منبع آگاه عراقی: عربستان و امارات برعکس سیاست‌های اعلامی، به دنبال ترمیم روابط با ایران هستند
سرویس خارجی: یک منبع عراقی در پاسخ به سؤال خبرنگار اعزامی اطلاعات به عراق مبنی بر افق روابط ‌میان کشورهای منطقه گفت: مقامات عالیرتبه سعودی پشت درهای بسته بارها به ما گفته‌اند چاره‌ای جز مذاکره و حل مشکلاتمان با جمهوری اسلامی ایران نداریم.
این منبع که نخواست نامش فاش شود تصریح کرد: اماراتی‌ها هم پشت پرده با سعودی‌ها دچار چالش و رقابتی پنهان هستند و از محدودیت‌های ایجاد شده برای ایران ناخرسند هستند.
وی در ادامه اظهارداشت: مقامات ابوظبی برای رساندن حجم تبادلات تجاری امارات، ایران به رقم ۲۰ میلیارد دلار در سال برنامه‌ریزی کرده‌اند.
به گفته این منبع، امارات حتی در روزهای اولیه آغاز تهاجم عربستان به یمن از شرکت در ائتلاف سعودی ابراز نارضایتی می‌کرد.
این در حالی است که به گفته این مقام ارشد عراقی سران سعودی پس از تحولات چند ماه اخیر و بخصوص تثبیت موقعیت بشار اسد در سوریه از یک سو و افزایش امید‌ها برای پایان جنگ در یمن از سوی دیگر، نسبت به مسائل منطقه واقع‌بینانه‌تر شده‌اند و اکنون اراده‌ای جدی برای حل و فصل مشکلاتشان با ایران دارند.
وی با بیان اینکه ایران تاکنون درخواست رسمی از عراق برای میانجیگری میان تهران و ریاض نداشته است افزود: حتی برخی مقامات سعودی در مذاکرات پنهانی با ما از بی‌اعتمادی حکومت سعودی به آمریکای ترامپ سخن گفته‌اند و افزایش حجم خرید تسلیحاتی ریاض از روسیه، خود بیانگر این موضوع است. ‌این منبع عراق اعلام کرد:‌ «بن‌سلمان»‌ صرفاً به فکر پادشاهی خود است و فکر می‌کند می‌توانست حداکثر ظرف ۲ هفته کار یمن را یکسره کند و پس از پیروزی در این جبهه از موضعی بالاتر وارد مذاکره شود.
وی افزود: در این برهه جدی‌ترین مشکل سعودی‌ها با ایران در پرونده‌های سوریه، یمن و لبنان است. این منبع عراقی بار دیگر صراحتاً با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالفت کرد اما در عین حال افزود ۹۴ درصد از بودجه عراق وابسته به فروش نفت است و ما چون با دلار کار می‌کنیم از این رو با توجه به تحریم‌های آمریکا عملاً تجارت با ایران با دلار برای ما بسیار مشکل است و اروپا هم چون از ما نفت عمده‌ای نمی‌خرد در نتیجه یورو نیز به ما نمی‌دهد.
وی افزود: ما به طرف ایرانی اعلام کرده‌ایم که حاضریم بدهی‌های عراق و ایران را به دینار بدهیم اما مقامات تهران با این موضوع مخالف هستند و اکنون صحبت‌های اولیه در این زمینه شده تا بلکه بتوانیم پول تمامی خرید‌هایی را که ایران لازم دارد از دیگر کشورها انجام دهد، عراق آن را بپردازد که البته این موضوع هنوز نهایی نشده است.
این مقام عراقی با بیان اینکه ما حتی پشت پرده صریح‌تر و شدیدتر به مقامات آمریکایی اهمیت روابط تهران و بغداد را گوشزد می‌کنیم گفت: صراحتاً به آنها گفتیم که اقتصاد منافع ایران و عراق مشترک است و به هیچ وجه قابل تفکیک نیست.
وی در پایان اظهارداشت: ما دوست داشتیم اولین مقام عالیرتبه‌ای که پس از تشکیل دولت جدید عراق به بغداد می‌آید دکتر روحانی باشد که متاسفانه این موضوع عملی نشد اما سفر قریب‌الوقوع ایشان به عراق را مبارک پیش‌بینی می‌کنیم.
در چنین شرایطی، تمامی اعضای اتحادیه اروپا به همراه «استرالیا» و« کانادا » در اقدامی کاملا هماهنگ و یکپارچه از بیانیه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه رژیم سعودی به دلیل نقض قوانین بین المللی توسط عربستان حمایت قاطع کردند.

نسخه مناسب چاپ