والدین نسبت به تربیت فرزندانشان غفلت می‌کنند ‏
یزد ـ خبرنگار اطلاعات: نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه متاسفانه امروزه والدین نسبت به تربیت فرزندانشان غفلت می‌کنند، افزود: کلاس‌های سواد آموزی می‌تواند راهی برای شناخت سبک زندگی اسلامی باشد.

آیت‌الله محمد رضا ناصری یزدی در جمع مدیران آموزش و پرورش استان یزد با بیان اینکه باید در زمان حیات خود با خدا و در جهت رسیدن به سعادت زندگی کنیم افزود: هیچ کس در این دنیا ماندگار نیست پس نیاز است که برای روز قیامت برنامه ریزی داشته باشیم. نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اهمیت مسأله سواد آموزی گفت: به جای اینکه در کلاس‌های سواد آموزی به آموزش مباحث اینترنت و کامپیوتری پرداخته و عمر فرد به بطالت بگذرد بهتر است تا فرد با قرآن کریم و مفاهیم آن آشنا شود و در زمان بیکاری به سمت قرآن بیاید تا اینکه بخواهد وقت ارزشمند خود را در اینترنت و شبکه‌های مجازی سپری کند.

امام جمعه یزد گفت: دلیل اینکه گفته می‌شود به افراد سواد آموز مباحثی در مورد کامپیوتر و اینترنت آموزش داده نشود بهتر است، به این خاطر است که فرد به سمت استفاده از مباحث علمی نمی‌رود و به سمت استفاده از مطالبی می‌رود که فقط در جهت گذران عمر مفیدش باشد. ناصری یزدی با بیان اینکه سیستم آموزشی کشور به سمتی رفته است که به دانش‌آموزان مطالبی در ارتباط با تفکر ارائه نمی‌شود گفت: اینکه سبب شدند نوشته‌های کتاب‌های درسی که در ارتباط با شهید و شهادت بود، حذف شود به این دلیل است که نمی‌خواهند نسل جوان کشور از این مباحث ارزشمند دور استفاده کنند. نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه در مسأله سواد آموزی حتما باید سبک زندگی به سواد آموزان آموزش داده شود گفت: این افراد با سن بالایی که دارند نیاز به شبکه‌های مجازی و اینترنت ندارند بلکه نیاز است تا مباحثی در خصوص قرآن، آیات و روایات برایشان بیان شود تا بتوانند توشه‌ای برای آخرتشان داشته باشند و مطالب مفیدی در مورد زندگی به آنها ارائه شود تا در آینده بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند.

عباسعلی دانافر مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد نیز گفت: سواد آموزی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی در بحث آموزش است

وی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: فعالیت‌هایی در حوزه سواد آموزی انجام گرفته یکی از بزرگ‌ترین افتخارات جمهوری اسلامی در این عرصه به شمار می‌رود.

او افزود: یکی از مهمترین رسالت‌های ما در ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد این است که دستاوردهای انقلاب اسلامی را برای نسل جوان و به خصوص نسل چهارم انقلاب بیان کنیم و باید از این فرصت پیش‌آمده به خوبی بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه سواد آموزی مبحث بسیار ارزشمند و بزرگی است که می‌تواند به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی به خوبی پرداخته شود گفت: استان یزد طی این سال‌ها در سطح کشور در بسیاری از شاخصه‌ها دارای جایگاه برتر و نمونه‌ای است که یکی از آنها در بحث سواد آموزی است. دانافر گفت: با توجه به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نیاز است که به نحوی عمل کنیم که بتوانیم دستاوردها و اهداف انقلاب را به نسل جوانی که با اتفاقات آن زمان آشنا نیستند انتقال دهیم و در این زمینه بکوشیم که از روش‌های نو و بدیع استفاده کنیم تا مخاطب نسبت به دریافت اطلاعات، از خود ذوق و اشتیاق نشان دهد و به جستجوی اطلاعات و تاریخ برود تا به نتیجه اصلی دست یابد.

مرآت امین‌الرعایا معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزدنیز به اجرای طرح «نماز کلید بهشت است‌» در همه کلاس‌های سواد آموزی استان یزد اشاره کرد و گفت: سواد آموزان یزدی نرم‌افزارهای کامپیوتری و زبان انگلیسی را آموزش می‌بینند. وی با بیان اینکه استان یزد در زمینه بحث سواد آموزی از پیشگامان در سطح کشور است گفت: نتیجه فعالیت‌های مستمر و تلاش دوستان در بحث سواد آموزی در استان یزد سبب شده است که چیزی حدود سه درصد رشد بالاتری نسبت به میانگین کشوری داشته باشیم. اوبا اشاره به اینکه در سال جاری یکی از طرح‌هایی که به خوبی کار شد و نتایج بسیار خوبی نیز در پی داشت، آموزش برخی نرم‌افزارهای کامپیوتری در کنار بحث سواد آموزی بود افزود: در دو سال گذشته به صورت آزمایشی و امسال در تمام کلاس‌های سواد آموزی، سه مهارتهای نرم‌افزارهای کامپیوتر و زبان انگلیسی با سواد آموزان کار شد.

وی گفت: این دوره کوتاه مدت و ۶۰ ساعته است ولی انگیزه‌های بسیاری را در مخاطبین برای حضور در این کلاس‌ها به وجود آورده است.

امین‌الرعایا با بیان اینکه امروزه در ۱۰ دقیقه ابتدایی همه کلاس‌های سواد آموزی در یزد به مسأله صحیح‌خوانی اذکار نماز پرداخته می‌شود افزود: این طرح با عنوان «نماز کلید بهشت است» در همه کلاس‌های سواد آموزی استان یزد به خوبی اجرا می‌شود و مورد علاقه شرکت کنندگان نیز قرار گرفته است. ‏

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اینکه امروزه ۱۴۰۰ نفر از اتباع خارجی از مباحث کلاس‌های سواد آموزی در استان بهره‌مند می‌شوند گفت: این کار با همکاری نهادهای بین المللی و نهضت سواد آموزی کشور و استان یزد اجرا می‌شود. وی با بیان اینکه مراکز یادگیری محلی نیز در استان یزد اجرا می‌شود گفت: در این طرح همزمان با یادگیری سواد به یادگیری مباحث مختلف زندگی، یادگیری فنی و حرفه‌ای و غیره استفاده می‌برند که در نواحی یک و دو اجرا می‌شود.

امین‌الرعایا گفت: اجرای طرح حلقه‌های کتابخوانی و اجرای سواد آموزی در اداره کل زندان‌های یزد از دیگر طرح‌های آموزش و پرورش استان یزد در سال‌های اخیر است که به بهترین شکل ممکن در حال اجرا است.

نسخه مناسب چاپ