اعطای مجوز سامانه برخط اوراق بهادار گروهی
رئیس اداره نرم‌افزار سازمان بورس و اوراق بهادار از تسهیل انجام معاملات برخط گروهی از طریق اعطای مجوز فعالیت به شرکت های نرم افزاری ( OMS) خبر داد.

سعید عابد نمینی در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) از دریافت مجوز سامانه برخط اوراق بهادار گروهی توسط پنج شرکت نرم افزاری (شامل دو شرکت که بیشترین تعداد کارگزاری ها را در اختیار دارند) خبر داد.

وی در این زمینه توضیح داد: در حال حاضر دو شرکت دیگر در حال گذراندن فرآیند اخذ مجوز هستند، که بزودی مجوز آنها نهایی خواهد شد.

عابد نمینی در باره فرصت های ایجاد شده در زمینه تسهیل معاملات بازار سهام گفت: با توجه به اینکه تمام یا عمده شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری فعال در بازار سرمایه مجوز معاملات برخط اوراق بهادار گروهی را کسب کرده‌اند، این فرصتی است که زیرساخت معاملات برخط اوراق بهادار، بیش از پیش برای کارگزاری ها فراهم شده و انجام معاملات تسهیل شود.

وی در ادامه توضیح داد: تا پیش از این، معامله‌‌گران فقط می توانستند از طریق ایستگاه‌های معاملاتی (سامانه نامک) به هسته معاملات دسترسی داشته باشند. اما از این پس، معامله گران می توانند از طریق این نرم افزارها به سامانه معاملات دسترسی پیدا کنند.

رئیس اداره نرم‌افزار سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مزایای معاملات برخط گروهی، اظهار داشت: مزایای این سامانه، بیشتر در حوزه مدیریت ریسک است. چرا که سامانه نامک از این بابت فاقد امکانات کنترلی دقیق و جامع بود.

وی در توضیح این نکته بیان کرد: در گذشته، مانده دارایی، ارتباط با بانک و اینکه معامله‌گر دقیقا برای چه کسانی معامله می کند (مبدا و مقصد هر خرید و فروش چه کسانی هستند)، از سمت مدیران کارگزاری آنگونه که باید قابل کنترل نبود، اما اکنون در معاملات برخط گروهی، مدیران کارگزاری می توانند برانجام فرآیند خرید و فروش توسط شعب و معامله گران زیر مجموعه خود نظارت و کنترل دقیق تری داشته باشند.

عابد نمینی در ادامه افزود: هر کدام از سامانه های معاملات برخط اوراق بهادار گروهی شرکت های نرم افزاری، دارای امکانات خاص و منحصر به فرد خود هستند. با این وجود؛ این سامانه ها امکانات مشترکی هم دارند که بسیار مفید است.

رئیس اداره نرم‌افزار سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان این گفتگو، امکانات مشترک این سامانه ها را در ۱۶ مورد جداگانه تشریح کرد.

نسخه مناسب چاپ