منابع نظامی صهیونیستی:رؤیای اعراب خلیج‌فارس برای دورکردن سوریه از ایران تحقق نمی‌یابد
سرویس خارجی: یک مسئول بلندپایه نظامی صهیونیستی گفت که هدف کشورهای عربی برای دور کردن سوریه از ایران با روش هایی مانند عادی سازی روابط با دمشق هرگز محقق نخواهد شد.

این مقام بلندپایه که به نامش اشاره ای نشده، به پایگاه خبری صهیونیستی «عکا» گفت: ایران در داخل مراکز سیاسی و نظامی سوریه ریشه دارد، به همین دلیل همگرایی اخیر اعراب با سوریه در این مرحله چندان مهم نیست، چرا که آنها به هدف خود برای دور کردن دمشق از تهران نخواهند رسید. اظهارات این مسئول صهیونیستی درحالی مطرح می شود که کویت به عنوان سومین کشور حاشیه خلیج فارس پس از امارات و بحرین روز یکشنبه اعلام کرد که به زودی سفارت خود ‌ را در دمشق بازگشایی می کند. امارات نیز هفته گذشته با انجام مراسمی سفارت خود در سوریه را پس از هفت سال باز کرد و ساعاتی پس از این اقدام، بحرین نیز از بازگشایی سفارتخانه اش در دمشق خبر داد. برخی منابع آگاه مصری نیز پیشتر اعلام کردند که قاهره یک هیات سیاسی را به دمشق اعزام کرده تا مقدمات دیدار السیسی و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را فراهم کند. عمر حسن البشیر رئیس جمهوری سودان نیز دو هفته پیش و در سفری ناگهانی به سوریه رفت و با اسد دیدار کرد. سفر البشیر به سوریه، نخستین سفر یک مقام عالی رتبه عربی به این کشور از سال ۲۰۱۱ بود. همچنین برای نخستین بار پس از هشت سال، یک فروند هواپیمای مسافربری سوری در فرودگاه بین‌المللی تونس فرودآمد. بسیاری از تحلیلگران بازگشت دیپلمات های کشورهای عربی به سوریه را یک پیروزی بزرگ برای این کشور ارزیابی می کنند که توانست هشت سال در برابر انواع توطئه های کشورهای خارجی ایستادگی کند.

در این حال سفیر سابق انگلیس در سوریه تأکید کرد زمان آن رسیده که روابط با سوریه به روال عادی بازگردد. پیتر فورد، در مصاحبه با المیادین گفت: اکنون زمان آن رسیده که روابط با سوریه به روال عادی بازگشته و این کشور به اتحادیه عرب برگردد چون خصومت عربی علیه سوریه دیگر فایده‌ای ندارد و اعراب این را درک می‌کنند. همزمان رئیس جمهوری اسبق لبنان نیز تصریح کرد که سوریه توانست پیروزی قاطع و کوبنده‌ای در برابر تروریسم به دست آورد و جهان به این مسئله اعتراف کرده است.

امیل لحود خاطر نشان کرد پیروزی سوریه و محور مقاومت بر طرح‌های دشمن اسرائیلی و شکستن ابهت توطئه‌گران دلیل واضحی بر تکمیل مسیر قطار پیروزی‌هایی است که از جنوب لبنان درسال ۲۰۰۶ آغاز شد، ‌جایی که ما بر معادله طلایی ارتش، ملت و مقاومت تکیه کردیم. لحود با بیان اینکه همه جهان به پیروزی قاطع سوریه بر تروریسم اعتراف می‌کند، افزود: نشانه‌های جهان جدید مبتنی بر انباشت دستاوردها، موفقیت‌ها و پیروزی‌های حامی مقاومت بر ضد اشغالگران اسرائیلی و مملو از عزت، کرامت و ضامن هویت و حقوق عربی در سوریه آغاز شده است.

از طرفی جرج قرداحی، مجری مشهور و با سابقه لبنانی با اشاره به مقاومت های سوریه در برابر جنگ هشت ساله علیه این کشور، بشار اسد را شخصیت سال ۲۰۱۸ در جهان عرب انتخاب کرد. قرداحی از مشهورترین مجریان جهان عرب گفت: اسد به همه دنیا ثابت کرد که مردی از جنس دیگر است.

وی دلیل انتخاب اسد به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۸ را در جهان عرب، مقاومت و ایستادگی وی در برابر جنگ جهانی علیه سوریه دانست که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد. وی افزود: اگر پایداری اسد نبود، سوریه، لبنان، اردن و همه کشورهای حاشیه خلیج فارس از هم می پاشیدند. «احمد جارالله» سردبیر روزنامه کویتی «السیاسه» نیز با بیان اینکه سوریه به زودی به اتحادیه عرب بازخواهد گشت، افزود که مقامات این کشور در اجلاس آتی سران عرب که در ماه مارس (اسفند-فروردین ماه) در تونس برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

روزنامه آبزرور انگلیس هم در گزارشی نوشت که بشار اسد در پایان ۲۰۱۸از بحران، پیروز بیرون آمد. آبزرور نوشت: بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه به ویژه بعد از اعلام عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه، پیروز بحران چندساله این کشور شد.

نسخه مناسب چاپ