کوتاه از سراسر جهان
 

ملکه انگلیس: اگر تا ۹۵سالگی زنده بمانم قدرت را به پسرم واگذار می کنم

ایرنا: یک سخنگوی کاخ سلطنتی انگلیس اعلام کرد ملکه انگلیس به کارکنان خود دستور داده که به دلیل کهولت سن، بار زیاد مسئولیت را بر دوش او نگذارند. الیزابت دوم که یک ماه دیگر ۹۳ ساله می‌شود، مقدماتی را برای واگذاری اختیارات سلطنتی به دیگر اعضای خانواده‌ خود آغاز کرده است. او به نزدیکان خود گفته درصورتی ‌که تا سن ۹۵ سالگی زنده بماند، قدرت پادشاهی را به پسرش «پرنس چارلز» واگذار می‌کند. وی در میان پادشاهان انگلیس با در اختیار داشتن ۶۷ سال سلطنت، طولانی‌ترین مدت سلطنت را دارد.

مسکو: اروپا بدون روسیه قادر به دفاع از تمدن خود نیست

ایسنا: نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا گفت، تلاش‌ها برای تأثیرگذاری بر سیاست روسیه از طریق اعمال تحریم‌ها بی‌تأثیر است. ولادیمیر چیزوف افزود: باید تاکید کنم که وقتی سخن از اقتصاد می‌آید، تلاش‌ها برای تأثیرگذاری بر سیاست‌های روسیه از طریق تحریم‌ها، بی‌پایه و اساس هستند و بسیاری از تجارت‌های متعلق به کشورهای اروپایی نیز از بابت این تحریم‌ها صدمه می‌بینند. وی گفت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا به یاد داشته باشند که نمی‌توانند مواضع خود را علیه غول‌های رو به رشد اقتصادی به پیش ببرند، مگر آنکه به صحبت‌های روسیه درباره تشکیل یک فضای انسانی و اقتصادی مشترک در اوراسیا گوش دهند.

عربستان تابعیت سعودی پسر بن لادن را لغو کرد

ایسنا: عربستان سعودی تصمیم به لغو تابعیت عربستانی حمزه پسر اسامه بن لادن، سرکرده سابق تشکیلات تروریستی القاعده گرفت. وزارت کشور عربستان از صدور دستوری از طرف پادشاه این کشور برای لغو تابعیت سعودی حمزه بن لادن خبر داد. این تصمیم چند ساعت پس از آن اتخاذ شد که وزارت خارجه آمریکا مبلغ یک میلیون دلار به عنوان پاداش برای کسی که اطلاعاتی از حمزه ارائه دهد، تعیین کرد. حمزه بن لادن از سوی آمریکا به عنوان یک تروریست جهانی معرفی شده است.

بنگلادش دیگر آوارگان مسلمان روهینگیا را نمی پذیرد

ایرنا: دولت بنگلادش خطاب به شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که دیگر هیچ پناهجوی روهینگیایی را از کشور میانمار نخواهد پذیرفت. محمد شهید الحق معاون وزیر امور خارجه بنگلادش به شورای امنیت سازمان ملل گفت: متاسفانه باید اعلام کنم که بنگلادش دیگر ظرفیت پذیرش آوارگان بیشتر، از کشور میانمار را ندارد. وی افزود: به دلیل فراهم نشدن شرایط مناسب، هیچ مسلمان روهینگیایی حاضر به بازگشت به میانمار نشده است.

لوکاشنکو: با روسیه بر سر ایجاد پول واحد توافق کرده ایم

ایرنا: رئیس جمهوری بلاروس اعلام کرد که با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بر سر ایجاد یک پول مشترک بر اساس روبل (واحد پول دو کشور) به توافق رسیده است. الکساندر لوکاشنکو اظهار داشت: صحبت از روبل بلاروس یا روسیه نیست بلکه قرار است یک پول جدید بر اساس واحد روبل به صورت مشترک توسط دو کشور چاپ شود. گفتنی است روسیه و بلاروس در چهارچوب جامعه همسود، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پیمان امنیت جمعی با یکدیگر همکاری می کنند. دو کشور همچنین در سال ۱۹۹۸ موافقتنامه ای را برای ایجاد دولت اتحادی بین دو کشور امضا کرده اند.

برای اولین بار ۲ کشور همزمان رئیس دوره‌ای شورای امنیت شدند

فارس: برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، فرانسه و آلمان به صورت مشترک ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در مارس و آوریل بر عهده خواهند داشت. معمولا رسم بر این است که هر یک از ۱۵ کشور عضور شورای امنیت یک ماه ریاست این شورا را به ترتیب حروف الفبا بر عهده داشته باشد اما برای اولین بار، فرانسه و آلمان مشترکاً در این جایگاه قرار خواهند گرفت. ابتدا فرانسه ماه مارس بر روی صندلی ریاست این شورا می‌نشیند و پس از آن آلمان ماه آوریل تصدی این جایگاه را بر عهده خواهد داشت؛ اما مسئولیت‌های این پست در طول این دو ماه بین دو کشور به اشتراک گذاشته می‌شود.

نسخه مناسب چاپ