نرخ بیمه نامه شخص ثالث چقدر افزایش می یابد؟
با اعلام نرخ ۳۶۰ میلیون تومانی دیه ماه های حرام برای سال آینده، گمانه زنی ها درباره میزان افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث در محافل بیمه ای کلید خورد و آنان معتقدند که باید در کنار این افزایش، بیمه مرکزی فکری برای واقعی سازی نرخ های این رشته زیانده کند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای اعلام کرد دیه یک مرد مسلمان برای ماه‌های غیرحرام در سال آینده ۲۷۰ میلیون تومان تعیین شد که در ماه‌های حرام ۹۰ میلیون تومان به این مبلغ اضافه می‌‎شود.از آنجا که نرخ دیه مهمترین معیار برای محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث است، اکنون توپ در زمین شورای عالی بیمه قرار گرفته تا درباره نرخ بیمه نامه های این رشته در سال ۹۸ تصمیم گیری کند.

طبق قانون بیمه شخص ثالث، حداقل مبلغ بیمه نامه در بخش خسارت بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماه های حرام است.

با توجه به اینکه نرخ دیه در ماه های عادی در سال ۹۷ از سوی قوه قضاییه ۲۳۱ میلیون تومان محاسبه شده بود، بنابراین دِیهسال ۹۷ برای بیمه شخص ثالث در دو بخش خسارت جانی ثالث ۳۰۸ میلیون تومان (سقف دیه کامل در ماه حرام) و خسارت جانی راننده مقصر حادثه ۲۳۱ میلیون تومان (تا سقف دیه کامل در ماه عادی) دیده شد.

هرچند طبق قانون، می توان شتر، اسب، گاو و حتی سکه نقره رایج را مبنای محاسبه نرخ دیه قرار داد اما به طور معمول قوه قضاییه بر اساس قیمت ۱۰۰ شتر در پایان هر سال، نرخ دیه سال بعد را محاسبه و اعلام می کند.اکنون که نرخ دیه به ۲۷۰ میلیون تومان در ماه های عادی و ۳۶۰ میلیون تومان در ماه های حرام افزایش یافته به نظر می رسد که قوه قضاییه با توجه به نرخ تورم پیش آمده حدود ۱۷ درصد (۸۸ر۱۶ درصد) نرخ دیه را افزایش داده است. بنابراین در صورت بروز حادثه رانندگی در سال آینده، شرکت های بیمه برای بخش خسارت جانی ثالث ۳۶۰ میلیون تومان (سقف دیه کامل در ماه حرام) و خسارت جانی راننده مقصر حادثه ۲۹۰ میلیون تومان (تا سقف دیه کامل در ماه عادی) به زیان دیدگان خواهند پرداخت.با اینکه نرخ دیه در سال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن تفاوت چندانی نداشت و نرخ بیمه نامه های شخص ثالث هم رشد قابل توجهی نیافت اما اقتصاد ایران سال ۹۷ را در شرایط متفاوتی پشت سر گذاشت؛ که البته بازار بیمه هم از این تلاطم ها در امان نبود و جهش نرخ ها بویژه در دو رشته بیمه درمان تکمیلی و شخص ثالث بر زیان شرکت ها افزود.

اکنون که در روزهای پایانی سال قرار داریم، شرکت های بیمه انتظار دارند که بیمه مرکزی نرخ بیمه شخص ثالث را برای سال آینده واقعی کند تا از زیان این رشته بیمه ای کاسته شود؛ موضوعی که رئیس کل بیمه مرکزی هم بارها بر آن تاکید کرده است.

از این رو انتظار می رود نرخ بیمه نامه های شخص ثالث در سال آینده هم متاثر از افزایش نرخ دیه باشد و هم گام هایی برای واقعی شدن نرخ ها در این رشته برداشته شود که نتیجه آن یک چیز است: گران شدن نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ برای صاحبان خودرو.

امسال کمترین نرخ بیمه نامه برای خودروهای کمتر از چهار سیلندر ۸۳۶ هزار تومان و برای خودروهای سواری کمترین میزان ۹۹۰ هزار تومان بود که این میزان در اتوبوس های مسافربری با ۴۴ صندلی به ۶ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان می رسید که البته به نرخ نهایی آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده هم اضافه می شد.با این اوصاف برای سال آینده بیمه نامه های شخص ثالث حداقل ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت ولی باید دید شورای عالی بیمه در این زمینه چه تصمیمی می گیرد و آیا قائل به واقعی سازی نرخ ها در این رشته بیمه است یا خیر.

در همین ارتباط یونس مظلومی عضو شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران اظهار داشت: در سال های ۹۶ و ۹۷ همین نرخ دیه مبنای محاسبه حق بیمه ها بود و در نهایت سبب شد تا این رشته بیمه ای ۳۵ درصد زیانده شود.وی تاکید کرد: شرکت های بیمه بر این نکته تاکید دارند که باید طبق قانون نرخ نامه شخص ثالث در شورای عالی بیمه اصلاح شود تا از زیاندهی بیشتر این رشته جلوگیری شود.

مدیرعامل بیمه تعاون اظهار داشت: هر عددی که قوه قضاییه برای نرخ دیه اعلام می کند، به همان اندازه بر افزایش حق بیمه شخص ثالث تاثیرگذار است؛ حال که نرخ دیه سال آینده مشخص شده باید دید که صلاحدید نرخ های بیمه شخص ثالث به چه میزان باشد که هم صنعت بیمه زیان نبیند و هم بیمه گذاران بویژه دارندگان موتورسیکلت ها از خرید بیمه نامه طفره نروند.وی گفت: قدر مسلم اینکه با افزایش نرخ دیه، حق بیمه ها هم افزایش می یابد لذا بیمه گذاران باید هزینه بیشتری را برای خرید بیمه نامه بپردازند.

نسخه مناسب چاپ