آثار واگذاری سهام ایرلاین ها
 

اگر ایرلاین ها همچنان در اختیار دستگاه های دولتی باشند، نمی توان به بهبود وضع آن ها امید داشت، زیرا امروز برخی ایرلاین ها برای ادامه فعالیت مجبور به استقراض هستند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شادمهر کاظم زاده رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس، واگذاری سهام ایرلاین ها در بورس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اخیرا اخباری درباره واگذاری سهم برخی از ایرلاین ها به ویژه شرکت هواپیمایی هما مطرح شده، که به نظر من این رویکرد و روند می تواند مطلوب باشد.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز شرکت های دولتی با مشکلات مالی و اعتباری بسیاری روبرو هستند، از این رو دولتی باقی ماندن شرکت های دولتی از جمله شرکت های هواپیمایی نمی تواند نتیجه بخش باشد.

وی افزود: به نظر من دولت در حوزه ایرلاین ها نباید تصدی گری داشته باشد، از این رو در تمام کشورها دولت سیاست گذاری کرده و شرکت های خصوصی طبق این سیاست ها، فعالیت می کنند.

نماینده مردم در مجلس ادامه داد: امروز بخشی از ایرلاین های فعال در کشور متعلق به بخش خصوصی هستند، اما بخشی عمده ای از شرکت های تأثیرگذار در صنعت هواپیمایی هنوز توسط دولت مدیریت می شوند.

کاظم زاده تصریح کرد: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، کشور باید به سمتی برود که اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود، اما متأسفانه تاکنون اهداف تعیین شده محقق نشده است. وی با اعلام اینکه در شرایط کنونی ایرلاین ها با مشکلاتی همچون کمبود بودجه روبرو هستند، گفت: به طور حتم اگر ایرلاین ها همچنان در اختیار دستگاه های دولتی باشند، نمی توان به بهبود وضع آن ها امید داشت، زیرا امروز برخی ایرلاین ها برای ادامه فعالیت مجبور به استقراض هستند.

نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی و سازمان خصوصی سازی باید تلاش کنند تا شرکت های ضررده در حوزه هواپیمایی به بخش خصوصی واگذار شوند، البته در اولویت واگذاری به تعاونی ها قرار دارند.

رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه ۷۵ درصد اقتصاد کشور در دست دولتی ها هستند، گفت: حدود ۲۰ درصد اقتصاد در دست بخش خصوصی و ۵ درصد اقتصاد کشور در دست تعاونی ها است، حال شرکت های دولتی در شرایط کنونی خوب نیست.

نسخه مناسب چاپ