افتتاح ۴۰ پروژه درمانی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه
 

کرمانشاه ـ خبرنگار اطلاعات: مراسم افتتاح ۴۰ پروژه بهداشتی و درمانی و تجلیل از خیرین حوزه سلامت فعال در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در شهرستان قصرشیرین برگزار شد.

دکتر حسن‌‌ هاشمی وزیر بهداشت در این مراسم گفت: بسیاری از کارهایی که با تابلو دیگران در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه انجام شده با منابعی که دولت تأمین کرده به سرانجام رسیده است.

او به وقوع چندین زلزله بزرگ در کشور در دو، سه دهه گذشته اشاره کرد و افزود: در هیچ‌کدام از این زلزله‌ها همچون زلزله کرمانشاه مردم ایران گسترده و منسجم به کمک نیامدند که البته نقش فضای مجازی در این مورد را نباید انکار کرد.

وزیر بهداشت گفت: دولت از ابتدا تاکنون کنار زلزله‌زدگان کرمانشاه بوده و خواهد بود.

دکتر‌هاشمی ادامه داد: دولت بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان در قالب‌های مختلف همچون کمک بلاعوض و تسهیلات در مناق زلزله‌زده کمک کرده و بسیاری از کارهایی که با تابلو دیگران در این مناطق انجام شده با منابعی که دولت تأمین کرده به انجام رسیده است.

او به کمک‌های دولت و مردمی درحوزه بهداشت و درمان در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه اشاره کرد و افزود: کمک‌ها و اقدامات انجام گرفته به حدی بود که شاخص‌های بهداشتی کرمانشاه نسبت به قبل از زلزله بهتر شده و دلیل آن نیز دسترسی بهتر مردم به خدمات بهداشتی و درمانی است.وزیر بهداشت گفت: اقدامات زیادی برای ساخت و ساز پروژه‌های بهداشتی و درمانی در این مناطق انجام شده است و دو کار مهم در این مناطق باقی مانده که یکی ساخت بیمارستان در اسلام‌آبادغرب است که توسط بانک‌ها ساخته می‌شود و امیدواریم زودتر به سرانجام برسد و دیگری فاز دوم بیمارستان سرپل‌ذهاب است که توسط خیرین کاشان در حال انجام است و اگر کار با همین روند پیش برود تا سال آینده به اتمام می‌رسد.

وی ادامه داد: امیدواریم دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم و زلزله ۴ر۶ ریشتری که اخیراً در استان کرمانشاه رخ داد به خوبی نشان داد که اگر درست عمل می‌کردیم و ساخت و سازها اصولی بود، این خسارت‌ها وارد نمی‌شد.

او به دیگر پروژه‌های درمانی در حال ساخت در استان کرمانشاه اشاره کرد و درباره بیمارستان ثلاث‌باباجانی افزود: این پروژه مشکلات حقوقی دارد که امیدواریم با رفع این مشکلات تا سال آینده احداث شود.

وزیر بهداشت درمورد بیمارستان در حال ساخت پاوه نیز گفت: ساخت این بیمارستان تقریباً تمام شده و امیدواریم تا یک ماه آینده کارهای باقی مانده نیز انجام شود. تجهیزات مورد نیاز این بیمارستان نیز تأمین و دپو شده و به زودی افتتاح خواهد شد.

هاشمی افزود: ساخت بیمارستان روانسر هم تا هفته آینده آغاز خواهد شد.

ساخت و مرمت ۷۷ هزار خانه

استاندار کرمانشاه نیز اظهارداشت: ساخت یا مرمت ۷۷هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه به پایان رسیده است.

هوشنگ بازوند افزود: در زلزله کرمانشاه شاهد شکل‌گیری یک انسجام ملی در کشور بودیم، و حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله‌زده در شکل‌گیری این انسجام بسیار تأثیرگذار بود و اگر در هر زمینه‌ای شاهد چنین انسجامی باشیم، هر تهدیدی به فرصت تبدیل می‌شود.

وی به خدمات دولت و دیگر دستگاه‌ها در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: دولت بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان در قالب‌های مختلف همچون تسهیلات، کمک بلاعوض، امهال تسهیلات و… در این مناطق هزینه کرده که حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان آن کمک بلاعوض

است.

بازوند همچنین از همه مردم ایران که در این زلزله به کمک آمدند تقدیر کرد و ادامه داد: مردم در این زلزله ۶۲ میلیارد تومان کمک نقدی و ۲۶۵ میلیارد تومان کمک غیرنقدی داشتند که جای تقدیر دارد، به واقع مردم ایران با این کمک‌ها می‌خواستند دینشان به مرزنشینان استان کرمانشاه را

ادا کنند.

او به روند مطلوب ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: با گذشت یک سال و ۴۶ روز از وقوع زلزله ۷۷هزار واحد مسکونی یا احداث یا مرمت شده که ۲۲ هزار واحد آن احداثی و ۵۵هزار واحد تعمیری است.

بازوند ادامه داد: اگر ساخت و سازهای مقاومی داشته باشیم کمترین آسیب را خواهیم داشت، کما اینکه در زلزله ۴ر۶ ریشتری اخیر استان کرمانشاه دیدیم که واحدهای مقاوم‌سازی شده به خوبی امتحان پس دادند، در حالی که در زلزله ورزقان که با همین قدرت(۴ر۶ ریشتر) رخ داد حدود ۲۱ هزار واحد آسیب دید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم به اقدامات بهداشتی و درمانی انجام گرفته در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه هیچ اپیدمی در این مناطق

نداشتیم.

دکتر محمودرضا مرادی افزود: از همان ساعات اولیه وقوع زلزله ۳ر۷ ریشتری، بخش بهداشت و درمان استان کرمانشاه پای کار آمد و در زمینه انتقال مجروحین به سرعت وارد عمل شد.

وی به برپایی هشت بیمارستان صحرایی اشاره کرد و گفت: در ۲۴ساعت اول پس از وقوع زلزله کار انتقال مجروحین انجام و ۱۸۰۰ عمل جراحی انجام گرفت. ۱۳هزار تن هم به صورت سرپایی ویزیت شدند.

مرادی یکی از اقدامات خوب در این حوزه را راه‌اندازی بیمارستان بانگر در پی آسیب بیمارستان سرپل‌ذهاب دانست و ادامه داد: یک سال فعالیت این بیمارستان ۱۹۹۰ عمل جراحی کوچک و ۱۳۰۰ عمل جراحی بزرگ در این بیمارستان انجام گرفت. ۱۵۱ هزار ویزیت سرپایی و ۷۲ هزار ویزیت تخصصی هم در درمانگاه این بیمارستان انجام شد.

او به اقدامات بهداشتی در مناطق زلزله‌زده نظیر سمپاشی ۲۰ میلیون مترمربع از اماکن، واکسیناسیون و به‌کارگیری ۳۵ تیم پزشکی اشاره کرد و افزود: با این اقدامات خوشبختانه اپیدمی بیماری در مناطق زلزله‌زده نداشتیم.

وی به اعزام ۱۲۹ تیم مداخلات روانی به مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: این تیم‌ها ۱۱۰ هزار نفر را غربالگری کردند.

مرادی ادامه داد: تنها در دو ماه ابتدایی پس از وقوع زلزله ۷۰میلیارد تومان برای تأمین دارو و تجهیزات درمانی زلزله‌زدگان هزینه کردیم.

او به تفاهمنامه‌های منعقده با خیرین و دیگر دستگاه‌ها به منظور بازسازی مراکز بهداشتی و درمانی آسیب‌دیده در زلزله به ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان اشاره کرد و افزود: خیرین کمک بسیاری به ما کردند و افتتاح ۲۷خانه بهداشت که امروز شاهد آن بودیم بخشی از این کمک‌هاست.

در این مراسم از خیرین حوزه سلامت که در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه فعالیت داشته‌اند، قدردانی شد.

با حضور وزیر بهداشت، بیمارستان بازسازی شده سرپل‌ذهاب، بیمارستان بازسازی شده قصرشیرین، بیمارستان صحرایی ثلاث‌باباجانی و ۲۷ خانه بهداشت در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه افتتاح شد.‏

نسخه مناسب چاپ