سقف معافیت مالیاتی کارمندان ۲ میلیون تومان شد
 

برای ایجاد یک میلیون و ۷۷ هزار فرصت شغلی در سال آینده ۶۵ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال هم همین مبلغ در نظر گرفته شده بود که حدود ۲۵ درصد آن برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی به دستگاه ها پرداخت شد.

این بودجه مبتنی بر عملکرد است و تا دستگاه ها و استان ها گزارش اقدامات صورت گرفته را در ایجاد اشتغال با استفاده از این اعتبارات ندهند بخش دوم آن اختصاص نخواهد یافت.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۵ میلیون نفر کارکنان شاغل و بازنشسته دولت ۱۶۰ هزار میلیارد تومان حقوق می گیرند، افزود: متوسط حقوق این تعداد ماهانه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و دولت در لایحه بودجه سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومان برای افزایش حقوق کارکنان در نظر گرفته که با استفاده از آن ۲۰ درصد به حقوق کارکنان دولت اضافه شود.

نوبخت افزود: افزایش مدنظر دولت برای کارکنان و بازنشستگان به طور متوسط ۶۴۰ هزار تومان در ماه بود اما مجلس مصوب کرده است که ۴۰۰ هزار تومان به طور ثابت به حقوق کارکنان اضافه شود.

با مصوبه مجلس ۲۴ هزار میلیارد تومان از این اعتبارات اختصاص خواهد یافت و فقط ۸ هزار میلیارد تومان دیگر باقی می ماند که با?آن نمی توان تا

۱۰ درصد به حقوق کارکنان دولت اضافه کرد و نهایتاً تا ۵ درصد امکان اضافه حقوق در سال آینده وجود خواهد داشت.

وی افزود: حداقل حقوق کارکنان دولت هم اکنون حدود یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان است که بر اساس قانون حداکثرش هفت برابر آن یعنی حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از حدود ۵ میلیون نفر کارکنان و بازنشستگان دولت فقط یک میلیون نفر بیش از

۲۰ درصد پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ اضافه حقوق می گیرند و این یعنی ۴ میلیون نفر دریافتی شان در سال آینده کم می شود.

وی افزود: کسانی که زیر ۲ میلیون تومان حقوق دریافت می کنند، مالیاتشان صفر می‌شود و دولت بسته حمایتی را به کارکنانی که زیر ۳ میلیون تومان حقوق می گیرد، اختصاص داده است.

نوبخت با اشاره به اینکه یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از افراد شاغل و بازنشسته زیر ۲ میلیون تومان حقوق می گیرند، افزود: دولت علاقمند است برای افزایش بهره وری و بهبود وضع معیشت کارکنان دولت افزایش حقوق بیشتری به آنان بدهد اما به خاطر محدودیت ها امکان این کار را ندارد.

وی با اظهار اینکه دولت به قانون احترام می گذارد و هر مصوبه ای را که تبدیل به قانون شود، اجرا می کند، شرایط سخت بازنشستگان را مورد توجه قرار داد وگفت: بر اساس مصوبه مجلس در سال آینده تا ۴ هزار میلیارد تومان برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان اختصاص یافته است که دولت با اختیارات خود ۵ هزار میلیارد تومان دیگر برای این کار اختصاص خواهد داد.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه امسال ۱۳ میلیارد دلار و سال آینده ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی با ارز

۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص داده است، افزود: مابه التفاوت این نرخ ارز با ارز نیمایی حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان است که دولت با این کار از منافع خود صرف نظر می کند.

وی گفت: از بخش غیردولتی می خواهیم در شرایطی که همه دشمنان، کشور را در محاصره اقتصادی قرار داده اند به دولت و مردم کمک کنند و از دستگاه های نظارتی هم خواستار نظارت جدی تر هستیم تا اعتباراتی که دولت برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می دهد به هدر نرود.نوبخت افزود: توزیع درست کالاها نیازمند سازوکار مناسب است و دولت به این نتیجه رسید که نیاز به وزارت بازرگانی داریم تا این خلأ پر شود اما مجلس با این کار موافق نیست.

وی با اشاره به اینکه دولت در پی توسعه تشکیلات نیست بلکه می خواهد تفکیک وظایف صورت گیرد، افزود: برای دولت هیچ چیز مهم تر از توجه به اشتغال و تولید نیست. رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین از اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان در سال آینده خبر داد و با بیان اینکه لایحه اولیه بودجه سال آینده دولت ۴۳۷ هزار میلیارد تومان بود، افزود: با ابلاغیه مقام معظم رهبری برای صرفه جویی، این بودجه را به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان اصلاح کردیم اما در نهایت مجلس شورای اسلامی این مبلغ را به ۴۴۲ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

نسخه مناسب چاپ