وزیر راه: باید مانع ساخت و ساز در حریم راه‌ها شویم
 

2 هزار دوربین کنترل سرعت و ۱۵۰۰ نیوجرسی در سال جدید در راه‌های کشور نصب می شود.

مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گردهمایی روسای ادارات راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان های سراسر کشور برای هماهنگی های انجام سفرهای نوروزی با بیان این مطلب گفت: انتظار داریم با تلاش سازمان راهداری و سایر دستگاه‌های اجرایی و با کمک سیستم های هوشمند و استفاده از پهپادها، همیاران پلیس و پلیس راه شاهد عبور و مرور با انضباطی در ایام نوروز ۹۸ در کشور باشیم.

وی تاکید کرد: خوشبختانه در برنامه جدید، احداث راه های روستایی و فرعی به سازمان راهداری واگذار شده که مصوبه آن را ابلاغ خواهیم کرد تا در سال ۹۸ احداث، نگهداری و بهره‌برداری از راه‌های روستایی و فرعی طبق ضوابط و آیین‌نامه ها توسط سازمان راهداری انجام شود و بتوانیم شاهد تحولات خوبی در این زمینه باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بایدها و نبایدهای زیادی در راه‌های کشور داریم، تصریح کرد: نباید در تعیین مرز راه های استانی و شهری بین ادارات کل راهداری اختلافی وجود داشته باشد که باعث ترمیم نشدن برخی از محورها شود؛ زیرا مردم گناهی ندارند و استفاده کننده نهایی راه های کشور مردم و هموطنان ما هستند.

وی با اشاره به اینکه نباید ورودی راه ها به شهرها را رها کنیم و باید کمک کنیم تا چاله ها و دست اندازهای ورودی شهرها با همت راهداران بیش از پیش ایمن سازی شود، بیان کرد: با تمام مشکلات راه را می سازیم، اما کمبود منابع مالی سبب می شود برخی امور حذف شوند و این سختی تردد را برای مردم ایجاد می کند.

اسلامی گفت: ۷۰۰ کیلومتر بزرگراه به طول راه‌های کشور اضافه می‌شود که تنها ۲۰۰ کیلومتر آن به طور کامل تکمیل شده و ۵۰۰ کیلومتر مابقی آن آسفالت شده است، اما کارهای زیادی دارد که باید با همکاری سازمان راهداری و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تکمیل شود تا این دو دستگاه بتوانند وظیفه خود را به طور کامل انجام دهند.وی یادآور شد: در راه های کشور ترافیک زیادی داریم و تردد کامیون های سنگین در برخی از راه ها به زیرساخت‌های آن صدمه زیادی می زند؛ زیرا زیرسازی این راه ها برای تردد کامیون‌ها ساخته نشده است؛ ضمن اینکه تردد خودروهای سنگین زندگی ساکنان کنار جاده ها و معابر را به هم می‌ریزد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سفر اخیر خود به استان مرکزی گفت: فقط در یک منطقه در این استان متاسفانه ۲۴۰ نفر بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند. لذا با خردمندی بیشتر در هرگونه تصمیم گیری باید خسارت حوادث ناشی از رانندگی را در حین، بعد و قبل از حوادث به حداقل برسانیم و با اقدامات به موقع اجازه ندهیم، حادثه و سانحه ای بروز کند.

وی با بیان اینکه قبل از آغاز سفرهای نوروزی باید به فوریت نقاط حادثه خیز در راه ها رفع شود، گفت: جاده «جسم »راه است و نباید اجازه دهیم آب با نفوذ به جسم راه، زودهنگام آن را تخریب کند.

این مقام مسئول بیان کرد: برداشت های غیرمجاز از رودخانه ها به پل ها لطمه زیادی می‌زند و باید نظارت راهداران در این زمینه بیشتر شود. ضمن اینکه نباید اجازه دهیم در حریم قانونی راه‌های کشور ساخت و ساز انجام شود و راهداران با هرگونه ساخت و سازهای غیر قانونی در حریم راه‌های کشور باید قاطعانه برخورد کنند.

وی ارتقاء ایمنی، نگهداری راه ها، پایش مستمر وضعیت راه ها و کنترل حریم قانونی آنها را از مهمترین وظیفه راهداران در طول راه های کشور به خصوص در ایام تعطیلات نوروزی عنوان کرد و گفت: مجتمع های رفاهی بین راهی در پشتیبانی ارائه خدمات به مردم نقش مهمی دارند و نباید اجازه دهیم با سرمایه گذاری اندک برخی از مجتمع های رفاهی حداقل امکانات را هم نداشته باشند.

اسلامی با اشاره به ضرورت ساماندهی مجتمع‌های رفاهی در راههای کشور یادآور شد: در نزدیکی تهران مجتمع های رفاهی با حداقل امکانات به مردم خدمت رسانی می کنند و نباید اجازه دهیم چنین مجتمع های رفاهی در راه های کشور با سرمایه‌های اندک ساخته شوند.

وی تاکید کرد: با برنامه‌ریزی مناسب باید اتوبوس‌ها در مجتمع‌های رفاهی مناسب متوقف شوند؛ زیرا عموماً اتوبوس‌ها جاهایی متوقف می‌شوند که حداقل امکانات را به مردم ارائه می دهند.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در ایام تعطیلات نوروزی استقرار خودروهای آتش نشانی و جرثقیل‌ها در کنار آمبولانس‌های اورژانس ارائه خدمات را به مردم بیش از پیش بهتر خواهد کرد.

وی خواستار ساماندهی بیشتر خودروهای امدادی در جاده های کشور شد و گفت: اصلا مشخص نیست صلاحیت این خودروهای امدادرسان را چه کسی ارزیابی کرده‌ و تعرفه آنها بر اساس چه شاخص هایی تعیین شده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه نباید اجازه دهیم آنها به صورت خویش فرمایی وارد جاده شوند، ادامه داد: باید نظارت کاملی بر وضعیت خودروهای امدادرسان در راه های کشور انجام شود و با آموزش های مورد نیاز رانندگان این خودروها همراه با لباس فرم و کارت شناسایی معتبر، خدمات امداد رسانی را در راههای کشور بیش از پیش تقویت کنیم.

مدیرعامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم در حاشیه این گردهمایی اظهار داشت: قیمت بلیت اتوبوس برای ایام نوروز در راستای ایجاد ترددهای یکسر خالی حداقل ۲۰درصد افزایش می‌یابد و از ۲۵اسفند این نرخ‌ها اعمال می‌شود. عبدالهاشم حسن‌نیا با محوریت هماهنگی سفرهای نوروزی اظهارداشت: حدود ۳۴۰۰نقطه پر‌حادثه در جاده‌های کشور داریم که ۱۵۰۰نقطه رفع شده و بقیه آشکارسازی شده است.

نسخه مناسب چاپ