امروز در تاریخ
برنامه اصلاحات پوراندخت

پوراندخت، شاه ساسانی که سیاست خارجی و داخلی تازه ای را در پیش گرفته بود تا امپراتوری ایران را نجات دهد، ۲۵ دسامبر سال ۶۳۰ میلادی (طبق برخی تواریخ: ۲۹ دسامبر آن سال) با دولت روم شرقی قرارداد تازه صلح امضاء کرد تا فرصت یابد دست به اصلاحات داخلی بزند که راه نجات امپراتوری را در آن یافته بود. با وجود این، پوراندخت که شاهی با تدبیر بود و حمله اعراب مسلمان از حجاز به قلمرو ایران و روم را پیش بینی کرده بود درصدد امضای یک پیمان دفاعی مشترک با رومیان برنیامد تا به اتفاق در برابر اعراب اقدام کنند که مورخان، آن را یک اشتباه استراتژیک بزرگ خوانده اند. پوراندخت (دختر خسروپرویز)، می دانست که ایرانیان از جامعه طبقاتی که به آنان تحمیل شده شدیدا ناراضی هستند، فئودال های بیداد می کنند، قضات از عدالت و انصاف دور شده اند و سران ایالت ها برای خود اختیارات تازه خلق کرده اند و برای حل این مسائل بود که با روم شرقی قرارداد صلح امضاء کرد و دستور رعایت عدالت، بخشودن مالیات عقب افتاده، لغو امتیازهای ناشی از برتری های طبقاتی و اختیارات اضافی فرمانداران را داده و سکه ملی واحد ضرب کرده بود .

کازرونی ها نیروهای انگلیسی را شکست دادند

مقامات انگلیسی که طبق سازشنامه سن پترزبورگ نیمه جنوبی و شرقی ایران را و اصطلاحا به نام منطقه نفود در کنترل داشتند در پی حملات کازرونی های میهن دوست به تاسیسات انگلیسی در این شهر و ناامن ساختن راه های اطراف برای جلوگیری از تردّد آزادانه انگلیسی ها و عوامل آنان، ۲۸ دسامبر سال ۱۹۱۶ دستور دادند که پانصد تَن از نظامیان تحت فرمان آنان مرکب از سپاهیان هِندی و افراد «اِس پی آر» با چند توپ و مسلسل از شیراز به کازرون بروند و کازرونی ها را سرکوب کنند. واحد نظامی انگلستان هشتم دی ماه ۱۲۹۵ هجری شیراز را به عزم کازرون ترک کرد. این نیروی اعزامی پس از درگیری با کازرونی ها ‌که شماری داوطلب و خودجوش با تجهیزاتی ناچیز بودند با تحمل تلفات سنگین از نیمه راه به شیراز بازگشت.

دکتر صدیقی پیشنهاد نخست وزیری را رد کرد

دی۱۳۵۷ دکتر غلامحسین صدیقی جامعه شناس، استاد دانشگاه تهران و آخرین وزیر کشور در حکومت دکتر مصدق که پس از ۲۸ امرداد مدتی را در زندان به سر برده بود به شاه که به او پیشنهاد کرده بود نخست وزیر شود اطلاع داد که نمی تواند این پیشنهاد را بپذیرد و شاه همان روز از شاپور بختیار یکی دیگر از همکاران پیشین دکتر مصدق خواست که کابینه غیر نظامی تشکیل دهد.

www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ