بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره تخلفات آشکار جاوید رحمان
سرویس خبر:‌ ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تخلفات گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه ستاد حقوق بشر در اعتراض به اظهارات نادرست و ادعاهای غیرواقعی جاوید رحمان به این شرح است:

بسمه تعالی

مصاحبه‌های مکرر آقای جاوید رحمان با عنوان گزارشگر ویژه جمهوری اسلامی ایران با رسانه‌های مختلف به ویژه بی بی سی که در خصومت و دشمنی و دروغ پراکنی نسبت به جمهوری اسلامی ایران شناخته شده است، به نحو آشکار و غیر قابل تسامح، تخلف از چارچوبی است که تحت آن برای گزارشگری انتخاب شده است. بدون شک فعالیت‌های تبلیغاتی ایشان که همراه با سوء استفاده از عنوان رسمی سازمان ملل است و ادعاهای بی‌اساس علیه ایران مطرح می‌کند صلاحیت ایشان به عنوان گزارشگر را مورد تردید جدی قرار می‌دهد. ایشان حداکثر حق دارد که گزارش خود را به سازمان ملل متحد تحویل دهد و هیچگونه حق و مسئولیت یا اجازه برای درگیر شدن در مسأله رسانه‌ای و تبلیغاتی ندارد. ما ضمن اعتراض رسمی و جدی به کمیسر عالی حقوق بشر در مورد تخلفات صریح ایشان از دستور‌العمل در امر گزارشگر تأکید می‌کنیم:

اولأ؛ رفتار تخلف‌آمیز جاوید رحمان یک بار دیگر نشان می‌دهد که نصب گزارشگر ویژه برای ایران فاقد هر گونه توجیه قانونی و منطقی بوده و صرفأ حکایت از استاندارد دوگانه و فریبکاری سیاسی در رفتار شورای حقوق بشر دارد.

ثانیأ؛ اگر کمیسر عالی نتواند ایشان را از تخلفات رفتاری بازدارد بدون شک همکاری‌های وسیع جمهوری اسلامی ایران با شورای حقوق بشر در زمینه این گزارشگر مورد بازنگری مجدد قرار می‌گیرد.

یک بار دیگر هرگونه فعالیت تبلیغاتی گزارشگر را تا زمانی که مسئولیت رسمی دارد تخلف آشکار از آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مصّوب گزارشگری دانسته و آن را محکوم می‌کنیم و امید داریم این روش غلط و غیرقانونی و مغرضانه توسط سایر گزارشگران در مورد همه کشورهای دیگر تکرار نشود.‏

نسخه مناسب چاپ