رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) خبرداد:
ساخت مسکن ایتام و افزایش ۲۰ درصدی مستمری کمیته‌امدادی‌ها در سال آینده
 

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان این که مسکن ایتام در کشور سال آینده احداث می‌شود خبر از افزایش ۲۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امام داد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، پرویز فتاح در سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه‌ تهران با بیان اینکه ۱۴ اسفند سالروز تاسیس “کمیته‌ امداد” در سال ۵۷ است که تقارن با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی دارد گفت‌: افتخار این است که در نهاد مقدس کمیته‌ امداد خادم مردم و محرومان و نیازمندان هستیم. ما تنها نهادی هستیم که نام مقدس امام راحل را در قید حیات امام همام با افتخار بر سر در خویش آراست و به همه مددکاران، خیران و حامیان در سراسر کشور تبریک می گویم.

وی با اشاره به این که در ادبیات قرآن و امام از عبارت “مستضعف ” استفاده می‌شود، گفت‌: در گفتمان امام خمینی‌(ره) محرومان کسانی هستند که حقوق آنها پایمال شده است و فقر آنها محصول ضعف و اشکال در برپایی عدالت است.رییس کمیته‌ امداد با بیان این که امام پایه‌های انقلاب را بر دوش محرومان ، استوار ساخته است، لذا انقلاب اسلامی متعلق به “پا برهنه‌ها” و محرومان قلمداد می‌شود، افزود: آن امام راحل فرموده که تنها “آنهایی تا آخر خط با ما هستند که طعم فقر و محرومیت را چشیده باشند”. سبک زندگی امام و رهبری عزیز ما مصداق بارز پیشوای محرومان است و از این سیره دست نکشیده‌اند.

فتاح ادامه‌ داد: ربا در بانکداری، فاصله گرفتن از سبک زندگی ایرانی ــ اسلامی، زندگی اشرافی برخی مسئولان گلوگاه تولید فقر است. اگر به جای اتکا به توان و تولید داخلی نگاهمان به بیرون از مرزها بود و تولید ملی و کارخانجات دچار آسیب شدند و واردات بر صادرات پیشی گرفت آن جا گلوگاه تولید فقر است.

وی با بیان این که فقر تولید شده در بخش‌های مختلف کشور به نهادهای حمایتی به ویژه‌ کمیته‌ امداد سرازیر می‌شود، گفت‌: تکلیف ما با وجود محدودیت‌های فراوان‌، مداوای پیامدهای فقر تولید شده در افراد و خانواده‌ها است.

وی گفت: بیش از یک میلیون زن سرپرست خانوار‌، ‌یک میلیون و ۴۰۰ هزار سالمند نیازمند، ۱۵۰ هزار یتیم، ۴۲ هزار بیمار صعب العلاج، ۳۳۰ هزار دانش‌آموز ، ۵۵‌ هزار دانشجو و‌۳۰ هزار خانواده‌ با سرپرست زندانی تحت پوشش این نهاد قرار دارد.

رییس کمیته‌ امداد امام خمینی (ره) در ادامه با اشاره به این که وظیفه اصلی ما ایجاد بستر و برداشتن موانع نقش‌آفرینی مردم در فقرزدایی است، اضافه کرد: اصولا کار محرومان توسط مردم می‌تواند برطرف شود. این یکی از سیاست‌های اصولی و خدشه ناپذیر کمیته‌ امداد است.

رئیس کمیته امداد با بیان این که کمیته‌ امداد و سازمان بهزیستی با نهادهای مردمی، خیریه‌ها، مراکز نیکوکاری به ویژه‌ مساجد در خدمت‌رسانی به محرومان همکاری می‌کنند، یادآور شد: ماموریت کمیته‌ امداد امام خمینی‌(ره) برخاسته از ذات دین اسلام و مکتب قرآن و روایات و متن انقلاب اسلامی است، لذا وحدت آفرین است هر شخصی که به کشور عزیز ما ارادتمند است امدادگر و یاری‌گر ما در عرصه خدمت رسانی است و خط کشی‌های سیاسی در این زمینه در کمیته‌ امداد جایی ندارد.

فتاح در بخش دیگری از این صحبت‌های خود با بیان این که طی ۱۱ ماه امسال نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد مردم بیشتر به ما کمک کرده‌اند، در این‌باره توضیح داد: ما امانتدار مردم هستیم و به عنوان خادم و خدمت‌گزار این اطمینان را می‌دهیم که امانات و انفاقات مردم به درستی به اهلش می‌رسد. رییس کمیته‌ امداد امام خمینی (ره) ، بیان‌ کرد: کمک به معیشت ، درمان ، مسکن، تامین جهیزیه، تحصیل فرزندان، دانش‌آموزان و دانشجویان، رفع سوء تغذیه کودکان زیر پنج سال، حمایت‌های حقوقی، مشاوره‌های روانشناسی و خانوادگی، سفرهای زیارتی، کمک‌های موردی و کمک به توسعه و تعمیق فرهنگ

دینی ــ اسلامی از وظایف اصلی ماست. شاید مهم‌ترین ماموریت ما اشتغال و خودکفایی اقتصادی این قشر است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ کمک به معیشت که ماهانه در قالب مستمری پرداخت می‌شود ، بیش از هفت هزار میلیارد تومان است، گفت‌: درمان و بهداشت در این سر فصل ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود. همچنین در بخش مسکن هزار میلیارد تومان، جهیزیه ۱۵۰ میلیارد تومان و در بخش دانش‌آموزی و دانشجویی نیز ۱۲۰ میلیارد تومان، در رفع سوء تغذیه کودکان نیز ۱۰۰ میلیارد تومان، در حق پرداخت حق بیمه اجتماعی ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود. همچنین ۱۶۰ هزار سفر زیارتی را امسال انجام می‌دهیم. فتاح با بیان این که ۷۰ هزار خدمت مسکن ارائه می‌شود در این باره ، گفت‌: ۶۰ هزار جهیزیه تهیه و تحویل داده شده است و همچنین ۳۰۰ هزار فقره وام ضروری به ارزش هزار میلیارد تومان طی امسال پرداخت شده و تا پایان سال نیز پرداخت خواهد شد.

فتاح ادامه داد: ما صف وام ضروری را شکستیم و قول داده بودیم و سال آینده هم در این زمینه به لطف خدا صف نخواهیم داشت.

رئیس کمیته‌ امداد امام خمینی‌(ره) با بیان این که کارمزد وام‌های کمیته‌ امداد از صندوق امداد ولایت سه درصد بوده است، در این باره افزود: قول می‌دهیم که در سال آینده کارمزدی نداریم و وام‌های ما صفر درصد پرداخت خواهد شد تا به معنای واقعی قرض الحسنه در نظام اسلامی اجرا‌ کنیم.

نسخه مناسب چاپ