فروش نفت به مشتریان سنتی بورس انرژی
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره احتمال فروش نفت خریداری در بورس به مشتریان سنتی شرکت ملی نفت ایران گفت: مشتریان سنتی در حجم های بالا مثلا ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ما نفت می خرند. لذا آنها نمی آید ۳۰۰ هزار بشکه از شرکت ملی نفت بخرند و ۴۰ هزار بشکه از بخش خصوصی، خریداران بزرگ معمولا به سمت فروشنده های مطمئن می‌روند تا حداکثر نیازشان را بتوانند تامین کنند.

هدایت الله خادمی در گفتگو با فارس افزود: بسیاری از پالایشگاه ها در دنیا هستند که از ما نفت نمی خرند و اگر بخش خصوصی بتواند به این پالایشگاه های کوچک و خصوصی که قابل رصد توسط آمریکا نیستند، بفروشند اتفاق خوبی رخ می دهد ولی متاسفانه کسانی که مخالف عرضه نفت در بورس هستند تاکید دارند که بخش خصوصی قادر به این کار نخواهد بود.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس همچنین با رد افشای اطلاعات خریداران نفت در بورس، درباره قیمت نفت فروخته شده به آنها گفت: ما در شرایط تحریم هستیم و کار در این شرایط ابزارهای خاص خودش را می طلبد.

اگر ما خریداران زیادی داشته باشیم به تبع می توانیم قیمت را بالا ببریم و اگر تعداد خریداران کم باشد مجبور هستیم قیمت را به صورت منطقی و معقول کاهش دهیم.

در وضع کنونی هم امکان فروش نفت به قیمت بالا وجود ندارد زیرا نفت ایران یک نفت تحریم شده است و قطعا برای دارنده‌ آن هزینه‌هایی درپی دارد لذا اعطای تخفیفی معقول در یک سازوکار رقابتی منطقی به نظر می رسد.

وی با اشاره به نظارت‌های موجود در فرآیند عرضه نفت در بورس گفت: با این حال خود وزارت نفت باید بر این کار نظارت داشته باشد چون وزارت نفت است که دارد کالایی را می فروشد پس باید مطمئن باشد درآمدش را به دست می آورد.

کمیسیون انرژی مجلس هم باید نظارت های خودش را فراتر از کنترل و نظارت وزارت خانه ها و دولت داشته باشد سایر نهادهای نظارتی هم باید نظارت بکنند اما نباید کار را آنقدر پیچیده و خطرناک جلوه دهیم که هیچ کسی حاضر نشود بیاید چون خریداری که می خواهد بیاید، یک کار تجاری می خواهند بکند.

عضو کمیسیون انرژی افزود: ضمن آنکه باید شرایط را هم لحاظ کرد. در شرایط تحریم وضع متفاوت است وقتی نفت ایران تحریم است و صادرات ندارد باید از هر راهی کسب درآمد کنیم یکی از راه هایش این است که نفت ارزانتر بدهیم البته باید این تخفیف در یک سازوکار رقابتی معقول انجام بشود که بورس این بستر را فراهم کرده است راه دیگر فروش در آبهای آزاد است روش دیگر ذخیره سازی در کشورهای دیگر است.

خادمی درباره علت توقف عرضه نفت در بورس بیان کرد: ما به عنوان کشوری که بزرگترین دارنده نفت و گاز جهان هستیم، هنوز داریم خام فروشی می کنیم یعنی در زمین دشمن بازی می کنیم مقام معظم رهبری ده ها بار فرمودند خام فروشی نکنید چون امروز را می دیدند.

خام فروشی یعنی تک محصولی، یعنی اجبار به ارزان فروشی و در معرض تهدید دشمن قرار گرفتن، ولی اگر پالایشگاه احداث می کردیم و نفت را به چندین محصول با ارزش دیگر تبدیل می کردیم، امکان تحریم نبود.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس خاطر نشان کرد: زمانی مسئولین به جای اینکه پالایشگاه تاسیس کنند، گفتند بنزین بخریم، در حالی که اگر پالایشگاه می ساختیم هم اشتغال ایجاد می شد و هم مورد تحریم قرار

نمی گرفتیم. از سوی دیگر یک منبع آگاه در سازمان بورس در گفتگو با فارس گفت:بازگشت پول نفت به خزانه طبق سازوکار معاملات بورس انرژی تضمین شده است.

این منبع آگاه با اشاره به برخی شایعات مطرح شده مبنی بر بازنگشتن بهای نفت فروخته شده در بورس گفت: نحوه خرید نفت توسط بخش خصوصی در سازوکار بورس به گونه‌ای است ابتدا شرکت‌های خصوصی باید ۱۰ درصد بهای نفت را برای ورود با بازار رقابتی به صورت ریالی پرداخت کنند.

سپس در صورت موفقیت در خرید محموله، تا قبل از موعد بارگیری نفت باید ۱۰ درصد دیگر را هم به صورت ریالی پرداخت کنند و سپس به ازای ۸۰ درصد دیگر باید ۱۲۵ درصد ضمانت‌نامه ریالی گرو بانک‌های مورد تایید شرکت ملی نفت قرار دهند. وی در ادامه افزود: در سازوکار مشخص شده طبق اطلاعیه بورس انرژی، اساسا امکان بازنگشتن پول به صفر می‌ رسد زیرا اگر شرکتی نتواند نفت خریداری شده را بفروشد ضمانت نامه آن در اختیار شرکت ملی نفت قرار می‌گیرد و بدین صورت بازگشت پول نفت فروخته شده در بورس انرژی به خزانه تضمین شده است.

این منبع آگاه همچنین اظهار داشت: سازوکار بورس انرژی به نحوی تعبیه شده که فقط شرکت‌هایی که توانایی فروش نفت در بازارهای جهانی را داشته باشند وارد این فرآیند شوند زیرا در غیر اینصورت جریمه شده و وثیقه آنها ضبط می‌شود در نتیجه، اظهاراتی مثل بازنگشتن پول نفت واقعیت ندارد.

نسخه مناسب چاپ