اقدام مشترک دولت و شهرداری برای بهبود وضع زندگی در ۱۸محله تهران
دومین جلسه ستاد باز آفرینی پایدار کلانشهر تهران، با حضور شهردار و رئیس شورای شهر برگزار شد.

به گزارش مهر، در این جلسه محمد سالاری عضو شورای شهر تهران به توضیح روند فعالیت ستاد باز آفرینی پرداخت و بر هماهنگی اعضا و نهادهای وابسته برای تحقق این هدف تاکید کرد و گفت: شکل گیری این ستاد در شورای شهر قبل تصویب شد و شهردار وقت ریاست این ستاد را بر عهده داشت. وی معتقد بود که تحقق اهداف این ستاد در گرو هماهنگی تمامی دستگاه‌هاست

‌که به سختی به وجود می آید.

سالاری بیان کرد: این استدلال درست بود چرا که علی رغم تمامی تلاش‌هایی که شهرداری و شورای شهر در این ستاد داشتند و سهم خود را دادند، سایر نهادها کاری نکردند. به طور مثال، بانک‌های عامل به هیچ کدام از وظایفی که به آنها محول شده بود عمل نکردند یا سایر بخش‌های دولت سهم خود را در تحقق اهداف این ستاد انجام ندادند.

همچنین در این جلسه نعمت الله ترکی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: اگر قرار است برنامه‌های این ستاد عملیاتی و اجرایی شود باید برنامه‌ها و تفاهمنامه‌ها در سازمان مدیریت و برنامه ریزی با برنامه ششم توسعه کشور مطابقت داده شود.

در ادامه این جلسه، محمدرضا ابراهیمی سخنگوی دبیرخانه ستاد بازآفرینی درباره طرح اقدام مشترک برای ??محله تهران به عنوان اولین دستور جلسه گفت: در این طرح برای ۱۸ محله تهران که نسبت به سایر محلات کم برخوردارتر هستند اقداماتی برای بهبود وضع زندگی مردم انجام خواهد شد .

به گفته وی برای این اقدام ۴۳۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که توسط دولت و شهرداری تامین می شود.

در نهایت پیشنهاد «اقدام مشترک بین دولت و شهرداری در ۱۸ محله تهران» به تصویب اعضا رسید.

دستور بعدی جلسه ارائه «بسته تشویقی نوسازی بافت‌های فرسوده » بود. این بسته شامل تخفیف یا رایگان کردن خدمات نهادهایی مانند اداره برق، گاز و آب و فاضلاب به سازندگان در محدوده‌های بافت فرسوده و ارائه تسهیلات با شرایط بهتر توسط بانک‌ها و یا تسهیلات اسکان برای ساکنان خانه‌های تخریب شده بود.

در نهایت اعضا تصویب کردند که هر بخش از این مشوق‌ها که تامین اعتبار و ابلاغ شد، اعلام شود تا مردم هم با آگاهی از این مشوق‌ها استفاده کنند.

دستور جلسه بعدی شورا مربوط به درخواست شهردار منطقه ۲۱ برای قرار دادن کل شهرک «پیکان شهر» در محدوده محله‌های بازآفرینی بود.

‌ابتدا حسن رحمانی، شهردار منطقه توضیحاتی درباره شرایط زندگی در این شهرک ارائه کرد و گفت: ساختمان‌های این شهرک وضع مناسبی ندارند و با توجه به تشکیل هیات مدیره ای از ساکنان این شهرک، آنها خواستار قرار گرفتن این محدوده در طرح بازآفرینی هستند تا این خانه‌ها تخریب و دوباره در حجم بالاتری ساخته شوند .

در نهایت قرار شد این درخواست در دبیرخانه مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد.

‌در پایان جلسه پروژه پایلوت مسکن امید در منطقه صاحب الزمان(عج) مطرح و اعلام شد که این پروژه ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و قرار است در دهه فجر امسال توسط رئیس جمهوری افتتاح شود. البته دبیر ستاد درخواست داشت که شرکت‌های خدمات‌رسان

‌مانند شرکت آب و فاضلاب هر چه زودتر خدمات لازم را در اختیار این ساختمان‌ها قرار دهند.

در این پروژه ۳۲۴ واحد مسکونی و

۶۳ واحد تجاری ساخته شده و با وجود پیشرفت ۹۰ درصدی ساختمان‌ها، شرکت‌های خدمات رسان هنوز اقدامی برای آنها انجام نداده‌اند،

‌از این رو، ستاد بازآفرینی انجام پیگیری و اقدامات لازم در این زمینه را تصویب کرد‌.

نسخه مناسب چاپ