تعادل در عرضه و تقاضای سهام
بورس تهران این هفته را در فضایی آرام و با ثبات پشت سر گذاشت، واکاوی عرضه و تقاضاهای سهامداران نشان می دهد که نیاز به نقدینگی و تسویه اعتبارها در ماه آخر سال بار دیگر شدت یافته است با این وجود حقوقی ها حمایت خوبی از نمادهای بزرگ بازار داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، تعادل نسبی در روند معاملات بورس تهران از اوایل اسفند به خوبی مشخص است به نظر می رسد در این روزها تامین نقدینگی اولویت بسیاری از بازیگران بورس است، رفتاری سنتی از سوی سهامداران که عمده آن مربوط به فروش خریداران اعتباری برای تسویه اعتباراتشان است.

در همین رابطه شاخص کل حدود ۱۸۰ واحد ارتقا یافت و با این صعود بار دیگر وارد کانال۱۶۳ هزار واحدی شد با وجود رشد شاخص کل، شاخص هم وزن با افت ناچیزی مواجه شد و در کانال ۳۰ هزار واحدی باقی ماند.حجم و ارزش معاملات هم این روزها چندان تغییری نسبت به میانگین هفته های پیشین ندارد و ارزش معاملات تالار شیشه ای ۶۵۵ میلیارد تومان ثبت شد، حجم معاملات هم بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم بود.بررسی روند معاملات بازار سهام حاکی از توجه سهامداران به گروه مصرفی از جمله مواد غذایی است در این گروه ۱۳ نماد از ۱۶ نماد فعال با رشد قیمتی به کار خود پایان دادند و در مجموع گروه غذایی ها توانستند ۵ر۲ درصد رشد قیمتی روزانه را به ثبت برسانند.

به گفته کارشناسان قسمت عمده تقاضا در این نمادها مربوط به مقدار فروش و افزایش نرخ است، رشد نرخ تورم و چشم انداز مثبت این مولفه اقتصادی، نقش بسزایی در تصمیم سهامداران دارد.

بسیاری از این شرکت ها در نیمه دوم سال برنامه افزایش نرخ خود را اجرایی کردند، با این اوصاف به نظر می رسد نرخ دلار و تورم به سمتی میل می کند که بار دیگر شاهد افزایش قیمت ها برای این محصولات باشیم.

همچنین در بورس تهران دو نماد “مبین” و “وبملت” بیشترین تاثیر را به رشد شاخص کل داشتند با این حال دو نماد “فملی” و “وتجارت” از رشد بیشتر شاخص کل جلوگیری کردند و با افت قیمتی مواجه شدند.

در زمینه مالکیت روزانه، حقوقی ها توانستند برندگان معاملات بازار باشند خالص تغییر مالکیت بورس تهران ۸ میلیارد تومان رقم خود که حاصل دست به دست شدن سهام از سوی حقوقی ها به حقیقی ها بود. حقیقی ها عمده خرید خود را از گروه خودرویی آغاز کردند و بعد از آن در دستگاه های برقی و تامین آب و برق تقاضای زیادی را ثبت کردند.

در آن سمت حقوقی ها حمایت قابل توجه دو گروه فلزات اساسی و محصولات شیمیایی داشتند و بیشترین خرید حقیقی ها درنماد “خپارس” بود و حقوقی ها در نماد “فولاد” بیشترین نقدینگی را وارد کردند.

نسخه مناسب چاپ