بطحائی: ترس نمره و اخراج شدن باید از دستور مدارس خارج شوند
وزیر آموزش و پرورش کنکور، کتاب‌های کمک آموزشی، برنامه‌های اجباری و ترس از نمره را موانع اصلی تربیت و پرورش در مدارس دانست.

به گزارش ایسنا، سید محمد بطحائی در همایش گرامیداشت هفته تربیت اسلامی و روز امور تربیتی گفت: آموزش و پرورش و به ویژه آموزش و پرورش عمومی تنها ماموریتش تربیت است و وظیفه دارد مسیر را برای تربیت کودکان که در سن آموزش عمومی قرار می‌گیرند و در مدرسه حضور پیدا می کنند، هموار کند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش، ابزاری برای تربیت است، تصریح کرد: پس همه ما و خانواده بزرگ آموزش و پرورش باید مربی تربیتی باشیم. از نیروهای خدماتی تا معلمان و مدیران همه و همه باید مربی تربیتی باشیم چراکه ماموریت همه ما تسهیل گری برای تربیت است. بطحائی ادامه داد: همه بدنه آموزش و پرورش برای تربیت با موانعی رو به رو است و تا زمانی که این موانع سر راه ما باشد اجازه نمی دهد تربیت اتفاق بیافتد. در گام اول باید موانع شناسایی شود.

وی تصریح کرد: اگر بحث این است که مدرسه باید تبدیل به محیط با نشاطی شود به این دلیل است که اگر بچه‌ها از مدرسه‌ای گریزان شوند، خود این مدرسه مانعی برای تربیت است. یعنی اگر مدرسه‌ای داشته باشیم که بچه‌ها صبح‌ها با سختی وارد و عصر‌ها با خوشحالی از مدرسه خارج می‌شوند، ضد تربیت است.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: آموزش پرورش در حرکت پرشتابی مصمم است این موانع را برطرف کند. اگر می‌گوییم آزمون‌های مکرر باید برچیده شود به همین دلیل است. آزمون‌های مکرر و کتاب‌های کمک درسی دشمن تربیت هستند. بطحائی افزود: برنامه‌هایی که به اجبار به بچه‌ها تحمیل می‌کنیم و آنها از ترس نمره و اخراج شدن آن را انجام می‌دهند، دشمن تربیت است که باید از مدرسه خارج شود. اگر می‌گوییم کنکور با روش گذشته باید نقشش کاهش یابد هم به همین دلیل است، چون کنکور و آزمون‌ها کار شما را به عنوان مربی تربیتی خنثی می‌کند. در تجارب کشورهای دیگر علی رغم تعلیم‌های اسلامی مان می‌بینیم کشورهای دیگر عنایتشان به این موضوعات بیشتر است. وی با اشاره به اینکه سبد یادگیری بچه‌ها در متوسطه دوم مملو از حوزه شناختی است و جایی برای اهداف پرورشی ندارد، گفت: اگر عفاف ویژگی مهم تربیتی است، مجال پرداختن به آن را نداریم. به بچه‌ها مسئولیت‌های‌ اجتماعی را آموزش نمی‌دهیم. گام اول برداشتن این موارد و وارد کردن عواملی است که برداشتن موانع را سرعت دهد.

در حاشیه این نشست برخی از معلمان حاضر در نشست سوالات و نقطه نظرات خود را مطرح کرده و به موضوع معیشت فرهنگیان اشاره کردند که وزیر آموزش و پرورش در این خصوص گفت که تامین معیشت آن هم با سختی مانع تربیت می‌شود و وقتی می‌گوییم معلم باید فکر و ذهنش به طور کامل متوجه کارش باشد و نگران شغل دوم و سوم نباشد، به دلیل اهمیت تربیت است.

علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش هم سند تحول بنیادین را مهم‌ترین چرخش نظام آموزشی از سیستم آموزش محور به سمت سیستم پرورش محور دانست. وی تصریح کرد: مدل‌های این سند و مهمترین هدفش دستیابی به حیات طیبه و تعلیم و تربیت تمام ساحتی است. این سند بزرگ‌ترین چرخش نظام آموزشی به سمت نظام تربیتی است که وظیفه ما را سنگین‌تر می کند.

نسخه مناسب چاپ