کوتاه از سراسر جهان
 

دستور پوتین برای ممنوعیت حضور نوجوانان روس در اعتراضات

ایرنا: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قانونی را تایید کرد که بر اساس آن با هرکس یا گروهی که افراد کمتر از ۱۸ سال را وارد اجتماعات سیاسی کند، برخورد خواهد شد.این قانون در پورتال اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شده و بر اساس آن شرکت کودکان و نوجوانان در تجمعات سیاسی، برای افراد برگزار کننده این برنامه ها می تواند تا ۵۰۰ هزار روبل (حدود ۸۰۰۰ دلار) جریمه نقدی در بر داشته باشد. براساس قانون جدید، در صورت مشاهده این تخلف، افراد برگزار کننده تظاهرات را می توان به ۱۰۰ ساعت کار اجباری یا ۱۵ روز زندان هم محکوم کرد.

توافق مسکو و لندن برای بازگرداندن دیپلمات‌های یکدیگر

فارس: سفیر روسیه در انگلیس اعلام کرد که مسکو و لندن به توافق برای بازگرداندن تدریجی دیپلمات‌های اخراج‌‌شده دو کشور در پی حادثه «سالزبری» دست یافته‌اند.به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «الکساندر یاکونکو» گفت دیپلمات‌ها از ابتدای ژانویه به سفارت‌های لندن و مسکو باز خواهند گشت. روابط دیپلماتیک میان روسیه و انگلیس پس از آن رو به وخامت گذاشت که در ماه مارس گذشته «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه روس‌تبار و «یولیا» دخترش توسط یک عامل اعصاب در انگلیس مسموم شدند و پس از آن، انگلیس اقدام به اخراج ۲۳دیپلمات روسی از لندن کرد و روسیه نیز در اقدامی متقابل همین تعداد دیپلمات انگلیسی را از روسیه اخراج کرد.

درخواست آلمانی‌ها برای کناره گیری زودتر از موعد مرکل

تسنیم: نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که بسیاری از شهروندان آلمانی خواهان کناره گیری آنگلا مرکل از مقام صدر اعظمی آلمان قبل از پایان این دوره قانونگذاری هستند. بر این اساس از هر سه شهروند آلمانی یک نفر (۳۸ درصد) خواهان این است که مرکل قبل از سال ۲۰۲۱ از صدر اعظمی آلمان کناره گیری کند.این نظرسنجی که از طرف موسسه “یوگو” و به سفارش خبرگزاری آلمان انجام شده است نشان می دهد حدود ۴۳ درصد شهروندان آلمانی هم بر این باورند که مرکل باید تا پایان این دوه قانونگذاری و حدود سه سال دیگر صدر اعظم آلمان باقی بماند.

محاکمه عضو آلمانی داعش که برده ۵ساله‌اش از تشنگی جان داد

ایسنا: دادستانی مونیخ در آلمان یک زن عضو گروه داعش را به جرائم جنگی متهم کرد. دختر پنج ساله‌ای که نزد این زن بود در گرمای وحشتناک عراق به دلیل تشنگی و بی‌حالی جان خود را از دست داد. شوهر این زن ۲۷ساله به نام “جنیفر دبلیو” در سال ۲۰۱۵این کودک پنج ساله را زمانی که موصل در کنترل داعش بود به عنوان برده خریده بود. موصل سال ۲۰۱۴به تصرف داعش در آمد و سال پیش آزاد شد. بی.بی.سی گفته است این دختر پنج ساله بیرون از محل اقامت این زن و شوهر، به زنجیر بسته شده بود و پس از مدتی به دلیل گرمای شدید بی حال شد و جنیفر هیچ کاری برای نجات جان او نکرد.

وزیر دفاع روسیه: مدرن‌ترین و کارآمدترین ارتش جهان را داریم

تسنیم: وزیر دفاع روسیه با اشاره به تجهیز نیروهای مسلح این کشور به جدیدترین تجهیزات و تسلیحات نظامی، ارتش روسیه را مدرن‌ترین وکارآمدترین ارتش در جهان نامید و بر سهم آن در تأمین استقلال و امنیت این کشور تأکید کرد. “سرگئی شویگو” وزیر دفاع روسیه در پیام تبریک سال نو میلادی برای نیروهای مسلح این کشور، بر موفقیت در تقویت ارتش روسیه که ضامن استقلال و امنیت این کشور است، تاکید کرد و افزود: ارتش روسیه اکنون به مدرن ترین و کارآمدترین ارتش جهان تبدیل شده و تضمین کننده استقلال و امنیت کشور است.

دادگاه پاکستان سازمان گولن را یک گروه تروریستی اعلام کرد

فارس: دادگاه عالی پاکستان سازمان «فتح‌الله گولن» را یک گروه تروریستی اعلام و برای مبارزه با نهادهای وابسته به گولن در این کشور حکم صادر کرد. دادگاه پاکستان دستور داد همه مدارس وابسته به فتح الله گولن به بنیاد معارف ترکیه واگذار شود. بنیاد معارف در سال ۲۰۱۶ از سوی دولت ترکیه برای کنترل و مدیریت موسسات وابسته به گولن در خارج از مرزهای این کشور تاسیس شد و تا کنون توانسته مدارس و نهادهای متعلق به گولن در پاکستان و جمهوری آذربایجان را مصادره و مدیریت کند. ترکیه شبکه گولن و رهبر آن فتح‌الله گولن را که در آمریکا به سر می‌برد به توطئه و برنامه‌ریزی برای کودتای ناموفق جولای ۲۰۱۶ متهم می‌کند، هرچند گولن این اتهامات را رد می‌کند.

نسخه مناسب چاپ