بازگشت معترضان فرانسوی به خیابان ها در هفتمین «شنبه سیاه»
سرویس خارجی: رسانه‌ها از اعتراضات مجدد مردم فرانسه که به جلیقه زردها معروف شده‌اند در هفتمین هفته متوالی خبر می‌دهند.

این اعتراضات از هفت هفته قبل به دلیل مخالفت مردم فرانسه با سیاست های اقتصادی دولت امانوئل مکرون آغاز شده و همچنان ادامه دارد.در این میان هر چند دولت از برخی سیاست های اقتصادی خود چشم پوشی کرده، با این وجود، اعتراضات همچنان ادامه دارد.خبر دیگر اینکه دفتر ریاست جمهوری فرانسه و محافظ سابق مکرون، بر سر استفاده از پاسپورت‌های دیپلماتیکی که پس از برکناری او باید به دولت تحویل داده می‌شدند، مشغول اتهام‌زنی به یکدیگر هستند. پس از آن که گزارش‌هایی مبنی بر استفاده مکرر الکساندر بنالا، محافظ شخصی سابق رییس جمهور فرانسه از پاسپورت‌های دیپلماتیک خود منتشر شد و اخراج او را در ماه اوت به دنبال داشت، قرار است ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه این پرونده را به دادستانان ارجاع دهد. وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای هشدار داد، هرگونه استفاده از این پاسپورت‌ها پس از اخراج شدن، خلاف قانون خواهد بود.

بنالا نیز در نامه‌ای که برای پاتریک استریزودا، رییس دفتر امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه نوشته، تایید کرده است که از زمان اخراجش از سمت پیشین خود با کارکنان کاخ الیزه در ارتباط بوده اما تاکید کرده که هیچ‌یک از اقداماتی که پس از برکناری انجام داده، ربطی به دولت نداشته است.

او در این نامه آورده است: هنگامی که مشغول انجام وظایفی بودم که از سوی الیزه به من سپرده شده بود، هیچ‌گاه ماموریت‌های شخصی یا خصوصی انجام ندادم و مسلما پولی هم بابت آن دریافت نکردم، چه به طور مستقیم و چه غیر مستقیم؛ در زمینه اقدامات جدیدم هم هرگز از سوی ریاست جمهوری توصیه یا حمایتی دریافت نکرده‌ام. بنالا محافظ شخصی مکرون در دوران کمپین انتخاباتی‌اش بود و به دنبال پیروزی مکرون در انتخابات یک شغل امنیتی ارشد بر عهده‌اش گذاشته شد. طبق بیانیه وزارت خارجه فرانسه، دو بار از بنالا درخواست شده که پاسپورت‌هایش را بازگرداند. اطرافیان بنالا اما به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که این پاسپورت‌ها پس از اخراج او بازگردانده شده‌اند. به گفته یک منبع آگاه نزدیک به بنالا، او این پاسپورت‌ها را در دفترش در کاخ الیزه گذاشته بود و سپس آن ها را بازگرداند.

نسخه مناسب چاپ