چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز پنجشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۵۷ (برابر با ۹ ربیع‌الثانی ۱۳۹۹، ۸مارس ۱۹۷۹) نقل شده است
 

انعکاس وسیع نظرات امام در مورد حجاب اسلامی

سخنان امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران در جمع طلاب فیضیه قم انعکاس گسترده‌ای در تمام محافل و مجامع یافت و خصوصا آن قسمت که درباره حجاب اسلامی بود مورد شرح و تفسیر فراوان قرار گرفت.

حجت‌الاسلام شهاب‌الدین اشراقی داماد امام خمینی بتقاضای رادیوی انقلاب اسلامی ایران طی مصاحبه‌ای درباره این مسئله توضیحاتی داد که از رادیو پخش شد که متن آن بشرح زیر است:

س ـ امروز پیرو پیام امام که فرموده بودند که از فردا باید بانوان باحجاب اسلامی در وزارتخانه‌ها حاضر شوند متأسفانه عده‌ای تندرو با شدت عمل از بانوان بی‌حجاب و اقلیتهای مذهبی خواسته‌اند که از فردا حتما باید چادر سرشان کنند والا با شدت عمل مردم مواجه می‌شوند. خواهشمند است بفرمائید نظر امام به این شدیدی بوده و یا اینکه اصولا ایشان نظر دیگری داشته‌اند.

ج‌ـ من امیدوارم که این حرف درست نباشد که باشدت عمل مردم بخواهند نهی از منکر کنند. اما آنچه خواست امام است این است خلاصه باید حجاب اسلامی رواج پیدا کند و مملکت، مملکت اسلامی است و ما جمهوری را داریم پایه‌گذاری می‌کنیم. باید قوانین اسلامی مو بمو بقدر امکان اجراء شود. البته در سطح مقداری از خانه‌ها، ادارات حتی دانشگاه‌، مدارس، دبیرستان‌ها توجیه بشود که رعایت حجاب اسلامی را بکنند و معنای حجاب اسلامی هم، چادر نیست چادر یکی از مصارفش این است که بهتر خانمها را می‌پوشاند اما…

بهای اولین محموله نفتی متعلق به همه کارگران است

شرکت ملی نفت ایران امروز اعلام کرد که وجوه حاصل از فروش نخستین کاروان نفت صادراتی که در حدود ۱۰میلیارد ریال می‌شود در صندوق وام و تعاون کارگران سراسر ایران ریخته میشود. قبلا در پیامی که آقای مهدی بازرگان نخست‌وزیر انقلاب ایران که در چهاردهم اسفندماه به مناسبت آغاز صادرات نفت ایران در جزیره خارک وسیله آقای حسن‌نزیه قرائت شد اشتباها خبر وجوه حاصل از فروش اولین کاروان بصندوق وام تعاون کارگران شرکت ملی نفت ذکر شده بود.

استخدام پزشکان خارجی ادامه می‌یابد

کاظم سامی وزیر بهداری ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: ایران استخدام۲۵۰۰ پزشک خارجی را که ۲۰۰۰نفر آنها از کشور هند هستند. تا بازگشت متخصصین ایرانی به سر کار ادامه میدهد.سامی گفت دولت موقت برای رفع کمبود پزشک از سه راه استفاده خواهد کرد. نخست جذب حدود ده هزار پزشک ایرانی شاغل در آمریکا و اروپا، دوم انتقال پزشکان به شغل‌های دولتی برای کار پزشکی و سوم ازدیاد فارغ‌التحصیلان بیشتر در رشته پزشکی.

ایران فقط ۳۳ روز ذخیره غذائی دارد

روز گذشته دکتر یزدی معاون نخست‌وزیر در اجتماعی در دبیرستان البرز به مسائل و مشکلات موجود در سر راه دولت اشاره کرد و گفت: ذخیره غذائی مملکت محدود و در حال اتمام است و اکنون تنها برای ۳۳ روز دیگر ذخیره در انبارها موجود است.

وی سپس برخی از توطئه‌هائی که از سوی عوامل رژیم سابق چیده شده اشاره کرد و افزود: کار انقلاب ما هنوز پایان نگرفته و راه ما ادامه

دارد.

بانکها باید مسئله ربا را حل کنند

حضرت آیت‌الله حاج سید رضا موسوی زنجانی بنیانگذار نهضت مقاومت ملی و یار نزدیک دکتر محمدمصدق در مصاحبه‌ای با خبرگزاری پارس چگونگی تأسیس نهضت مقاومت ملی بعد از کودتای ۲۸مرداد را شرح دادند و اضافه کردند که برای فعالیت مجدد سیاسی برنامه‌ای ندارند و خود را بازنشسته کردند.

در پاسخ سؤالی مبنی بر اینکه در حکومت اسلامی سیستم اقتصادی و فعالیت بانک‌ها چگونه خواهد بود حضرت آیت‌الله زنجانی توضیح دادند باتوجه به این نکته که ربا در اسلام حرام است باید بانک‌ها مسئله ربا را حل کنند.

فکر میکنم امام موسی صدر مرده است

خبرگزاری فرانسه از تهران گزارش داد که حضرت آیت‌الله طالقانی گفته‌اند که فکر میکنم امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان مرده باشد، حضرت آیت‌الله طالقانی دیروز به خبرنگاران عرب گفتند که علیرغم اعتقاد پاره‌ای افراد فکر نمیکنند که امام موسی صدر در لیبی باشد.

چندی پیش دکتر کریم سنجابی وزیر امور خارجه در ملاقات با یک هیئت عالیرتبه شیعیان لبنان پیرامون آزادی امام موسی صدر اظهار امیدواری بیشتری کرد و گفت ایران هر کاری را برای آزادی امام موسی صدر انجام خواهد داد.

میخواستند جزیره کیش را ۸۰۰میلیون به شرکت نفت بفروشند

امیر انتظام معاون نخست وزیر در مصاحبه امروز خود تاکید کرد افرادی که بهرشکل به زمین‌های دیگران تجاوز کنند تحت تعقیب قرار خواهند

گرفت.

وی همچنین به این مطلب اشاره کرد که پرونده پروژه هلیکوپترسازی بل که نزدیک به ۴میلیارد دلار خرج برداشته تحت رسیدگی است و دولت نمیداند با هزار هلیکوپتر که روی زمین است چه باید بکند و این پولی است که رژیم سابق مثل سیری از پروژه‌های دیگر دور ریخته است…

از جمله مسائل مهمی که در بررسی پرونده‌های موجود دستگیر ما شد این بود که در زمانیکه انصاری مدیرعامل شرکت نفت بود میخواستند جزیره کیش را با تمام تأسیسات به مبلغ ۸۰۰ میلیون دلار به شرکت نفت بفروشند.

بنی احمد آزاد شد

احمد بنی‌احمد، نماینده سابق مجلس شورای ملی، بدستور دادستان انقلاب آزاد شد. بنی احمد روز شنبه گذشته هنگامی که برای ملاقات با بازرگان وارد ساختمان وزیر میشد، به اتهام همکاری با سازمان سیا بازداشت شد. بازداشت بنی احمد با واکنش‌های گوناگونی روبرو شد، اما سرانجام «هادوی» دادستان انقلاب، دیشب دستور آزادی او را داد و از طرف بازرگان نخست‌وزیر نیز از وی عذرخواهی کرد.

اختیارات کمیته‌های موقت انقلاب محدود شد

دیروز از سوی محمدرضا مهدوی کنی (سرپرست کمیته‌های انقلاب و کمیته موقت اسلامی مرکزی) آئین‌نامه کمیته‌های موقت انقلاب اسلامی، که در برگیرنده وظائف این کمیته‌هاست اعلام گردید. در این آئین‌نامه آمده است که کمیته‌های انقلاب حق ندارد هیچ‌کس را بدون اجازه کتبی کمیته مرکزی دستگیر و یا تحت تعقیب قرار دهند. و نیز کمیته‌های انقلاب حق ندارند در عزل و نصب مقامهای دولتی و خصوصی دخالت کنند در آئین‌نامه به کسانیکه مقررات آنرا نادیده بگیرند اخطار شده است تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

قدرت‌نمائی آمریکا در خلیج فارس محکوم شد

حرکت ناو هواپیمابر ۸۰هزار تنی کانستلیشن بسوی خلیج فارس باعکس‌العمل‌ها و اظهارنظرهای فراوان همراه بوده است و شوروی و بسیاری از کشورهای عرب این قدرت‌نمائی آمریکا را محکوم کرده‌اند و مطبوعات غربی خواستار اجرای تصمیمات کنفرانس سران عرب در بغداد شده‌اند. این روزنامه‌ها ورود کانستلیشن را به خاورمیانه خطرناک خوانده‌اند.

code

نسخه مناسب چاپ