مقاوم‌سازی نیمی از اماکن روستایی استان قزوین
 

قزوین ـ خبر نگار اطلاعات: معاون امور عمرانی استانداری قزوین از اجرای طرح مقاوم‌سازی اماکن روستایی در۵۰ درصد از روستاهای استان خبر داد.‏

علی فرخزاد در جمع خبرنگاران بر لزوم کیفیت بخشی به مصالح ساختمانی استاندارد تاکید کرد و افزود: استان قزوین از نظر کیفیت ساخت و ساز و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله نسبت به سایر استان‌ها وضع خوبی دارد. ‏

وی با انتقاد از تولید برخی مصالح ساختمانی فاقد استاندارد، خواستار رسیدگی و کنترل استاندارد این مصالح در جریان تولید و توزیع شد و تاکید کرد: در زمینه تولید و توزیع مصالح ساختمانی استاندارد نقص‌های زیادی وجود دارد که باید این مساله پیگیری شود‎.

‎فرخزاد به صدور ۲۰۰۰ کارت استادی برای استادکاران ساختمانی در استان اشاره کرد و اظهارداشت: موضوع باز‌آموزی استاد کاران و آموزش افراد برای کیفیت بخشیدن به ساخت و سازها در دستور کار استان قرار گرفته است‎.

‎وی همچنین به هزینه۳۰۰۰ میلیارد تومان برای احداث ساختمان‌های خصوصی و اجرای پروژه‌های دولتی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۲ میلیون متر مربع ساخت و ساز در بخش خصوصی انجام شد که توجه به کیفیت در ساخت و ساز‌ها در استان قزوین موجب افزایش عمر ساختمان‌ها و صرفه جویی ۳۰ میلیارد تومانی شده است‎.

‎مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین هم در این نشست با بیان این که ۸۰ درصد از جمعیت شهر نشین در معرض خطر زلزله و ۵۸ درصد روستا‌های استان در معرض خطر سیل قرار دارند، تاکید کرد: برای مدیریت بحران در استان قزوین ۷۵ پروژه تعریف شده است که ۷۰ درصد پروژه‌ها مربوط به پیشگیری از وقوع سیل است‎.

‎قدرت‌الله مهدی‌‌پور با بیان این که سال گذشته وقوع سیل در مناطق بوئین زهرا، الموت و طارم ۱۱۰ میلیارد تومان خسارت بر جا گذاشت، بر لزوم توجه به آموزش و فرهنگ‌سازی در مقابله با خطرات احتمالی حوادث غیر‌مترقبه تاکید کرد و افزود: در این باره دوره‌های آموزشی با موضوعات امداد و نجات، آتش‌نشانی و هلال احمر برای ۲۴۰ هزار دانش آموز در ۱۵۰۰ واحد آموزشی، دوره‌های خود امدادی برای مجموعه استانداری و همچنین تشکل‌های مردم نهاد برگزار شده است‎.

‎وی به انجام مطالعه خطرپذیری صنایع استان اشاره کرد و گفت: بر اساس بررسی‌های انجام گرفته در ۴۰۲ واحد تولیدی استان دغدغه مدیریت بحران داریم، لذا نیازمند همکاری مدیران صنایع هستیم.‏

نسخه مناسب چاپ