان از جمله این تیمهاست که تا به اینجای کار خود را در جمع چهار تیم پایانی حفظ کرده و حتی امکان دارد تا پایان فصل این روند ادامه یابد اما نه به آن جهت که از نظر نیرو و مهره‌ها و امکانات شرایطی مشابه یکی دو تیم مدعی‌تر و بالای جدولی دارد بلکه چون سایر تیمها به دلیل شرایط بد اقتصادی موجود، در سال جاری از هر سال دیگری بیشتر با مشکل مواجه بوده و نتوانسته‌اند تیمی متناسب با لیگ برتر بسکتبال ایران، جمع و جور کنند، گرگانی‌ها توانسته‌اند به این جایگاه برسند. جایگاهی که متناسب با قابلیت‌های این تیم است و اگر در ادامه بتواند آنرا ارتقا دهد بدون‌شک بالاتر از انتظارات ظاهر شده است.

اگرچه می‌توان مدعی شد که توان گرگان از نظر امکانات و مهره و تسهیلات به مراتب با تیمهایی نظیر پتروشیمی، شیمیدر یا نفت‌آبادان ـ که قبل از او در جدول قرار دارند ـ ‌متفاوت است اما ادعایی مبنی بر اینکه مثلاً فاصله تیمهای پنجم، ششم و حتی هفتم، با گرگانی‌ها به همین نسبت است، ادعایی غیرمنصفانه و نادرست خواهد بود.

در هر حال هفته هفتم مسابقات لیگ برتر بسکتبال با چنین شرایطی امروز در شهرداری تهران، گرگان،‌ مشهد و آبادان برگزار می‌شود در حالیکه رویارویی نفت‌آبادان و شیمیدر‌تهران در آبادان، نزدیک‌ترین و حساس‌ترین بازی هفته به شمار می‌آید. دیداری که اگر چه شیمیدر تازه‌وارد چربشی نسبی به لحاظ مهره به تیم جنوبی دارد اما هم عقبه موفق نفتی‌ها طی دو سه ساله گذشته و هم حمایت تماشاچیان پرشور آبادانی می‌تواند این فاصله را جبران کرده و دیداری پایاپای را نوید بدهد.

البته با توجه به پیروزی نزدیکی که نفتی‌ها مقابل پگاه کم‌مهره تازه‌وارد آوردند، این تیم نشان داد که می‌تواند استحکام سالهای قبل را نداشته باشد بخصوص مقابل تیم پرامکاناتی چون شیمیدر که حتی پتروشیمی،‌ قهرمان آسیا هم به سختی از پس تیم تهرانی برآمد اما از آنجا که نتیجه هر بازی در زمین مسابقه رقم می‌خورد و هیچ‌ربطی به بازیهای قبلی ندارد تیم بدون باخت نفت‌آبادان، تمام تلاش خود را خواهد کرد تا دومین شکست را به تیم مدعی تهرانی تحمیل کند. بنابراین یاران حماد سامری با برنامه‌هایی ویژه به میدان خواهند آمد و شرایط رویارویی با شیمیدر را به مراتب متفاوت‌تر از شرایط رویارویی با پگاه تهران ارزیابی کرده‌اند. ‌از طرفی محمد‌رضا اسلامی و یارانش که یک شکست نزدیک را در ماهشهر متحمل شده‌اند در حالیکه خود را شایسته آن نمی‌‌دانند قصد دارند این بار با دست پر از جنوب به پایتخت برگردند تا با پیروزی بر یکی از موفق‌ترین تیمهای لیگ برتری طی سالهای اخیر، خط و نشانی برای دیگر تیم جنوبی یعنی پتروشیمی بکشند. در این دیدار اگر حماد سامری و یارانش برنده باشند می‌توانند جای شیمیدر را در رتبه دوم گرفته و تیم تهرانی را به رده سوم بفرستند در غیر اینصورت شیمیدر، دومی خود را حفظ خواهد کرد.

اما در این هفته یک دیدار جذاب دیگری هم پیش‌بینی می‌شود تقابل جنوبی دیگر در شمال. در این هفته پتروشیمی صدرنشین پرمهره، مدعی قهرمانی باشگاههای آسیا و همه‌چیز‌تمام نسبت به شهرداری گرگان، میهمان این تیم است. توصیف دو تیم در یکی دو سطر بالا، کاملاً محرز می‌کند که این رویارویی، تقابلی بین دو تیم نزدیک بهم نیست و نه تنها نزدیک نیست بلکه فاصله‌ای فاحش بین آن دو وجود دارد. با همه اینها این بازی جذاب پیش‌بینی می‌شود اولاً‌ چون پرگل خواهد بود و اصلی‌ترین عامل جذابیت یک بازی، در پرگل ‌بودن آن است و دوماً علی‌رغم تمام برتری‌های محسوس پتروشیمی نسبت به شهرداری، گرگانی‌ها از تماشاچیانی بهره‌ می‌برند که همیشه، همه تیمها را از بزرگ و کوچک آزار داده و کمتر در خانه بازنده بوده‌اند. همین حمایت ۴۰ دقیقه‌ای تماشاچیان گرگانی طی بیش از دو دهه، همیشه بیشترین انگیزه را به بازیکنان این تیم می‌دهد که در خانه، فاصله‌ها‌ را فراموش کنند و به تیمی تسلیم‌ناپذیر بدل شوند که می‌توانند حتی بزرگان را به مسلخ ببرند.

گرگانی‌ها علاوه بر اینکه این هفته می‌‌توانند گارد آمریکایی خود را در اختیار داشته باشند از وجود بابک نظافت بازیکن با انگیزه و پرتجربه‌ای که تقریباً تمامی هم‌سالان او بسکتبال را کنار گذاشته‌اند نیز بهره می‌برند.

از این دو بازی که قاعدتاً یک سطح بالاتر از دو بازی دیگر است که بگذریم، نیروی‌زمینی تیم ششم جدول هم میزبان ذوب‌آهن‌اصفهان تیم پنجم است. دو تیمی که پشت سر همدیگر قرار دارند اما کسی نمی‌تواند منکر برتری نسبی تیم اصفهانی شود. این دو تیم، در تالار بسکتبال آزادی تهران به مصاف یکدیگر می‌روند و باید دید فرزاد کوهیان در ذوب‌آهن مقابل سربازان احمد مازیشا می‌تواند برنده باشد یا پائین‌تر از انتظارات ظاهر خواهد شد؟

در آخرین دیدار این هفته تیم آویژه صنعت مشهد نهم جدولی میزبان پگاه تهران هفتم جدولی است. مشهدی که تاکنون یک برد را هم دشت نکرده اما پگاه به یک برد رسیده است. مشهدی‌ها تمام تلاش خود را خواهند کرد تا این هفته، اولین برد را دشت کنند هر چند که پگاهی‌ها هم مترصد کسب دومین برد هستند تا بتوانند اثبات‌کننده صحبتهای رضا محمدی‌منش مربی خود باشند که جایگاه به مراتب بهتری از هفتمی برای تیم خود متصور است.

شایان ذکر است که در پایان هفته ششم لیگ برتر بسکتبال تیمهای پتروشیمی ماهشهر، شیمیدرتهران، پالایش نفت‌آبادان و شهرداری گرگان با ۱۲، ۱۱، ۱۰ و ۹ امتیاز رتبه‌های اول تا چهارم را در اختیار دارند در حالیکه آبادانی‌ها و گرگانی‌ها، یک بازی کمتر دارند، ذوب‌آهن، نیروی‌زمینی، پگاه‌تهران، رعد‌خوزستان و آویژه صنعت هم در جدول، پنجم تا نهم هستند.

نسخه مناسب چاپ