تکمیل پوشش راداری ایران برای پشتیبانی از پروازهای داخلی
محیط عبوری پروازهای داخلی در خاک جمهوری اسلامی ایران توسط رادارهای پیشرفته ای پایش می شود که در نقاط بیابانی یا کوهستانی استان های مختلف نصب شده اند. عملکرد زنجیره ای و منظم این رادارها سبب می شود تا خلبانان برای عبور از یک نقطه به نقطه دیگر اطلاعات دریافتی از رادارهای مستقر در طول مسیر را مورد استفاده قراردهند و دقیقاً در مسیر خود تردد کنند. با این وجود طی سال های گذشته تردد هوایی در بخش محدودی از جنوب شرق کشور به دلیل محدودیت پوشش راداری برای خلبانان دشوار بود. اما چندهفته قبل با نصب یکی از پیشرفته ترین تجهیزات راداری در استان سیستان و بلوچستان، هرگونه محدودیت علائم راداری در این استان از بین رفت و اکنون تمامی پهنه ایران از بالاترین ضریب پوشش راداری برخوردار شده است.

به گزارش خبرنگار ما این مطلب دیروز در نشست کارشناسان شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با خبرنگاران اعلام شد.

حسین اسفندیاری عضو هیأت مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به خبرنگاران گفت: به همت متخصصان داخلی اکنون تمامی پهنه کشور تحت پوشش رادارهای پروازی پیشرفته ای است که امنیت تردد پروازها را تأمین می کند.

وی همچنین به تشکیل ستاد سفرهای نوروزی در شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اشاره کرد و افزود: در راستای بررسی شرایط و ایجاد هماهنگی میان بخش‎های مختلف شرکت‌ فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و‌ فرودگاه‎ های کشور، ارائه خدمت بهینه و تکریم و رفاه حال مسافران و همچنین به منظور برنامه‎ ریزی، ساماندهی و نظارت بر انجام فعالیت‎های نوروزی، جلسات نهایی هماهنگی در حال برگزاری است.

عضو هیأت مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تأکید کرد: همه فعالیت‌ها در حمل و نقل هوایی بر اساس دستورالعمل‌های بین‌المللی است و کتاب یا همان نشریه اطلاعات هوانوردی، همه مشخصات فرودگا‌ه‌ها، مشخصات ناوبری، چگونگی پذیرش پرواز در فرودگاه‌ها‌، نحوه سوخت‌گیری در فرودگاه، قرنطینه و غیره را منتشر می‌کند‌.

وی گفت: سعی می‌کنیم در تعطیلات نوروز امسال آمادگی کارکنان تمامی فرودگاه های کشور به گونه ای باشد که هیچ گونه خللی در خدمت رسانی به پروازها دیده نشود.

به گزارش خبرنگار ما، برنامه پروازهای نوروز ۹۸ شامل ۱۹ هزار و ۲۰۰ پرواز عادی و فوق العاده میان فرودگاه های مختلف است که از ۲۵ اسفند آغاز خواهد شد و تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ادامه می یابد.

اسفندیاری بیان کرد: ‌ناوبری هوایی فرایندی مستمر است و مقطعی نیست و علت تدوین دستورالعمل برای فعالیت‌های نوروزی، اهمیت دادن به این موضوع و پیگیری انجام کارهای ویژه در این ایام است.

وی گفت: شیفت‌های کاری مراقبان پرواز، کارکنان ایمنی زمینی و سایر نیروهای مرتبط ‌ تعیین شده و فلایت چک سیستم‌های کمک ناوبری رو به پایان است.

نسخه مناسب چاپ