اجرای مرحله دوم ارزیابی شرکت‎ های اکتشاف و تولید نفت در سال آینده
با توجه به انقضای تدریجی گواهی شرکت‌های صاحب‎ صلاحیت برای تبدیل شدن به شرکت ‎های اکتشاف و تولیدنفت، فرآیند ارزیابی این شرکت‎ها به منظور تمدید گواهی اخذ شده از خرداد ۹۸ آغاز می‎ شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت نفت، امید شاکری مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت دیروز اعلام کرد: با توجه به نزدیکی زمان انقضای گواهی صلاحیت شرکت‎ های E&Pایرانی، برای ارزیابی این شرکت‎ها در مرحله بعدی برنامه‎ریزی‎ های لازم در دست اقدام است.

وی با یادآوری این‎که با ارزیابی‎ های انجام شده در این اداره کل، در مجموع ۱۷ شرکت به‌عنوان شرکت‎های صاحب ‎صلاحیت برای تبدیل شدن به شرکت‎های اکتشاف و تولید شناسایی شدند،گفت: مرحله دوم ارزیابی با در نظر گرفتن الزامات سخت‌گیرانه ‎تری اجرایی می‎شود و شرکت‎ها باید برای تمدید گواهی خود مطابق معیارهای مدنظر عمل کنند.

به طور نمونه، یک هلدینگ که مجوز فعالیت در قالب اکتشاف و تولید را اخذ کرده، از آنجا که قاعدتا قرار نیست تمام فعالیت‎های خود را صرفا بر این حوزه متمرکز کند، باید شرکت اکتشاف و تولید مجزایی تاسیس و معیارهایی را که بر مبنای آن موفق به اخذ گواهی تایید صلاحیت شده، به آن شرکت منتقل کند.

البته بسیاری از الزامات از قبل هم بوده است، اما تلاش ما این است که رعایت این الزامات را در مرحله بعدی ارزیابی با جدیت بیشتری پیگیری کنیم.

مدیرکل ارزشیابی طرح‌های معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با تاکید بر توانمندسازی شرکت‎های ایرانی برای ارائه خدمات کیفی به صنعت نفت، گفت: شرکت ‎های ایرانی باید در خارج از کشور هم خدمات ارائه دهند حال آنکه متاسفانه در هدف‌گذاری اولیه برخی شرکت‎ها هیچ نشانی از ورود به بازارهای منطقه دیده نمی‎ شود.

وی اظهار داشت: هدف اصلی از ارزیابی و انتخاب شرکت ‎های مستعد برای فعالیت در قالب E&P، توانمندسازی صنعت نفت در حوزه اکتشاف و تولید بوده و منطقی نیست اگر این هدف را به دلایلی از جمله آثار ناشی از تحریم دنبال نکنیم. چنان‌که این ۱۷ شرکت در فهرست بلند مناقصات بسته‎ های طرح نگهداشت و افزایش تولید میدان‌های نفتی (EPCرEPD) قرار دارند و برخی برنده مناقصات هم شده‎اند.

شاکری با بیان این‎که بازنگری در مدل ‎های کسب‌وکار می‎ تواند به افزایش بهره‌وری کار در صنعت نفت منتهی شود، اظهار داشت: اگرچه نمی‎توان مشکلات مالی مبتلابه صنعت نفت را نادیده گرفت، اما بهره ‎مندی از فناوری‎های روزآمد، نیاز اولویت‎دارتری برای صنعت نفت است و دستیابی به فناوری هم راهکارهای مختلفی دارد که باید مدنظر قرار گیرد.وی افزود: برنامه ‎ای برای اعلام فراخوان جدید در خصوص ثبت‎نام شرکت‎ هایی که متقاضی تبدیل شدن به شرکت ‎های E&P باشند، در دستور کار نیست.

بر اساس این گزارش، پنجم آذر ۹۴ شیوه‎نامه تعیین صلاحیت شرکت‎های اکتشاف و تولید از میدان‎های نفت و گاز کشور از سوی وزیر نفت ابلاغ و در آن تصریح شد: در شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای جدید بالادستی نفت پیش ‎بینی شده است که افزون بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های سازندگان داخلی برای تامین تجهیزات و کالاهای مورد نیاز پروژه ‎ها و بهره‎گیری از ظرفیت‎های پیمانکاران داخلی برای اجرای پروژه‎های نفتی و انجام عملیاتی مانند حفاری و تکمیل چاه‎ها در دریا و خشکی، از اهرم و امکان امضا و اجرای این نوع از قراردادها برای تاسیس و تقویت ظرفیت‎ های مدیریتی و فناوری کشور در خصوص اجرای پروژه‎های بزرگ نفتی در حوزه اکتشاف و تولید حداکثر بهره ممکن گرفته شود؛ از این رو تاسیس شرکت‎ های E&P در بندهای متعدد شرایط و الگوی جدید قراردادهای نفتی مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است.

به دنبال این شیوه‎نامه، فراخوان شناسایی و ارزیابی شرکت ‎های ایرانی متقاضی فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید در ۲۸ اردیبهشت ۹۵ اعلام و در آن تصریح شد: سنجش کیفی شرکت ‎ها در سه مرحله و به صورت پلکانی شامل غربالگری اولیه و تهیه فهرست بلند، پیش ارزیابی و ارزیابی کیفی صلاحیت انجام می‎شود.وزارت نفت پس از این فراخوان، صلاحیت ۳۷ شرکت را بررسی و در تیر سال ۹۵ صلاحیت ابتدایی هشت شرکت شامل شرکت‎ های پتروپارس، مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)، انرژی دانا، توسعه پتروایران، گروه مپنا (شرکت نفت و گاز مپنا)، قرارگاه سازندگی خاتم ‎الانبیا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (شرکت مدیریت طرح ‎های صنعتی ایران) و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) (شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا) را تایید کرد.

معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت تیر همان سال از افزوده شدن شرکت‎های سرمایه‎ گذاری غدیر و گسترش انرژی پاسارگاد به مجموع شرکت‌های ایرانی مستعد برای فعالیت در قالب اکتشاف و تولید ( E&P) خبر داد و در نهایت با اضافه شدن شرکت‎های مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، کیسون، توسعه صنعت ایران افق، شرکت مهندسی و خدمات پارس پتروزاگرس، گلوبال پتروتک کیش و حفاری شمال (هلدینگ انرژی گستر سینا) به این فهرست در مرداد سال ۹۶، تعداد شرکت ‎ های ایرانی دارای مجوز فعالیت در این حوزه به ۱۷ شرکت رسید؛ شرکت‎‌هایی که قرار است از سال آینده در مرحله دوم ارزیابی قرار گیرند

نسخه مناسب چاپ