آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی از طولانی‌بودن رسیدگی به پرونده‌های قضایی مردم انتقاد کردند
 

علی لاریجانی رئیس مجلس که به قم سفر کرده است، با حضرات آیات صافی‌گلپایگانی و مکارم شیرازی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خانه ملت، در این دیدار لاریجانی گزارشی از روند شرایط اقتصادی کشور و کنترل ارز و همچنین در مورد شرایط منطقه و موفقیت‌هایی که کشور در این عرصه داشته است ،ارائه کرد.

ضرورت همگرایی و همدلی بیشتر نیروهای سیاسی و کمک به رفع مشکلات مردم موضوع دیگری بود که رئیس مجلس به آن اشاره کرد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی هم مشکلات اقتصادی و معیشتی را از نگرانی‌های موجود کشور برشمردند و گفتند: باید در بودجه سال آینده برای مشکل گرانی‌ها و معیشت مردم فکری شود. گرانی‌ها مردم را آزار می‌دهد و برخی از مردم در تأمین مایحتاج اولیه خود دچار مشکل هستند.

ایشان بخشی از مشکل گرانی را ناشی از بی انصافی برخی از کسبه و تجار بیان و تصریح کردند: عده‌ای که بالا رفتن ارز را عامل گرانی اجناس و محصولات خود می‌دانستند اکنون با پایین آمدن قیمت ارز و دلار حاضر نیستند قیمت‌ها را پایین بیاورند.

استاد سطوح عالی حوزه همچنین با اشاره به شرایط حساس کشور، تأکید کردند: اگر شرایط فعلی کشور را درک نکنیم و وحدت به هم بخورد همه لطمه می‌بینند، اصلاح طلب و اصولگرا هم ندارد؛ همه باید مشکلات کشور را مد نظر داشته باشند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی همچنین کند بودن روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی را از دیگر مشکلات موجود در کشور برشمردند و گفتند: فرآیند طولانی رسیدگی به پرونده‌های قضایی به گونه‌ای است که برخی از مردم از مراجعه به قوه قضاییه و پیگیری شکایت خود صرفنظر می‌کنند.براساس این گزارش، لاریجانی دیروز با آیت‌الله العظمی ‌نوری همدانی هم دیدار و گفتگو کرد.

براساس این گزارش لاریجانی در باره مسائل مهم کشور تصریح کرد: موضوعی که کشور امروز با آن مواجه است مسائل اقتصادی است در این باره هم رهبری تاکید داشتند بنابراین شورایی برای سامان بخشیدن مشکلات اقتصادی کشور با حضور سران قوا تشکیل شد تا تصمیمات این شورا بتواند برای مشکلات اقتصادی چاره جویی کند.

رئیس مجلس ادامه داد: البته تحریم‌های آمریکا هم در به وجود آمدن شرایط اقتصادی کشور بی تاثیر نبود بنابراین مساله مهم در بحث ارز کنترل قیمت آن بود. البته برای کنترل قیمت ارز تدابیر اقتصادی در این شورا مدون شد که خوشبختانه ظرف دو، سه ماه قیمت ارز تغییر کرد.

لاریجانی بیان کرد: در بحث بانک هم باید قوانینی تدوین شود که بانک‌ها مکلف به سرمایه گذاری در تولید شوند و مساله تولید و اشتغال در کشور رونق بگیرد.

رئیس مجلس‌خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده هدفگذاری‌ بر‌مساله صادرات غیرنفتی، بحث تولید، صنعت ساختمان و کمک به یارانه مردم و فقرا بوده است که اگر مشکل تولید حل شود به طور قطع مساله اشتغال و بیکاری هم حل خواهد شد.

آیت الله العظمی نوری همدانی در این دیدار اظهار داشتند: شما از خاندان فقاهت و مرجعیت هستید علاوه بر اینکه شما شخصیتی عالم و مدیریت موفقی دارید و ما به شما علاقه مند هستیم الحمدالله جنابعالی موفق هستید و با فکر و تدبیر شما خیلی از مسائل حل شده است؛ مساله مدیریت جزو مشکل ترین کارهای دنیا ست که شما در این زمینه موفق عمل کردید. مسئولان کشور باید مشکلات اقتصادی و فقر موجود را حل کنند و همچنین بر قیمت کالاها اشراف داشته باشند تا قیمت اجناس در سراسر کشور با یک قیمت به دست مردم برسد.

‌بانک‌ها باید به تولید کمک کنند که دراین صورت مساله اشتغال و بیکاری در کشور حل و فقر ریشه کن خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ