کوتاه از سراسر جهان
 

رهبر حزب کارگر انگلیس: دولت «ترزا می» بحران آفرین است

ایسنا: رهبر حزب کارگر انگلیس دولت ترزا می نخست وزیر این کشور را متهم کرد که با ایجاد آشوب برگزیت، کشور را به بحران کشانده است.جرمی کوربین گفت: تلاش‌های نخست‌وزیر برای گرفتن رای مثبت مجلس عوام در جلسه ماه آتی و اجرای توافق خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت)، ناامید کردن تمامی ساکنان بریتانیا است؛ چه آنهایی که رای به خروج داده باشند و چه آنهایی که رای به ماندن دادند.

سازمان ملل: شمار پناهجویان جهان هیچگاه تا این حد زیاد نبوده است

ایسنا: کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد که در حال حاضر ۶۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سطح جهان از محل زندگی خود گریخته‌ و آواره شده‌اند و برمبنای آمار این سازمان، شمار پناهجویان هیچگاه تا این حد بالا نبوده است. مدیر اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، سال ۲۰۱۸ را به غایت دشوار و غیرعادی دانست و گفت: در این سال یافتن راهکارهای سیاسی برای بسیاری از بحران‌های موجود جهان ناممکن بود.

لاوروف: ۲۰۱۸ سالی بسیار سخت برای روسیه بود

ایسنا: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: ۲۰۱۸، سالی بسیار سخت برای روسیه بود چون بسیاری از کشورها، ‌روسیه را یک رقیب برای سلطه جهانی می‌دیدند و فشارها بر مسکو افزایش داشت. وی ادامه داد: فکر می کنم نیازی نیست که اشاره کنم سال ۲۰۱۸ بسیار سخت بود، تنها به این دلیل که روسیه خودش را تحت فشار مضاعف از سوی کشورهایی دید که آن را رقیبی برای مواضع سلطه در عرصه سیاسی جهانی می دیدند و اقدامات آمریکا یکی از این نمونه هاست.

روسیه یک جاسوس آمریکایی را بازداشت کرد

فارس: سرویس امنیت فدرال روسیه از دستگیری یک تبعه آمریکایی حین انجام فعالیت‌های جاسوسی در مسکو خبر داد. سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد که این تبعه آمریکایی به نام «پاول ولان» روز ۲۸ دسامبر (جمعه ۷ آذر ماه) در مسکو دستگیر شده و در حال حاضر یک پرونده جنایی علیه وی در روسیه به جریان افتاده است. در سال‌های گذشته آمریکا تعداد زیادی اتباع روسیه را به اتهام مشابه بازداشت کرده و یک مجتمع ساختمانی متعلق به روسیه را نیز با ادعای انجام فعالیت جاسوسی در این مرکز، تعطیل کرده است.

ترامپ: همچون دیوار خانه اوباما، آمریکا هم به دیوار مرزی نیاز دارد!

تسنیم: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که همچون دیوار اطراف خانه اوباما، آمریکا هم به چنین دیوار مرزی نیاز دارد، فقط کمی بزرگتر! وی در پیامی توئیتری افزود: دیوار اطراف خانه اوباما برای ایمنی و امنیت خانواده اوباما کاملا ضروری است و دیوار مرزی آمریکا تنها کمی بزرگتر از دیوار خانه اوباما خواهد بود. در پیام توئیتری ترامپ آمده است: اوباما و همسرش دیواری به ارتفاع ۱۰ فوت [کمی بیش از ۳ متر] در اطراف خانه خود در واشنگتن ساخته‌اند، ایالات متحده هم به چنین چیزی نیاز دارد، اما کمی بزرگتر.

توافق انگلیس و فرانسه برای مقابله با پناهجویان

تسنیم: وزرای کشور انگلیس و فرانسه توافق کردند که به سرعت برنامه‌ای را برای مقابله با نقل و انتقال مهاجران از طریق مرزهای آبی دو کشور اجرا کنند. وزرای کشور انگلیس و فرانسه توافق کردند تا با همکاری مشترک، با جابه‌جایی مهاجران و پناهندگان از طریق کانال مانش بین دو کشور پایان دهند. طی هفته‌های اخیر برخی پناهجویان که شمار زیادی ایرانی نیز در بین آن‌ها حضور دارند، با استفاده از قایق‌های کوچک از طریق کانال مانش، شمال فرانسه را به مقصد انگلیس ترک کرده و به این کشور پناهنده شده‌اند.

نامه جنجال‌برانگیز پوتین به رئیس‌جمهوری محبوس ارمنستان

تسنیم: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در یک اقدام جنجال‌برانگیز برای رابرت کوچاریان رئیس‌جمهوری سابق و محبوس ارمنستان، نامه تبریک سال نو میلادی فرستاد. پوتین در این نامه تبریک برای کوچاریان، سلامتی و استقامت و تعالی روح آرزو کرده است. این پیام تبریک جنجالی بلافاصله پس از پایان مذاکرات نیکول پاشینیان رئیس جمهوری کنونی ارمنستان و ولادیمیر پوتین در مسکو صادر شد. پوتین خطاب به پاشینیان اعلام کرد: «کوچاریان دوست من است و هر زودتر ایشان را آزاد کنید» که پاشینیان نیز پاسخ داد: «برای شما متأسفم که دوستی مانند کوچاریان دارید».

بلژیک استفاده از تلفن همراه برای نظامیان مستقر در مرز روسیه را ممنوع کرد

ایسنا: وزارت دفاع بلژیک با بازنگری قوانین، استفاده از تلفن همراه توسط سربازانش در کشورهای بالتیک هم‌مرز با روسیه را ممنوع کرد. براساس این بازنگری، هیچ یک از نیروهای عملیاتی ارتش بلژیک که در کشورهای بالتیک به خصوص در کشورهای هم‌مرز با روسیه فعالیت می‌کنند نمی‌توانند از تلفن همراه در مناطق و شرایط خاص استفاده کنند. رییس بخش عملیات نیروهای مسلح بلژیک اعلام کرد: ما در سالهای گذشته برای جلوگیری از عملیات جاسوسی و افزایش هوشیاری اقدامات بسیاری انجام داده‌ایم اما این اقدامات کافی نبوده است.

«جاکوب زوما»رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی خواننده شد

ایسنا: رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی که چندی پیش به دلیل رسوایی فساد از ریاست جمهوری کنار رفت از برنامه‌اش برای خوانندگی و ضبط موسیقی در ۲۰۱۹ خبر داده است. یک مقام نزدیک به جاکوب زوما اعلام کرد: زوما در ماه آوریل سال جدید میلادی قصد دارد آهنگهای ویژه دوران مبارزه با حکومت آپارتاید آفریقایی جنوبی را بخواند و ضبط کند. آهنگهای زوما در میان بسیاری از سیاهپوستان آفریقای‌ جنوبی که خواهان بازپس گیری اراضی خود و اصلاحات ارضی هستند بسیار شهرت دارد.

انفجار بمب در فیلیپین با ۲کشته و ۲۳ زخمی

فارس: انفجاری در برابر یک مرکز خرید در جنوب فیلیپین رخ داد که دو کشته و بیش از ۲۰زخمی بر جای گذاشت.در این انفجار که به گفته سخنگوی پلیس شهر «کوتاباتو» احتمالا به وسیله یک بمب دست‌ساز صورت گرفته، دو نفر کشته و ۲۳ تن زخمی شدند. بعد از وقوع انفجار، پلیس از بیم وقوع انفجار دوم، مردم را از آن محل دور کرد. پلیس در حال تحقیق است تا مشخص کند آیا این انفجار ناشی از یک بمب دست‌ساز بوده یا ترقه‌‌‌ای غیرقانونی که به صورت اتفاقی در آن محل منفجر شده است.

نسخه مناسب چاپ