وزیر راه: ظرفیت حمل بار در کریدور شمال- جنوب افزایش می یابد
 

هفتمین اجلاس شورای هماهنگی کریدور ترانزیتی شمال- جنوب، با حضور وزیر راه و شهرسازی ایران و هیات‌هایی از کشور‌های عضو در تهران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این اجلاس دو روزه همزمان با هشتمین اجلاس کارشناسی کشورهای عضو برگزار شده و چهارده کشور عضو تلاش می کنند راههای افزایش همکاری ها و حجم کالاهای عبوری را از طریق افزایش جذابیت اقتصادی کریدور و همچنین رقابت پذیری آن را در مقایسه با کریدورهای رقیب منطقه افزایش دهند.

کریدور شمال – جنوب در سال ۲۰۰۰ میلادی با همکاری سه کشور ایران، هند وروسیه تشکیل شد و با پیوستن۱۱ کشور دیگر یعنی ارمنستان، بلغارستان، عمان، ترکیه، تاجیکستان ، قزاقستان، قرقیزستان، اوکراین، بلاروس، سوریه و جمهوری آذربایجان هم اکنون ۱۴ عضو دارد.

در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۱۱ میلیون تن کالا از این کریدور جابجا شد که کارشناسان معتقدند با توجه به تکمیل راه آهن قزوین – رشت که بخش مهمی از این کریدور محسوب می شود و افتتاح رسمی آن، میزان بار فوق افزایش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح این اجلاس با اشاره به تلاش برای توسعه زیرساخت‌های ریلی و بندری در کریدور شمال- جنوب گفت: با ایجاد شرکت‌های لجستیکی مشترک با کشورهای عضو، ظرفیت عبور بار از این کریدور توسعه می‌یابد. محمد اسلامی خطاب به نمایندگان کشورهای عضو کریدور اظهار داشت: شما متخصصان بررسی مسائل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ترانزیت در مسیر کریدور شمال- جنوب هستید و وظیفه ما همه در هر مقام و جایگاهی، اقدام برای رفع مشکلات عملیاتی کردن ترانزیت در این مسیر است.

وی افزود: مطمئن هستم که با اراده سیاسی مقامات دولت‌های عضو این کریدور و همچنین کشورهای حاضر در مسیر کریدور شمال-جنوب، موانع روان‌سازی حمل ونقل و ترانزیت در این مسیر مرتفع شده و به تبع آن، از رهگذر توسعه اقتصادی و تجاری منطقه، رفاه ملت‌ها هم ایجاد خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی به مراسم افتتاحیه راه‌آهن قزوین- رشت در فردا با حضور رئیس‌جمهوری ایران اشاره کرد و گفت: با دقت مسائل را موشکافی خواهیم کرد و تصمیمات مطلوب و مناسبی که روشن‌کننده مسیر آینده کریدور خواهد بود، اتخاذ خواهیم کرد.

وی همچنین در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز بعد از یک وقفه پنج ساله، شورای هماهنگی ترانزیت کریدور شمال- جنوب با حضور ۱۲ کشور عضو تشکیل شد، تصریح کرد: در این اجلاس مسائل فی‌مابین کشورها که می‌تواند تسهیل‌کننده ترانزیت باشد، با مقامات مربوطه در کشورهای عضو کریدور شمال جنوب گفتگو خواهد شد تا زمینه افزایش ظرفیت بهره‌برداری از کریدور فراهم شود.

اسلامی با تأکید بر اینکه باید بتوانیم موانع موجود بر سر راه توسعه این کریدور را احصاء و تسهیل کنیم، اظهار داشت: کشورهای حاضر در این اجلاس به افزایش همکاری‌ها علاقه‌مند بودند و بیشتر کشورهای عضو در سطح معاون وزیر یا مدیرکل، نماینده به این اجلاس اعزام کرده‌اند.

به گفته وی، برگزاری شورای هماهنگی کریدور ترانزیتی شمال-جنوب با افتتاح راه‌آهن قزوین- رشت در فردا با حضور رئیس‌جمهوری همزمان شده و تقارن برگزاری این اجلاس و حضور وزرای حمل و‌نقل کشورهای این کریدور در مراسم افتتاحیه خط آهن قزوین- رشت، این نشست را به یک نقطه عطف تبدیل کرده است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: راه‌آهن رشت- آستارا هم تعیین پیمانکار شده که فردا مراسم احداث آن با حضور رئیس‌جمهوری آغاز می‌شود؛ همچنین منابع ساخت خط‌آهن رشت- آستارا پیش‌بینی شده است.

وی تأکید کرد: یکی از بخش‌های کریدور شمال- جنوب، توسعه زیرساخت‌ها است که باید ظرفیت عبور بار بیشتر از آن را ایجاد کنیم؛ به طور سنتی، بار کشورهای آسیای میانه و قفقاز از گذشته از ایران عبور می‌کرد که در طول سال‌های اخیر توسعه زیرساخت‌های این کریدور شامل خط آهن بندرعباس- بافق – سرخس، توسعه بنادر جنوبی و چابهار و همچنین بنادر شمالی و همچنین خط آهن قزوین_ رشت- آستارا که بخش قزوین – رشت از ظرفیت‌های زیرساختی این کریدور توسعه یافته است.

اسلامی افزود: در حال ساخت خط آهن چابهار زاهدان هستیم که این خط آهن تکمیل می‌شود و بندر چابهار را به بنادر شمالی متصل خواهد کرد؛ ضمن اینکه اتصال به محورهای شرقی و غربی هم برای توسعه ظرفیت این کریدور در دستور کار است.وی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر در افزایش ظرفیت بار عبوری از کریدور شمال- جنوب، ایجاد شرکت‌های مشترک حمل و‌نقل ترکیبی و لجستیکی است که این کریدور را به معنای واقعی، گسترش همه‌جانبه خواهد داد.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی هم گفت: توسعه کریدور حمل و نقل شمال – جنوب، علاوه بر صرفه جویی در هزینه و زمان ترانزیت، رونق کسب و کارهای ملی و منطقه ای را به دنبال دارد.

شهرام آدم نژاد افزود: رونق هر چه بیشتر ترانزیت و رشد تجارت در این کریدور برای اعضا اهمیت زیادی دارد.

وی با اشاره به امضای موافقتنامه احداث این کریدور در سال ۲۰۰۰ میلادی بین ایران، هند و روسیه، افزود: تاکنون شش اجلاس هماهنگی برگزار شده و با اجرای کامل کریدور شمال – جنوب، صرفه جویی های قابل ملاحظه ای در زمان و هزینه را در مقایسه با کریدورهای سنتی شاهد خواهیم بود.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی گفت: با توجه به برداشت کشورهای عضو از آخرین وضعیت تجارت و لزوم هم افزایی در مبادلات اقتصادی بین اعضا برای توسعه کسب و کارهای ملی و منطقه ای، بسیاری از شاخص های پیشران ترانزیت مورد توجه قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ایران در این زمینه اقداماتی مانند تجاری سازی مسیرهای جایگزین در کریدور به منظور بازسازی زنجیره تامین، ایجاد فرصت همکاری های نزدیک بین دولت ها و بخش خصوصی کشورها با هدف بازیابی حلقه های مفقوده، ایجاد مراکز لجستیکی، توجه به جذابیت های توریستی کریدور در کنار توسعه ترانزیت و ایجاد حمل و‌نقل پایدار با در نظر گرفتن کاهش مصرف سوخت و الزامات محیط زیستی انجام داده است. آدم نژاد با اشاره به اینکه ایران آماده همکاری نزدیک برای جذب سرمایه گذاری خارجی است، ادامه داد: در این زمینه مشوق هایی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است.

نسخه مناسب چاپ