چراغ سبز عربستان، امارات و مصر برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل
سرویس خارجی: عربستان، مصر و امارات یکی از بندهای موجود در بیانیه پایانی کنفرانس اتحادیه پارلمان های عربی مبنی بر لزوم عدم عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را نپذیرفتند.

سه کشور مذکور در خدمت آشکاری دیگر به رژیم صهیونیستی با بند موجود در بیانیه پایانی کنفرانس اتحادیه پارلمان‌های عربی در اردن در خصوص لزوم عدم عادی سازی روابط با تل‌آویو، مخالفت کردند. پس از مخالفت صریح مقامات سعودی، مصری و اماراتی با بند مربوط به عدم عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، «عاطف الطراونه» رئیس پارلمان اردن به عنوان رئیس کنفرانس، عدم موافقت خود با موضع سه کشور را

اعلام کرد.

وی در این خصوص گفت: موضع مردم کشورهای عربی عدم عادی سازی روابط با اسرائیل است و اتحادیه پارلمان‌های عربی با توجه به مواضع امت عربی تصمیم گیری می‌کند. بدین ترتیب بود که بند عدم عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در بیانیه پایانی کنفرانس اتحادیه پارلمان‌های عربی باقی ماند و تلاش‌های عربستان، مصر و امارات برای حذف این بند کارگر نیفتاد.در این حال انجمن علمای فلسطین در فتوایی، عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را حرام اعلام کرد و آن را جنایتی در حق امت اسلام و مخالفت صریح با احکام شرع خواند.

انجمن علمای فلسطین در فتوایی درباره عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرد، آنچه امروز درباره عادی سازی روابط بادشمن صهیونیستی و قبول آن در منطقه و نیز توجیهات برخی دولت‌ها برای این اقدام دیده می‌شود، از خطرناک‌ترین رخنه‌ها و تهدیدی برای امنیت امت اسلام است. در ادامه این بیانیه آمده، صلح و عادی‌سازی روابط به معنای آن است که یهودیان بر سرزمین مسلمانان مسلط شوند، آنهم سرزمین مبارکی مانند فلسطین که مسجدالاقصی در آن قرار دارد و بخشی از دین اسلام محسوب می‌شود. همزمان رئیس پارلمان کویت نیز ضمن مخالفت با هر گونه سخن گفتن یا بازارگرمی برای عادی‌سازی روابط دولت‌های عربی با رژیم صهیونیستی تأکید کرد که این امر به لحاظ سیاسی حرام است. «مرزوق الغانم» در بیست‌و نهمین کنفرانس اتحادیه پارلمان‌های عربی در پایتخت اردن، گفت می‌خواهم در بیانیه پایانی کنفرانس بر مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تأکید شود.

خبر دیگر اینکه کمیته پایان استعمار وابسته به سازمان ملل طی نشست خود در سال ۲۰۱۹نام فلسطین را از لیست این سازمان درباره مناطق اشغال شده در سطح جهان حذف کرد و در واقع نام فلسطین در بین ۱۷منطقه جهان که از استقلال و خودمختاری برخوردار نیستند، وجود ندارد. میخائیل سیلیانکن، رئیس بخش پایان استعمار و حقوق بشر در فلسطین گفت: مناطقی که از استقلال برخوردار نیستند از نظر فنی تحت نظر و اختیارات کمیته ویژه پایان استعمار هستند که در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل فعالیت می‌کند، این در حالی است که این کمیته هیچ توضیحی درباره مساله فلسطین نداده است.

در لیست کمیته پایان استعمار، مناطقی در سراسر جهان که از استقلال یا خودمختاری برخوردار نیستند، قرار دارند که از بین آن‌ها صحرای غربی، جزایر فالکلند و جزیره کالدونیای جدید است.

در این راستا استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل درباره نبودن نام اراضی اشغالی فلسطین در لیست کمیته پایان استعمار گفت، دبیرکل سازمان ملل هیچ نقشی در قرار دادن نام مناطق اشغالی در این لیست ندارد و این موضوع در حیطه اختیارات کمیته مربوطه و کشورهای عضو آن است و بهتر است از مجمع عمومی سازمان ملل سوال کنید.‌در چنین شرایطی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که سفارت و کنسولگری این کشور در قدس دیروز ادغام شدند که این به منزله کاهش سطح روابط دیپلماتیک آمریکا نزد تشکیلات خودگردان فلسطین است.وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد کنسولگری این کشور در قدس که به فلسطینیان خدمات ارائه می‌کند دیروز در سفارت آمریکا واقع در قدس اشغالی، ادغام شد.‌در این بیانیه آمده است که ادغام کنسولگری و سفارت آمریکا در قدس اشغالی بدین معنا نیست که سیاست واشنگتن در قبال این شهر تغییر می‌کند.

در خبری دیگر رهبران گروه‌های فلسطینی حاضر در سوریه به دیدار سفیر ایران در دمشق رفتند و از نقش مهم انقلاب اسلامی در حمایت از آرمان ملت فلسطین قدردانی کردند. «جواد ترک آبادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق میزبان رهبران گروههای فلسطینی بود و در جریان این جلسه که در دفتر سفیر ایران در سوریه برگزار شد، شماری از رهبران گروههای فلسطینی از نقش مهم انقلاب اسلامی در حمایت از آرمان ملت فلسطین و حمایت واقعی از آن قدردانی کردند.

در رویدادی دیگر در جدیدترین عملیات فلسطینی‌ها در کرانه باختری دو نظامی صهیونیست زخمی شدند و دو نفر از عاملان استشهادی هم به شهادت رسیدند. سه جوان فلسطینی طی عملیاتی با خودرو تعدادی از نظامیان صهیونیست در روستای «کفرنعمه» در غرب رام‌الله را زیر گرفتند که طی این عملیات، یک افسر ارتش رژیم صهیونیستی و یک نظامی این رژیم زخمی شدند. در پی تیراندازی صهیونیست‌ها، دو نفر از جوانان فلسطینی به شهادت رسیدند و نفر سوم هم زخمی شد.

نسخه مناسب چاپ