‏ یادگار گرامی امام: زیربنای جامعه، اخلاق و احساس رضایت مردم است
 

یادگار امام با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) در باره ثابت بودن روند زندگی بشر، بر توجه به سنّت‌های تاریخی تأکید کرد و اظهار داشت: باید قواعد رفتار انسان‌ها و علل سقوط و ثبوت را به دست بیاوریم تا در زندگی رعایت کنیم؛ و الّا هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می‌گیرند.

به گزارش جماران، آیت الله سید حسن خمینی در مراسم دهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله جمی‌در حسینیه جماران، افزود: یکی از این قواعد فرمایش امیرالمؤمنین(ع) در مورد چهار دلیل فروپاشی حکومت‌هاست؛ اولین دلیل مورد اشاره ایشان، «تضییع اصول» (ضایع کردن اصول اساسی) است. اگر ملتی به سراغ تمسّک به فروع رفتند، از بین خواهند رفت. اگر دیدید در جامعه ای به جای اصول جامعه و امّهات مشکلات و زیر بنای روابط اجتماعی، فقط به ظواهر پرداخته می‌شود به فرموده امیرالمؤمنین این مسیری است که به بداقبالی دولت‌ها می‌انجامد؛ البته این بدان معنا نیست که اصلا به فروع توجه نکنیم.

وی با تأکید بر این که زیربنای یک جامعه اخلاق و احساس رضایت مردم است، گفت: طبق روایتی از پیامبر‌، «کسی که بیشتر مدارا می‌کند بیشترین عقل را دارد»؛ اجتماع بشری بر اساس وفق شکل گرفته است. پاره پاره کردن مداوم جامعه، پخش مکرّر کینه، انتشار مرتب نفاق، این که افراد در جامعه مجبور شوند شخصیت دوگانه داشته باشند و این که تک تک ما از صداقت دور شویم از نشانه‌های بداقبالی دولت‌ها است. اگر دیدیم اصول ما از دست رفته است و به فروعات می‌چسبیم زنگ خطری است که این جامعه دچار مشکل شده است.حاج سید حسن خمینی ادامه داد: در زبان ائمه(ع)، «ظلم» به عنوان مشکل اصلی جوامع بیان شده است. «احساس رضایت مردم»، از اصول جامعه است. مردم به هر ترتیبی باید احساس رضایت کنند و تحمیل جایی در جامعه نداشته باشد. همان گونه که قرآن خطاب به پیامبر با آن شأن و منزلت می‌فرماید، «اگر تندخو بودی مردم از اطراف تو پراکنده می‌شدند».

یادگار امام، «تقدیم الاراذل وتاخیر الافاضل»(فرومایگان را مقدم داشتن و فرزانگان را مؤخر قرار دادن) را از دیگر عوامل فروپاشی حکومت‌ها از نگاه امیرالمومنین(ع) خواند و گفت: امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید اگر دیدید جامعه ای که از داشته‌های خود در حوزه نیروی انسانی و افاضل بهره نمی‌برد و آنها را عقب می‌اندازد، از علائم فروپاشی، مشکل دار بودن و بداقبالی است.وی افزود: یکی از توفیقات دفاع مقدس همین بحث است که در آن مقطع ما اصول جامعه را فراموش نکرده و فروع را جایگزین اصول نکرده بودیم.حاج سید حسن خمینی اظهار داشت: نقش بی بدیل آیت الله جمی‌و توفیقی که در آبادان پیدا کرده بودند به همین بر می‌گردد که در آن لحظات اصل مسأله گم نشده بود؛ ایشان جزو کسانی بود که در حوزه مسئولیت خود فضیلت محوری را در نظر داشت.وی در فراز پایانی سخنان خود اظهار داشت: باید از روزی ترسید که جایگاه‌ها به هم بریزد و نقش‌ها دگرگون شود.

خاطره دکتر مطهری از اعتصاب کارکنان صنعت نفت آبادان

دکترعلی مطهری در ‌مراسم دهمین سالگرد ارتحال آیت الله جمی‌، با اشاره به ابعاد مختلف شخصیت آیت الله جمی، گفت: غیر از ارتباطی که ایشان در سال‌های ۵۶ و ۵۷ با شهید مطهری داشت، آنچه در شخصیت او بارز است مقاومتی است که ایشان در سال‌های ۵۹ تا پایان جنگ در آبادان و خوزستان داشتند. یک وقت انسان خودش می خواهد مقاومت کند و یک وقت می خواهد مردم را به مقاومت وابدارد؛ این دومی سخت تر است.

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه پیامبر(ص) فرموده، سوره هود من را پیر کرد، تصریح کرد: در این سوره آمده است «استقامت کن و به استقامت وابدار.» مشکل‌ترین

‌کار این است که آدم بخواهد مردم را به مقاومت وابدارد و رهبری کند. چون باید اراده خودتان را به آنها بقبولانید تا آنها با اراده خودشان اراده شما را انجام دهند. به همین جهت می گویند امامت بالاتر از نبوت است که علاوه بر ابلاغ پیام خداوند، مأمور بودند دست مردم را بگیرند و به سوی خداوند حرکت دهند

وی در خصوص رابطه شهید مطهری با آیت الله جمی گفت: مقداری که من به خاطر دارم مربوط به سال‌های ۵۶ و ۵۷ و ماه‌هایی است که در آستانه پیروزی انقلاب بودیم. من با آقای جمی آشنایی نداشتم و می دیدم که ایشان گاهی به منزل ما می آیند و حتی دو سه شب اقامت می کنند و رابطه نزدیکی با پدر ما داشتند. از آنجا بود که تا حدودی با ایشان آشنا شدم. صمیمت و تواضع ایشان هر کسی را تحت تأثیر قرار می داد. بعد شنیدیم چند شبی که در منزل ما بودند به خاطر این بود که مورد تعقیب ساواک بودند.

فرزند شهید مطهری با اشاره به موضوع اعتصاب کارکنان صنعت نفت آبادان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: فکر می کنم آبان یا آذر ماه سال ۵۷ بود که شیرهای نفت را به روی خارج بستند و همین طور نفت داخلی ما هم قطع شد؛ که اقدام بسیار مهمی در پیشبرد نهضت اسلامی بود. بعدها شنیدیم که آیت الله جمی هم نقش مهمی در این موضوع داشتند.

وی تصریح کرد: مدتی نفت داخلی هم تأمین نمی شد و برخی افراد به شهید مطهری گفتند مردم خیلی در سختی هستند. ایشان هم تأیید کردند که ضرورتی ندارد نفت داخلی هم قطع شود؛ لذا ایشان به امام پیشنهادی دادند و هیأتی را مرکب از مهندس بازرگان، مهندس مرتضی کتیرایی و آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی تشکیل دادند که با کارگران پالایشگاه آبادان صحبت و آنها را قانع کنند تا نفت داخلی را تأمین کنند.

مطهری ادامه داد: شهید مطهری تلفنی این پیشنهاد را با پاریس مطرح کردند و امام هم پذیرفتند و طی اعلامیه ای این هیأت را مأمور کردند که به پالایشگاه نفت آبادان بروند و کارگران را قانع کنند که نفت داخلی را تأمین کنند تا مردم بی‌جهت تحت فشار نباشند. البته بعضی‌ها مخالف این کار بودند و می‌گفتند باید کاری کنیم که مردم به فشار بیایند تا اینکه بیشتر به حرکت بیایند و انقلاب شتاب بیشتری پیدا کند. شهید مطهری می فرمود این یک فکر مارکسیستی است؛ انقلاب اسلامی انفجاری نیست و انقلاب آگاهانه است. ایشان می فرماید با این کار رهبری امام جنبه ایجابی پیدا می کند؛ انگار اداره کشور کم کم دارد به دست امام می افتد. لذا این کار به نفع انقلاب است.

نایب رئیس مجلس اظهار داشت: مرحوم آیت الله جمی با این هیأت همکاری نزدیک داشتند و اطلاعات مستمر تلفنی از همراهی کارگران با این هیأت و شکستن اعتصاب برای تأمین نفت داخلی به شهید مطهری می دادند. قبل از آن هم شهید مطهری ارتباط خوبی با آیت الله جمی داشتند؛ چند باری در حسینیه اصفهانی‌های آبادان سخنرانی داشتند و طبعا در آبادان به منزل مرحوم جمی می رفتند. همین در طور سخنرانی‌هایی که دهه چهل در دانشکده نفت آبادان داشتند ارتباطی میان این دو بزرگوار بود.

وی ادامه داد: مقداری که من از ارتباط این دو بزرگوار می دانم همین است. ممکن است در دوره حوزه علمیه هم ارتباطی بوده است. البته شهید مطهری شش سال بزرگتر از مرحوم آقای جمی بودند. من از روابط آنها در این دوران اطلاعات درستی ندارم.

در این مراسم، نظریان از مسئولین ستاد برگزاری سالگرد رحلت آیت الله جمی گفت: متأسفانه خیلی وقت‌ها نسبت به بزرگان برخورد تبلیغی می کنیم و فرآیند ذهنی که باید برای ما طی شود طی نمی شود؛ مانند کالایی می شود که تبلیغ می کنیم و کسی نمی خرد. اگر بخواهیم یک ارتباط مؤثر برقرار کنیم، سخت است. متأسفانه بزرگان را تبلیغاتی به ما معرفی می کنید؛ ما از تبلیغات خسته شده ایم.

نسخه مناسب چاپ