تظاهرات مردم الجزایر علیه «بوتفلیقه»؛ ارتش خواستار ماندن رئیس‌جمهوری در سوئیس شد
 

سرویس خارجی: دهها هزار شهروند الجزایری در اعتراض به نامزدی مجدد «عبدالعزیز بوتفلیقه»، رئیس‌جمهوری این کشور در انتخابات آینده ، تظاهرات گسترده برگزار کردند.

دهها هزار نفر از شهروندان الجزایری در اعتراض به نامزدی مجدد «عبدالعزیز بوتفلیقه»، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور در انتخابات آینده ، در خیابان‌های پایتخت و چندین شهر دیگر این کشور به خیابان ها آمدند و تظاهرات کردند. شهروندان الجزایری در این تظاهرات، با سردادن شعارهایی از بوتفلیقه خواستند که از نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری برای پنجمین دوره متوالی صرف نظر کند.

به گفته منابع خبری، هزاران معترض‌ ‌خود را به کاخ ریاست‌جمهوری رساندند و نیروهای امنیتی الجزایر نیز با استفاده از گازهای اشک آور تلاش کردند معترضان در اطراف دفتر نخست‌وزیری را پراکنده کنند. اداره کل امنیت ملی الجزایر اعلام کرد : در تظاهرات و ناآرامی های اخیر دست کم یک تن کشته و ۱۸۳ نفر دیگر زخمی‌ و ۴۵نفر نیز بازداشت شدند.‌بنابر گزارش وبگاه «العربی‌الجدید»، این تظاهرات مسالمت‌آمیز بود اما با این حال پلیس الجزایر برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گاز اشک‌آور متوسل شد.در سایه تشدید اعتراضات علیه بوتفلیقه، احزاب حامی وی نیز شاهد بحران داخلی بودند و بسیاری از اعضای این احزاب که با نامزدی بوتفلیقه مخالفت هستند، استعفا کردند. در همین حال، ۱۸شخصیت سیاسی معارض الجزایر حمایت خود را از تحرکات و اعتراضات مردمی مسالمت‌آمیز برای مخالفت با نامزدی بوتفلیقه اعلام کردند.‌در چنین شرایطی و همزمان با تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات ضد دولتی در الجزایر، فرمانده ارتش این کشور از « عبدالعزیز بوتفلیقه» که برای درمان بیماری خود به سوئیس رفته است خواست تا فعلا در آنجا بماند و به کشور بر‌نگردد. منابع رسمی به شبکه «یورو نیوز» گفتند که هواپیمای مخصوص بوتفلیقه بدون او از سوئیس بازگشته است.‌همزمان، برخی منابع خبری در «ژنو » گزارش دادند که حال «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهوری الجزایر به شدت وخیم شده و برخی دیگر نیز می‌گویند که به «کُما» رفته است.به گفته این منابع، امکان انجام عمل جراحی وی به دلیل وخامت اوضاع جسمانی وجود ندارد.‌لازم به ذکر است، از زمان اعلام تصمیم بوتفلیقه برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری برای پنجمین دور متوالی، موجی از خشم این کشور را فرا گرفته است.انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار است ۱۸ آوریل آینده (۲۹ فروردین) برگزار شود و این کشور از زمان اعلام نامزدی بوتفلیقه برای انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری صحنه اعتراضات است. بوتفلیقه ۸۱ ساله که تاکنون چهار دوره متوالی ریاست جمهوری الجزایر را بر عهده داشته است در آوریل سال ۲۰۱۳ میلادی دچار سکته مغزی شد و برای درمان به پاریس سفر کرد. وی بعد از بازگشت از فرانسه، در رسانه‌ها بر روی صندلی چرخدار رؤیت شد و از آن زمان تاکنون، بارها کشور را برای معاینات دوره‌ای به‌مقصد سوئیس و فرانسه ترک کرده است.

* لیبی

آمریکا، انگلیس، فرانسه و ایتالیا در بیانیه مشترکی از مذاکره و گفتگوی طرف‌های لیبیایی در «ابوظبی» برای حل اختلافات در این کشور حمایت کردند. این چهار کشور در بیانیه مشترک خود همچنین از تلاش‌های «غسان سلامه»، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در لیبی به دلیل تلاش برای کاهش تنش در این کشور و کمک به مردم برای حرکت در مسیر برگزاری انتخابات شفاف قدردانی کردند.

در همین حال، نیروهای ارتش لیبی وابسته با ژنرال «خلیفه حفتر»، موفق شدند بخش های جدیدی از مناطق مرزی واقع در جنوب و غرب این کشور را به کنترل خود درآورند.«احمد المسماری» سخنگوی ارتش لیبی گفت: ارتش ، منطقه «أم الارانب» واقع در جنوب غرب لیبی را به کنترل خود درآورده است و هم اکنون کنترل همه مناطق مرزی این کشور به استثنای منطقه مرزی با تونس را در اختیار دارد.

نسخه مناسب چاپ