خطیب جمعه تهران:تحمل مخالفان، نقطه مقابل خودشیفتگی سیاسی است
 

امام جمعه موقت تهران دیروز درجمع نمازگزاران با اشاره به جلوه بصیرت مردم در حماسه ۹ دی گفت:در این حماسه مردم نشان دادند که از خواص امت هستند، چراکه به وقت، دشمن را تشخیص دادند و به وقت راه مقابله را پیدا کردند.

به گزارش ایسنا، آیت الله سید احمد خاتمی با اشاره به ابعاد خودشیفتگی سیاسی ادامه داد: اولین بعد خودشیفتگی این است که انسان تحلیل خود را بهترین بداند. امام صادق(ع) می فرماید: کسی که هیچ تحلیلی را بهتر از تحلیل خود نداند، خودشیفته است و کسی که خودشیفته شود و بگوید هر تحلیل و هر حرف من بهتر است، امام علی(ع) می فرماید به بیراهه می‌رود و ناتوان خواهد شد.

وی افزود: راه مقابله با خودشیفتگی سیاسی شنیدن حرف و تحلیل دیگران است وباید نظر خود را در معرض مشورت بگذارد. امام علی(ع) می فرماید:کسی که از نظرات دیگران استقبال کند خطای نظر خود را می فهمد و این کمک می کند در صراط مستقیم حرکت کند.

خاتمی در ادامه تصریح کرد:دومین عرصه خود شیفتگی سیاسی کم تحملی و بی تحملی است. کسی که وارد عرصه سیاست می شود باید تحملش به اندازه یک دریا باشد، اما متاسفانه ظرفیت بعضی از سیاسیون ما به اندازه ته‌استکان هم نیست. تحمل مخالفان نقطه مقابل خودشیفتگی سیاسی است. باید نظرات مخالفان را شنید .

وی در ادامه با اشاره به بعد سوم خودشیفتگی سیاسی گفت: باند سالاری، گروه سالاری و حزب‌سالاری از دیگر ابعاد خودشیفتگی سیاسی است. در این تحلیل ،نظر به هیچ گروهی ندارم چون متاسفانه اکثر گروه ها دچار این بیماری هستند. این که بگوییم که هر کسی که عضو حزب من است بهتر از دیگران می فهمد، تعصب منفی است.

خاتمی تصریح کرد: امام علی(ع) می فرماید اگر می خواهید از چاه بدبختی و گمراهی بیرون بیایید ریسمانش حریم نگهداشتن برای خدا یعنی تقو است و اگر می‌خواهید در توفان به جای مطمئنی بروید تقواست. با تقوا از توفان‌های اخلاقی، سیاسی و اجتماعی جان سالم به در می برید.

وی در ادامه با اشاره به میلاد پیامبر خدا حضرت عیسی مسیح و آغاز سال نو میلادی گفت: بهترین توصیف را قرآن از حضرت عیسی مسیح داشته است. ما که مسلمان و شیعه هستیم حریم ویژه ای برای این پیامبر خدا قائلیم و معتقدیم نمرده و به آسمان رفته است و با ظهور حجت بن الحسن به زمین می آید.

خاتمی در ادامه با تبریک به مسیحیان جهان بیان کرد:آبروی حضرت مسیح را حفظ کنید. متاسفانه حاکمان استکباری که خود را مسیحی می دانند در حال بردن آبروی حضرت مسیح هستند.بی‌تردید اگر حضرت عیسی در جمع ما بود در خط مقدم ابراز انزجار از این جنایتکارانی که لکه ننگ مسیحیت هستند قرار داشت.

وی در ادامه با اشاره به فوت آیت الله هاشمی شاهرودی بیان کرد: زیبا ترین تفسیر و تصویر را مقام معظم رهبری در پیامشان از ایشان داشتند .به حق ایشان این ظرفیت را داشت که الگویی برای حوزه ها ی علمیه باشد. فقیهی که از دل وجان دین را عین سیاست می دانست و معتقد به حاکمیت دین در صحنه بود. هر جایی برای خدمت بود حضور می یافت و تقویت نظام را بر خود واجب می دانست و واقعا از بن جان عنایتمند مقام معظم رهبری بود. این ارادت متقابل بود که در پیام رهبری دیدیم.

خاتمی در ادامه با اشاره به حادثه تلخ واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، بیان کرد: این حادثه از حوادث تلخ هفته گذشته بود. ما برای درگذشتگان طلب مغفرت داریم و برای مجروحان طلب شفا از خداوند داریم. امید است که در این عرصه به گونه ای عمل شود که دیگر شاهد این گونه حوادثی که همراه با تقصیر است نباشیم. آنچنان که ملاحظه می کنیم مسئولان با دقت مشغول رسیدگی هستند.

وی در ادامه با تشکر از قوه قضائیه به خاطر جلوه برجسته قاطعیت در برخورد با مفسدان اقتصادی بیان کرد: امیدواریم این تیغ همچنان علیه مفسدان اقتصادی تیز و در همه عرصه ها این قوه در سالم سازی جامعه تلاش لازم را داشته باشد.

خاتمی در ادامه با اشاره به پویش دانشجویی روزه نجات در حمایت از مردم یمن در دانشگاه تهران که هم طلاب و هم دانشجویان در آن هستند، گفت: این حرکت یک پویش مقدسی است. از دانشجو چنین حرکت دوست داشتنی و حماسی انتظار می‌رود. در شرایطی که مردم یمن در اوج مظلومیت هستند این عزیزان با این پویش راهی برای شنیدن و همدردی با مردم یمن باز کردند.

وی در ادامه با اشاره به سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام در هفتم دی ماه سال ۱۳۵۷ گفت:انصافا این نهضت موفق بوده است. نرخ با سوادی ۴۷ درصدی سال ۵۵ کجا و نرخ با سوادی ۹۴ درصدی سال ۹۵ کجا؟

وی در ادامه با تحلیل حماسه نهم دی ۸۸ بیان کرد: مقام معظم رهبری نام حرکت ارزشمند مردم را در این روز حماسه نامیدند .حماسه یعنی کار افتخار آفرین شجاعانه که با مهارت انجام می شود. انصافا این تعریف بر این حرکت پرخروش صادق است.

خاتمی در ادامه با اشاره به این که حماسه ۹ دی بیعتی با ولایت بود، اظهار داشت: من در آن روزها به کل کشور مسافرت می کردم. دو شعار در کشور سراسری بود یکی این بود که «این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده» و شعار دیگر در سراسر کشور این بود که«ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند» این‌ها بیعت با ولایت بود.

وی در ادامه با اشاره به حماسه حضور در روز ۹ دی، تصریح کرد: قرآن یکی از جلوه‌های مومنین را حماسه حضور می‌داند.مومنین در هر عرصه ای که حضورشان ضرورت داشته باشد با افتخار حاضر می شوند و مردم خوب کل کشور به ویژه تهران حماسه آفریدند.

خاتمی در ادامه با اشاره به جلوه بصیرت مردم در روز ۹ دی بیان کرد:در سال ۸۸ دو اردوگاه شکل گرفت یکی اردوگاه اوباما، رئیس رژیم صهیونیستی ، منافقین ضد خلق، سلطنت طلبان پست و منفور، فدائیان خلق و همه واداده ها و در اردوگاه دیگر مردم و بسیجی‌ها بودند. در این حماسه مردم نشان دادند که از خواص امت هستند؛ چراکه به وقت دشمن را تشخیص دادند و به وقت هم راه مقابله را پیدا کردند. این حماسه صرفا قابل تطبیق با عاشورای سال اول انقلاب است. گویا از زمین آدم می جوشید. مسئولان انتظامات می گفتند از دست ما کاری ساخته نیست. در میدان انقلاب فقط عکس امام(ره) و مقام معظم رهبری بود.

وی در ادامه با اشاره به این که حماسه ۹ دی از جنس عاشورا بود، اظهار داشت: دیگر مردم تحمل نکردند ببینند در روز عاشورا با عزاداران حسینی برخورد می شود. آن روز شعار دادند مرگ بر اصل ولایت فقیه و باطن خود را نشان دادند. شور حسینی و کربلایی به داد انقلاب رسید.

وی در ادامه با هشدار به فتنه‌آفرینان گفت:بدانید حماسه

۹ دی قابل تکرار است.

خاتمی در ادامه در تحلیل قضایای پیش آمده در فرانسه بیان کرد: این قضایا به علاوه فروپاشی در هیات حاکمه آمریکا و زیرپا گذاشتن تمام ارزش های انسانی به معنای این است که لیبرال دموکراسی غرب در شیب سقوط است.

ترامپ در ۷۰۰ روز ریاست جمهوری به گزارش خودشان ۷۰۰۰ دروغ گفته است. معنای این حرف این است همان طور که سوسیال دموکراسی شرق فروریخت صدای شکستن استخوان‌های لیبرال – دموکراسی غرب به گوش می‌رسد.

وی در ادامه با اشاره به خروج نظامیان آمریکا از سوریه بیان کرد: با همه حاشیه ها و پشت صحنه هایی که این ماجرا دارد تردیدی نیست که این ماجرا جلوه شکست آمریکا در منطقه است. این واقعیت را خود آنها هم قبول دارند. استعفای وزیر دفاع آنها هم در این زمینه است و اوج این قصه آن است آنهایی که تا دیروز به بشار اسد نه می گفتند امروز به صراحت می گویند از این شعار دست برداشته ایم.آنهایی که به همراه آمریکا سفارت‌های خود را تعطیل کرده بودند دست از پا درازتر در حال بازکردن سفارت‌های خود در دمشق هستند.معنای این یعنی این که مقاومت جواب خواهد داد.خاتمی در ادامه با اشاره به سفر مخفیانه ترامپ به عراق بیان کرد: ترامپ در تاریکی شب با هواپیما چراغ خاموش به عراق می آید و چهار ساعت در پایگاه نظامی عین الاسد می ماند و می رود. او خودش اعتراف کرده که خیلی غم‌انگیز است که به ناچار در خفا به خاورمیانه سفر کنیم .هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم ولی ناچاریم مخفیانه به آنجا سفر کنیم. دوبار قرار بود به خاورمیانه سفر کنم اما خبر آن درز کرد و سفر لغو شد.این اعتراف به عجز و خفت آمریکا و حقانیت شعار مرگ بر آمریکا است.

نسخه مناسب چاپ