رقابتی شدن اقتصاد و تنظیم بازار با بورس کالا
 

بورس کالا توانسته است در تنظیم بازار محصولات کشاورزی و سایر کالاها نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

یک نماینده مجلس با بیان اینکه بورس کالا براساس رقابت سالم و شفاف بنا شده است، گفت: در سال های اخیر با واگذاری کشف قیمت محصولات کشاورزی و برخی از کالا های صنعتی و پتروشیمی به بورس کالا و با کاهش نقش دولت در قیمت گذاری، شاهد حرکت اقتصاد به سمت رقابتی شدن و تنظیم بازار هستیم .

محسن بیگلری نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم شاهد یک اقتصاد سالم با آمارهای شفاف باشیم باید مبادله محصولات در بورس انجام شود، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: عرضه محصولات در بورس کالا باعث شده تا سود حاصل از فروش محصولات کشاورزی و رانت هایی که طی سال ها به جیب افرادی خاص و واسطه سرازیرمی شد، امروز به سود تولیدکننده و مصرف کننده منجر شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: در سال های اخیر بورس کالا توانسته در تنظیم بازار محصولات کشاورزی و سایر کالاها نقش تعیین کننده ای داشته باشد به گونه ای که بررسی اقدامات بورس کالا بیانگر اصلاح و ساماندهی زیر ساخت های معاملاتی، شفافیت فعالیت ها و ایجاد رقابت سالم در خرید و فروش محصولات کشاورزی و سایر صنایع و راه اندازی و استفاده از ابزارهای مالی جدید است.

بیگلری به عرضه گندم در بورس کالا اشاره کرد و افزود: یکی از معضلات و مشکلاتی که گندمکاران همواره با آن مواجه بوده اند، دریافت طلب خود از دولت است که با عرضه گندم در بورس کالا به طور یقین این مشکل رفع شده است.

وی افزود: باید به این نکته توجه داشت معامله گندم در بورس کالا راهکاری برای کاهش نگرانی گندم کاران برای پرداخت به موقع مطالبات آنها بوده و این به نفع دولت و کشاورزان است.

وی با اشاره به اینکه بورس کالا در حال حاضر جایگاه مهم و ویژه ای در اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: با عرضه محصولات کشاورزی و سایر کالا ها در بورس کالا باعث شده تا رانت ها و فسادهایی که طی سال های اخیر شاهد آن بوده ایم کمرنگ تر شود به طوری که این موضوع برای برخی که سود های باد آورده و رانت های ایجاد شده در برخی از کالا ها را در خطر می بینند را برآن داشته تا به تخریب و ناکارآمد جلوه دادن این بازار شفاف بپردازند.

بیگلری گفت: بورس کالا طی یک دهه گذشته در حوزه شفافیت کمک بزرگی به اقتصاد کشور کرده است، بر همین اساس این بازار با توجه به مزیت ها و ابزارهای مالی که در اختیار دارد می تواند در تنظیم بازار و ثبات نرخ کالاها و حذف دلالان و واسطه گران تأثیر بسزایی داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ