انجام موفقیت‌آمیز نخستین عمل پیوند دست در یاسوج
‏یاسوج ـ خبرنگاراطلاعات: اولین عمل پیوند دست با موفقیت در یاسوج انجام شد.

فوق تخصص جراحی عروق و اندواسکولار دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از انجام عمل موفقیت‌آمیز پیوند دست در یاسوج خبر داد.

دکتر سید علی محمد سادات با اعلام این که مردی ۵۷ ساله با شلیک نزدیک اسلحه ساچمه زنی از ناحیه دست دچار سانحه شده بود، گفت: بافت روی دست، داخل ساعد و تمام عروق، شریان‌ها، پوست، عضلات و بخشی از اعصاب دست این بیمار بر اثر این حادثه متلاشی شده بود.

وی افزود: این بیمار در دهدشت دچار حادثه شده بود و نظر همکاران ما در این شهر بر قطع دست بود که از ما نظر‌خواهی کردند و با اینکه تمام امکانات را نداشتیم اما با همین بخش از امکانات موجود خواستار اعزام بیمار به یاسوج شدیم.این فوق تخصص جراحی عروق با اشاره به اینکه پیش از اعزام این بیمار دهدشتی، بیمار دیگری از بیمارستان امام‌سجاد(ع) که به علت ضربه چاقو، رگ دست وی قطع شده بود به بیمارستان شهید بهشتی اعزام شد، اظهار کرد: این بیمار یاسوجی را ابتدا مورد جراحی پیوند قرار دادیم و عمل پیوند وی با استفاده از ورید پا با موفقیت انجام شد.

سادات اضافه‌کرد: با استفاده از ورید پا و دست، عمل پیوند را انجام دادیم و چون دست از بازو به پایین پوشش نداشت و عضله و پوست از بین رفته بود، با روش فلپ چرخشی و استفاده از بخش‌های کناره ناحیه، روی پیوند عروق را پوشاندیم.

او اضافه کرد: بیمار اکنون می‌تواند دست خود را از ناحیه بازو و انگشت‌ها تکان دهد و تنها یک عمل در ساعد وی باقی مانده که لازم است بخشی از بافت‌ها را برداریم که این جراحی نیز به موقع انجام خواهد شد.‏

نسخه مناسب چاپ