بودجه ۲۶۶۸ میلیارد تومانی شهرداری تبریز تصویب شد
تبریز ـ خبرنگار اطلاعات: عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ابتدای صد و دهمین جلسه‌ این شورا گفت: باید از بودجه سال گذشته اطلاعاتی داشته باشیم، تا بتوانیم بر اساس آمار و ارقام نسبت به بررسی و تصویب بودجه سال آینده اقدام کنیم.

فرج محمد قلیزاده ادامه داد: اصرار برخی از اعضا بررسی سریع بودجه است، ولی اگر می‌‌خواهیم کار مفیدی انجام دهیم، باید در کمیسیون‌های تخصصی بررسی‌های لازم انجام گیرد و کمیسیون‌ها در حوزه‌های خود اطلاعاتی بدهند تا مردم مطلع شوند و خروجی سال‌های گذشته نیز معلوم و نسبت به آن برای سال آینده تصمیم گرفته شود.

قلیزاده با بیان اینکه اگر بودجه سال ۹۸ چشم بسته تصویب شود، نتیجه‌ای برای آینده نخواهد داشت خاطرنشان کرد: از کمیسیون عمران تقاضا دارم چون بیشترین هزینه کرد بودجه در حوزه فعالیت این کمیسیون است، باید توجه بیشتری به آن داشته باشد.

محمد‌باقر بهشتی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در ابتدای جلسه اظهارداشت: بر روی لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری تبریز کلی کارهای کارشناسی انجام گرفته و خوشبختانه اطلاعات بودجه اسمی کارکنان نیز طی چند روز گذشته توسط شهرداری ارایه شده است. برخی تبصره‌های جدید هم در بودجه سال ۹۸ وجود دارد که بررسی شده و لایحه آماده است تا در صحن علنی بررسی شود.

محمد اشرف‌نیا، رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز گفت: بودجه سال گذشته تقریبا پروژه‌های بالای ۵۰۰ میلیارد تومانی و شامل حدود ۶۴ پروژه بوده که به صورت تک به تک توسط کارشناسان بررسی و گزارش کتبی آن به رئیس شورا ارایه شده است.

اشرف‌نیا در مورد بررسی پروژه‌های سال آینده توضیح داد: در این رابطه از ۲ ماه گذشته بررسی پروژه‌ها آغاز شده است و پروژه‌های سال آینده در ۳ بخش خود‌گردان، پروژه‌هایی که ناقص و در حال اجرا و پروژه‌های مطالعاتی مورد بررسی کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک بررسی شده است.

غلامحسین مسعودی ریحان، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز گفت: مصوباتی در شورا وجود دارد که مسکوت مانده‌اند و تا زمانی‌که کمیته‌ای برای پیگیری مصوبات و نظارت بر آنها نباشد، کار به‌جایی نخواهیم برد. از اینرو پیشنهاد می‌شود کمیته پیگیری و نظارت بر مصوبات شورا تشکیل شود، عده‌ای از اعضای شورا و کارشناسان عضو آن شوند و مصوبات را پیگیری و نظارت کنند.

مسعودی ریحان افزود: اینکه مردم در مصوبات و عملکرد چقدر دخالت دارند، معلوم نیست، چرا که در تصویب بودجه از شهروندان هیچ نظری اخذ نمی‌شود و به همین دلیل لازم است در تدوین بودجه از نظرات شهروندان استفاده شود. عبدالله تقی‌پور، رئیس کمیسیون محیط‌زیست و خدمات شهر شورای اسلامی شهر تبریز نیز گفت: در مورد بودجه ابتدا باید ببینیم درآمد شهرداری در سال ۹۷ چقدر محقق شده است تا نسبت به آن پیش برویم و اگر بدانیم درآمد شهرداری چه‌قدر بوده است به سال ۹۸ شاهد بودجه واقعی خواهیم بود.

سعید‌ نیکوخصلت نیز گفت: کمیسیون بودجه زحمات زیادی برای آن کشیده است، ولی برخی طرح‌ها و ایده‌ها توسط اعضای شورا اعلام می‌شود که متاسفانه نتیجه‌ای ندارند و باید بررسی شود که چرا مصوبات شورا در برخی قسمت‌ ها به اجرا درنمی‌‌آید؟

محمدباقر بهشتی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز نیز اظهار‌داشت: در جلسات کمیته بودجه کارشناسان بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: در لایحه پیشنهادی درآمد شهرداری تبریز ۲۷۸۰ میلیارد تومان بوده و بودجه بر اساس واقعیت‌ها بررسی و برخی تبصره‌های جدید در آن آورده شده است و به‌نظر می‌رسد شهرداری را ملزم کنیم تا ۶ ماه یک بار گزارش تبصره‌ها را در صحن علنی اعلام کنند. بهشتی ادامه داد: نظر کارشناسی کمیسیون برنامه و بودجه برای درآمد مبلغ ۲۶۶۸ میلیارد تومان است و بررسی بودجه فرمول کشوری و مصوب دارد و باید طبق آن بررسی شود.

وی افزود: مجموع هزینه‌های جاری مانند هزینه‌های پرسنلی خدمات شهر در حدود ۱۱۹۴ میلیارد تومان، کل ارقام تکراری بودجه حدود ۵۷۷ میلیارد تومان و بودجه عمرانی شهرداری تبریز نیز حدود ۱۴۷۴ میلیارد تومان است.

بهشتی با بیان اینکه در لایحه پیشنهادی شهرداری تبریز اعتبارات جاری لایحه ۴۸ درصد جاری و ۵۲ درصد عمرانی است گفت: کارکنان رسمی شهرداری که از بودجه جاری حقوق می‌گیرند ۳۳۲۰ نفر در سال ۹۶ بوده‌اند که در سال ۹۷ به ۳۲۱۴ نفر و در سال آینده به ۲۸۹۴ نفر کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز همچنین گفت: در بخش خدمات اداری ۲۲۶۹ نفر در سال گذشته و ۲ هزار و ۲۲۲ نفر امسال در شهرداری مشغول به‌کار بوده‌اند و در بخش خدمات شهری نیز یک هزار و ۵۱ نفر در سال ۹۶ و ۹۹۲ نفر در سال جاری فعالیت داشته‌اند.

بهشتی با اعلام اینکه هزینه‌های پرسنلی اجتناب‌ناپذیر است و باید انجام گیرد، افزود: مجموعا درآمدها و هزینه‌های شهرداری رقم کلی با حذف ارقام تکراری به مبلغ ۲۶۸۸ میلیارد تومان از سوی کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد می‌شود.

فرج محمد قلیزاده، عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: اگر امسال معجزه اتفاق بیفتد حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه شهرداری محقق خواهد شد و بعید به‌نظر می‌رسد که دولت سال آینده به شهرداری‌ها کمکی داشته باشد. آنچه که بیشتر قابل توجه و نگران‌کننده است، اعداد و ارقام تفریغ بودجه سال ۹۶ است، چرا که در این بودجه مشخص شد که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه عمرانی هزینه شده است.

وی ادامه داد: اگر برای هزینه‌های جاری ۳۰ درصد افزایش در نظر گرفته شود، چیزی به‌عنوان بودجه عمرانی باقی نخواهد ماند و اگر به این مورد توجه نشود، سال آینده هیچ فعالیت‌های عمرانی در شهر اتفاق نخواهد افتاد. شکور اکبرنژاد نیز در این زمینه گفت: برخی کشورها آمادگی دارند سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در شهر تبریز انجام دهند و باید برای کارهایی که برای تبریز سرنوشت‌ساز است، وقت بگذاریم.

فریدون بابایی اقدم با اشاره به اینکه اصلی‌ترین عملکرد شورا تصویب بودجه است، گفت: برای تصویب بودجه و کلیات آن نباید عجله کرد، چرا که بحث‌های پرسنلی چالشی بزرگ در شهرداری است.

فرج قلیزاده هم در این خصوص گفت: اگر با نیروهای موجود برخی کارها انجام و به صورت امانی صورت گیرد، حداقل ۱۵۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی خواهیم داشت و با این مبلغ حداقل یک مسیرگشایی انجام می‌گیرد. پس از بحث بررسی اعضای شورای اسلامی شهر تبریز، کلیات بودجه سال ۹۸ به مبلغ ۲۶۶۸ میلیارد تومان با رای اعضای شورای شهر تبریز به

تصویب شد.

نسخه مناسب چاپ